آیا میدانید 99 درصد ایردارپ های غیر رایگان جعلی و کلاهبرداری هستند! پس لطفا گول نخورید. پولدار شدن یک شبه خیالی خام و رویایی بیش نیست و میسر نمیشود به این جمله ایمان بیاورید.

افزودن خط پاورقی در ورد Word [لینک]

مرحله اول : آموزش اضافه کردن پاورقی به وورد word

یکی از امکاناتی که وورد (Word) برای کاربرانش فراهم کرده، پاورقی متون است. قبل از توضیحات، به تصویر زیر دقت کنید :

۱- به انتها ی جمله ای که قصد دارید پاورقی را به آن اضافه کنید کلیک کنید تا نشانگر موس چشمک بزند.
۲- به تب REFERENCES بروید.
۳- روی دکمه ی Insert Footnote کلیک کنید یا از کلید های میانبر Ctrl+Alt+F که در راهنمای Word هم مشاهده می کنید کلیک کنید.
اگر مراحل بالا رو به درستی انجام دهید، خواهید دید که پاورقی به موفقیت به متن شما اضافه خواهد شد !
توضیحات اینجا تمام نمیشود و اگر دقت کنید، متن شما در پاورقی و همچنین خطی که بالای پاورقی ظاهر شده به صورت چپ چین هست، ولی در فارسی ما نیاز داریم که هر دوی این مورد ها راست چین باشند !

 

مرحله دوم : فارسی سازی و راست چین کردن پاورقی و خط جدا کننده آن

برای اینکه بتوانید متن را از چپ چین به راست چین تغییر دهید، کنار عدد پاورقی کلیک کنید و کلید های میانبر Ctrl+Right Shift (شیفت سمت راست) را بزنید، تغییر زیر را خواهید دید :

اما اینکه چطور می شود خط پاورقی رو از راست به چپ نمایش داد رو به طور دقیق توضیح خواهیم داد. قبل از هر چیزی به تصویر زیر دقت کنید و مراحل را یک به یک انجام بدید :

۱- به تب View بروید.
۲- در قسمت Document view حالت نمایش را از Print layot به Draft تغییر دهید.

حال به تصویر زیر دقت کنید و مرحله به مرحله کارهایی که ذکر می شود را انجام بدید :

۱- در حالت Draft به تب References برگردید.
۲- از قسمت Footnotes بر روی Show Notes کلیک کنید.
۳- صفحه به دو قسمت تقسیم می‌شود در قسمت پایین و از منوی باز شونده Footnote Separator را انتخاب کنید.
۴- کنار خط کلیک کنید، حالا میتوانید یکی از حالات زیر رو برای خط تعیین کنید :
الف) راست چین کردن خط جدا کننده : کلید های میانبر Ctrl+R را بزنید.
ب) وسط چین کردن خط جدا کننده : کلید های میانبر Ctrl+E را بزنید
ج) حالت پیشفرض و چپ چین کردن خط جدا کننده : کلید میانبر Ctrl+L یا Ctrl+Q را بزنید.

و حالا زمان آن رسیده که نتیجه کار را ببینیم. برای اینکار با توجه به عکس زیر، طبق مراحل بعدی عمل کنید :

۱- به منوی View بازگردید.
۲- در قسمت Document view حالت نمایش را از Draft به Print layot  برگردانید.
۳- نتیجه ی کارتان را خواهید دید که به صورت کامل برای زبان شیرین فارسی آماده شده است.

امیدواریم از آموزش امروز digital98 لذت برده باشید.
سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ داده شوند.

——— پی نوشت : پاسخ به برخی از سوالات ———-

برخی از دوستان (نویسنده) سوالاتی در مورد چند ستونه کردن پاورقی ها، شماره گذاری ها و … داشتند. به همین دلیل برای اینکه پاسخ کاملی به این عزیزان داده بشه، آموزش رو با این پی نوشت کامل می کنیم.
ابتدا به تصویر زیر دقت کنید :

برای مشاهده تنظیمات بیشتر پاورقی ها بر روی علامت فلش مانند (در تصویر بالا شماره ۱) کلیک کنید. پس از کلیک پنجره Footnote and Endnote نمایش داده خواهد شد. در ادامه به شرح هر یک از تنظیمات موجود در این بخش می پردازیم. لطفا مطابق با آموزش و بر اساس شماره های موجود در تصویر و متن این بخش را نیز دنبال کنید.
قدم صفر : ابتدا باید یک یا چند پاورقی اضافه کرده باشید تا تاثیر تنظمیات خود را بر روی آنها ببینید. پس از اضافه نمودن چند پاورقی طبق آموزشی که در بالا داده شده، به تب References بروید.
۱- با کلیک روی علامت فلش مشخص شده، پنجره تنظمیات پاورقی با عنوان Footnote and Endnote که در تصویر نیز مشخص است نمایش داده می شود.

۲- این مورد برای تنظیم محل قرار گیری پاورقی ها در صفحه می باشد که شامل دو گزینه زیر است :

 • Bottom of page : در صورت انتخاب این گزینه، پاورقی ها در انتهای برگه شما نمایش داده خواهد شد.
 • Below text : در صورت انتخاب این گزینه، پاورقی ها در پایان تمامیت متن شما لیست می شود و دیگر در هر برگه نمایش داده نمی شود. (مناسب برای ایجاد منابع یک مقاله)

۳- این گزینه تعداد Column یا همان ستون های پاورقی های شما را نشان می دهد که از ۲ تا ۴ ستون قابل تنظیم است. در تصویر نمونه گزینه ۲ ستونه انتخاب شده و در پاورقی های موجود در تصویر نیز می توانید ۲ ستونه شدن پاورقی ها را مشاهده کنید.

۴- Number Format : از طریق این گزینه می توانید فرمت شماره گذاری پاورقی ها را تغییر دهید که گزینه های متعددی نیز دارد. برای مثال می توانید از حروف یونانی، حروف فارسی  و …. نیز برای فرمت شماره گذاری استفاده کنید. فقط دقت شود که حروف محدود هستند و شماره گذاری عددی تنها برای مقالات مناسب می باشد.

۵- Start At : این گزینه برای این تعبیه شده است که فرمت شمارش انتخاب شده از چه عددد یا حرفی شروع به شمارش کند. از طریق این مورد فقط می توانید شمارنده اول را تعیین کنید.

۶- Numbering : این گزینه نحوه شماره گذاری را تعیین می کند. برای مثال در هر بخش شماره بندی از سر شروع شود یا در هر صفحه به صفحه بعدی شماره بندی تجدید شود و … . این مورد نیز ۳ گزینه دارد که شامل موارد زیر است :

 • Continuous : در صورت انتخاب این گزینه، شماره بندی تا انتهای کل فایل شما ادامه دار خواهد بود و هیچ جایی شماره بندی از نو شروع نمی شود و به ترتیب جلو خواهد رفت.
 •  Restart each section : این گزینه برای شروع مجدد شماره بنده در سکشن (بخش) های فایل کاربرد دارد که در صورت فهرست بندی بسیار کاربردی خواهد بود.
 • Restart each page : با انتخاب این گزینه، شماره بندی ها از یک صفحه به صفحه دیگه Restart شده و شماره بندی مجدد از گزینه Start at شروع خواهد شد.

مطالب مرتبط ؛

 • به کانال ارز دیجیتال رایگان بپیوندید کانال ارز دیجیتال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  بدون دیدگاه
  وبلاگ
  © 2021 - کلیه حقوق برای دیجیتال 98 محفوظ است