1- افزونه بهینه سازی Advanced Database Cleaner

یکی از راه های افزایش سرعت وردپرس، بهینه سازی دیتابیس سایت وردپرسی است. این کار با تمیز کردن و حذف آیتم های مانند نگارش های پیشین، مدیریت نظرات و حذف اسپم ها و غیره صورت می گیرد…

اگر شما از وردپرس استفاده می کنید باید در مورد پاکسازی و هینه سازی پایگاه داده جهت افزایش سرعت سایت و حفظ کیفیت پایگاه داده فکری بکنید.

یکی از فعالیت هایی که بلاگرها در وبلاگ یا وب سایت وردپرسی خود انجام می دهند نصب و حذف کردن افزونه ها است. اما بسیاری از کاربران از این نکته غافل هستند که  غیرفعال کردن یک افزونه باعث پاک شدن تمام جداول آن در دیتابیس نمی شود. بنابراین دیتابیس وردپرس به مرور زمان با جدول های بی استفاده زیادی پر می شود. در واقع به مرور ممکن است پایگاه داده سایت شما پر از زباله شود که باعث می شود سایت شما کند شود و به مانند نسخه های قدیمی تر و کندتر کار کند و پر از ذخیره ی پیش نویس های بی مورد، نظرات اسپم، و غیره شود.

جداول بی استفاده را با نام orphan tables یا جداول تنها می شناسیم. جداول تنها باعث کاهش سرعت و کارایی سایت وردپرسی می شوند. بنابراین باید آنها را پیدا کرده و از دیتابیس خود حذف کنیم. شما به عنوان یک وبمستر باید این داده های غیر ضروری را حذف و پاکسازی کنید تا کاهش حجم پایگاه داده سایتتان جهت بهبود سرعت وب سایت و عملکرد آن را شاهد باشید. علاوه بر این هنگام  پشتیبان گیری پایگاه داده، این عمل سریعتر انجام خواهد گرفت زیرا که فایل های پایگاه داده (بکاپ) شما کوچکتر خواهد بود.

Advanced Database Cleaner پلاگینی است که به صورت اتوماتیک به شما کمک می کند تا به پایگاه داده تمیزتر، سبک تر و بهینه تری داشته باشید. نسخه رایگان این افزونه به شما اجازه پاکسازی جداول و task های تنها را نمی دهد و برای انجام این کار باید نسخه Pro افزونه Advanced Database Cleaner را خریداری کنید.

آموزش افزونه Advanced Database Cleaner و نحوه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

افزونه advanced database cleaner را دریافت کنید، سپس در بخش افزونه ها نصب کنید.

پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام WP DB Cleaner به پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد. روی WP DB Cleaner کلیک کنید. این صفحه از چند تب مختلف تشکیل شده است.

General Clean-Up

روی تب General Clean-Up کلیک کنید و آیتم هایی که می خواهید پاکسازی کنید را انتخاب نمایید. اگر در حال نوشتن مطلبی نیستید همه گزینه ها را تیک بزنید ولی اگر در حال نوشتن مطلبی هستید توصیه می شود گزینه های Drafts و Pending comments را فعال نکنید. سپس از پنجره کشویی گزینه Clean را انتخاب کرده و روی دکمه “اجرا” کلیک کنید.

یک صفحه پاپ آپ نشان داده می شود. روی دکمه Continue کلیک کنید. پس از چند ثانیه این افزونه قدرتمند، دیتابیس سایت شما را پاک سازی می کند.

Tables

این تب مربوط به پیدا کردن و پاک سازی orphan tables است. برای بهینه سازی جدول های دیتابیس پس از زدن تیک تمامی موارد روی تب Optimize قرار داده سپس روی دکمه “اجرا” کلیک کنید تا فرآیند بهینه سازی جداول شروع شود. یک صفحه پاپ آپ نشان داده می شود. روی دکمه Continue کلیک کنید. (می توانید این فرایند را زمانبندی کنید مثلا دو بار در روز)

بیشتر جداولی که در این قسمت قرار دارند مربوط به افزونه هایی هستند که قبلاً در سایت شما نصب بوده اند بنابراین به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که آنها را حذف کنید. اگر در مورد حذف جدولی مطمئن نبودید بهتر است ابتدا نام آن جدول را در گوگل سرچ کرده و اطلاعات لازم را در مورد آن کسب کنید. تا زمانی که مطمئن نشده اید هیچ جدولی را حذف نکنید.

Options

اگر وبلاگ شما قدیمی است احتمالاً تعداد گزینه های تنهای سایت شما زیاد است. این گزینه ها توسط افزونه هایی که قبلاً از آنها استفاده می کردید و الان آنها را حذف کرده اید ایجاد شده اند. مانند موارد قبل از پنجره کشویی گزینه Delete را انتخاب کرده و روی دکمه “اجرا” کلیک کنید و روند مراحل قبلی را نیز برای این تب دنبال کنید.

Corn jobs

این مورد در آینده توضیح داده خواهد شد.

Overview & Settings

به محض فعال سازی افزونه می توانید با کلیک بر روی تب Overview & Settings وضعیت فعلی دیتابیس وردپرس خود را مشاهده کنید. حال به تب General Clean-Up رفته و بهینه سازی اولیه را شروع کنید.

پس از انجام مراحل فوق دیتابیس شما کاملاً بهینه سازی شده و می توانید تفاوت عملکرد آن را با گذشته مشاهده کنید.

2- افزونه WP CleanFix

اگر به دنبال افزونه ی کامل تری میگردید که بتواند دیتابیس سایت شما را به طور کامل بهینه سازی کرده و از بالا رفتن بی رویه ی حجم آن جلوگیری کند، در اینجا به شما افزونه WP CleanFix را پیشنهاد میدهیم. افزونه WP CleanFix مخصوص مدیریت Transient هاست.

و اما Transient ها چه هستند و چرا موجب افزایش حجم دیتابیس میشوند؟

Transient ها در واقع یک روش استاندارد جهت کش کردن اطلاعات در دیتابیس هستند. هر یک از ترنزینت ها برای بازه ی زمانی مشخصی معتبر اند و پس از به پایان رسیدن زمان انقضا، دیگر قابل استفاده نخواهند بود. تا اینجا همه چیز خوب است. حتما میگویید وقتی ترنزینت ها دارای تاریخ انقضا هستند پس دیگر مشکل چیست؟ مشکل اینجاست که یک ترنزینت پس از فرا رسیدن زمان انقضا، تنها در صورتی از دیتابیس حذف میشود که مجددا آن را صدا کنید … اینجاست که پس از مدتی شاهد افزایش حجم دیتابیس خود خواهید بود و طبعا یک دیتابیس حجیم برابر با یک دیتابیس کند هم خواهد بود. در اینجا جدولی که تحت تاثیر Transient ها قرار میگیرد جدول options یا تنظیمات وردپرس است که پس از مدتی تعداد ردیف های آن احتمالا شما را شگفت زده خواهد کرد!
با توجه به این توضیحات، منطق حکم میکند که هر چند وقت یک بار این اطلاعات مثلا موقتی را از دیتابیس خود حذف کنید و روح تازه ای در وجود دیتابیس مبارک بدمید! در ادامه نحوه ی پاک کردن ترنزینت ها را به دو شیوه به شما آموزش میدهیم. روش اول که اندکی پیچیده و حرفه ای تر است را تنها به اشخاصی که دقیقا میدانند چه کار میکنند توصیه میکنیم ولی در روش دوم به سراغ دو افزونه ی ساده و درست و حسابی میرویم و با استفاده از آنها دستی به سر و روی دیتابیس سایتمان میکشیم.

پاک کردن Transient ها مستقیما از طریق phpMyAdmin

در این بخش پیش از اینکه کوچکترین کاری انجام دهید، ابتدا یک بکاپ کامل از دیتابیس یا یک فول بکاپ از سایتتان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل امکان بازگشت به حالت اولیه وجود داشته باشد. در ادامه وارد phpMyAdmin شوید، اطمینان حاصل کنید که دیتابیس صحیح را انتخاب کرده اید (پیش تر در رابطه با استفاده از phpMyAdmin با هم صحبت کرده بودیم) و پس از مراجعه به تب SQL، استیتمنت زیر را بر روی دیتابیس سایتتان اجرا کنید :

 DELETE FROM `wp_options` WHERE `option_name` LIKE ('%\_transient\_%'); 

توجه داشته باشید که در کوئری بالا میبایست عبارت wp_options را با نام صحیح این جدول در دیتابیس خود عوض کنید. یعنی اگر برای نصب وردپرس از پیشوند جدول دیگری استفاده کرده اید، عبارت wp را با پیشوند جداول خود جایگزین کنید. در غیر این صورت کوئری اجرا نخواهد شد و با خطا مواجه خواهید شد.

آموزش افزونه WP CleanFix و نحوه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

استفاده از این افزونه بسیار آسان است اما در هنگام استفاده، حتما یک نکته ی مهم را به خاطر داشته باشید، نکته ی مهم این است که حواستان باشد که به افزونه میگویید چه چیزهایی را پاک کند. مثلا افزونه ممکن است در سایت شما دسته های خالی پیدا کند و به شما پیشنهاد کند که آنها را حذف کنید، بنابراین حسابی حواستان جمع و جور باشد که یک وقت اطلاعات سایتتان را از دست ندهید و تنها مواردی که از بهینه بودن دیتابیس جلوگیری میکند را حذف نمایید. (مانند revision ها، دیدگاه های اسپم، ترنزینت ها و …)

3- افزونه wp-sweep جهت پاکسازی دیتابیس وردپرس

قبل از انجام هر کاری ابتدا از دیتابیس وردپرس بک آپ بگیرید. بعد از پاکسازی دیتابیس وردپرس دیگر راهی برای بازگشت اطلاعات پاکسازی شده ندارید و باید از بک آپ برای بازگدانی اطلاعات استفاده کنید. اکنون افزونه wp-sweep را دانلود و نصب نمائید.

آموزش پاکسازی دیتابیس وردپرس توسط افزونه wp-sweep

ابتدا افزونه wp-sweep را نصب و فعال کنید. سپس از قسمت ابزار ها > sweep می توانید به پنل افزونه دسترسی داشته باشید.

افزونه سایت شما را آنالیز کرده و اطلاعاتی درباره پاکسازی دیتابیس وردپرس به شما ارائه می کند. افزونه اطلاعات را به قسمت های ، نوشته ها ، نظرات ، اطلاعات کاربران و تنظیمات وردپرس دسته بندی می کند.

شما می توانید در این قسمت با کلیک روی دکمه sweep دیتابیس را بهینه سازی و پاکسازی کنید.

افزونه wp sweep چه چیزهایی را پاکسازی می کند؟

  • رونوشت ها
  • پیش نویس ها
  • نظرات حذف شده
  • نظرات تایید نشده
  • نظرات اسپم
  • تنظیمات غیر قابل استفاده
  • متای تکراری پست ها

بهینه سازی دیتابیس بخش مهمی از بهینه سازی کلی وب سایت وردپرسی شما را تشکیل می دهد. بسیاری از کاربران وردپرس حتی کاربران حرفه ای این عملیات را نادیده می گیرند و درنتیجه سرعت و کارایی سایت آنها به مرور زمان کاهش می یابد.