در نسخه‌های جدید اندروید می‌توانید فایل‌های کش هر اپلیکیشن را به صورت مجزا حذف کنید. خیلی کم پیش می‌آید که نیاز به حذف کردن تمام کش‌ها داشته باشید. در بیشتر مواقع تنها حذف کردن فایل‌های کش چند اپلیکیشن مشکل دار می‌تواند به رفع مشکلات عملکردی سرعت و کمبود حافظه شما کمک کند.

با استفاده از بندهای زیر می‌توانید فایل‌های کش اپلیکیشن‌های مختلف را حذف کنید:

  1. وارد «Settings» شده و گزینه «Storage» را انتخاب کنید.
  2. در لیست موجود بر روی گزینه «Other Apps» ضربه بزنید. با این کار لیستی از تمام اپلیکیشن‌های نصب شده در گوشی خود را مشاهده خواهید کرد.
  3. یک اپلیکیشن که فایل‌های کش زیادی دارد را انتخاب کنید. می‌توانید بر روی آیکون سه نقطه در بالا سمت راست ضربه زده و گزینه «Sort by size» را بزنید تا اپلیکیشن‌ها به ترتیب فضای اشغالی نمایش داده شوند. برای مثال می‌خواهیم کش «Chrome» را پاک کنیم.
  4. در صفحه اطلاعات اپلیکیشن، بر روی گزینه «Clear Cache» ضربه بزنید.

برای حذف کردن فایل‌های کش هر اپلیکیشنی می‌توانید همین راه را تکرار کنید. اگر به جای گزینه «Clear Cache» بر روی گزینه «Clear Storage» ضربه بزنید، تمامی داده‌های اپلیکیشن حذف خواهند شد. با این کار عملا اپلیکیشن به حالت اولیه خود پس از نصب باز خواهد گشت.

نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید به شما امکان حذف کش تمام اپلیکیشن‌ها را می‌دهند که برای این کار باید از داخل بخش «Storage» گزینه «Cached Data» را بزنید. در اینجا بر روی OK ضربه بزنید تا تمامی فایل‌های کش حذف شوند.

پس از حذف کش چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از این که فایل‌های کش را حذف کنید، کمی فضای آزاد بیشتری به دست خواهید آورد و اپلیکیشن‌ها نیز به صورت عادی کار خود را ادامه خواهند داد. با این حال تمامی داده‌هایی که برای روان‌تر شدن عملکرد شما استفاده می‌کردند از دست رفته است، در نتیجه ممکن است در ابتدا کمی عملکرد اپلیکیشن ضعیف‌تر باشد. به مرور زمان بسته به میزان استفاده‌ی شما، اپلیکیشن مجددا فایل‌های کش خود را ایجاد می‌کند.

اپلیکیشن‌های پاک‌کننده حافظه کش چه کاربردی دارند؟

در فروشگاه «Play Store» اپلیکیشن‌های زیادی هستند که ادعا می‌کنند می‌توانند تصاویر، ویدئوها و فایل‌های کشی که بلا استفاده مانده‌اند را به سرعت و با امنیت بالا حذف کنند. با این که گاهی اوقات کاربردهای خوبی از این اپلیکیشن‌ها مشاهده می‌شود، با این حال به چند دلیل ارزش نصب کردن را ندارند:

  • معمولا ادعاهای این اپلیکیشن‌ها غیری واقعی است. برای مثال می‌گویند که حذف کردن فایل‌های کش به طرز قابل توجهی سرعت گوشی شما را افزایش خواهد داد.
  • این اپلیکیشن‌ها فضای بیشتری در دستگاه شما اشغال می‌کنند و از آنجایی که همواره در حال پردازش در پس‌زمینه هستند، باعث کند شدن عملکرد گوشی شما خواهند شد.
  • معمولا تبلیغات و خریدهای درون برنامه‌ای زیادی دارند.

اگر تصمیم به استفاده از این نوع اپلیکیشن‌ها گرفتید، باید مواظب باشید. اگر امکانش را دارید به طور کامل از این اپلیکیشن‌ها دوری کنید. به یاد داشته باشید که خود اندروید به اندازه کافی سیستم‌های پاک‌کننده‌ی موثر برای فایل‌های اضافی دارد و نیازی به اپلیکیشن‌های شخص ثالث برای این کار ندارید. برای باز کردن حافظه در دستگاه خود تنها کافی است از منوی «Storage» گزینه «Free up Storage» را بزنید.