چرا شستن دست در پیشگیری مهم است؟
ویروس ها بدن ما را از طریق انگشتان ما وارد نمی کنند! اما در طول روز، ما اغلب ناخودآگاه دست خود را به صورتمان حرکت می دهیم. این جایی است که ویروس می تواند بدن ما را از طریق بینی، چشم ها و دهان ما وارد کند و ما را بیمار کند.

اگر ما این بیماری را دریافت کنیم، ممکن است ما به طور طبیعی بهبود یابیم؟
بله! در واقع، این بیماری شبیه به سرماخوردگی است و اکثر مردم پس از چند روز به طور طبیعی بهبود می یابند. در عین حال، در یک درصد بسیار کمی از مردم، سایر بیماری ها، مانند پنومونی، ممکن است به بیماری های اساسی اضافه شود و شرایط را دشوارتر کند.

آیا بیماری واقعا از طریق خفاش ها به انسان گسترش می یابد؟
پاسخ به این سوال هنوز روشن نیست. اما Coronavirus جدید ژنتیکی بسیار شبیه به کروناویروس های موجود در خفاش ها است.

آیا استفاده از استادیوم های عمومی یا استخرهای شنا عمومی محدود می شود؟
در حال حاضر هیچ محدودیتی خاص وجود ندارد. اما توصیه می شود به دنبال توصیه های کلی مانند دست زدن به دست ندهید، نه مالش.

من بیمار هستم و علائم مانند سرماخوردگی دارم، چه باید بکنم؟
اگر علائم تنفسی دارید (مانند سرفه، عطسه و آبریزش بینی)، باید از آن دور شوید دیگران و از دستمال کاغذی هنگام سرفه و عطسه استفاده می کنند و هنگام خروج باید ماسک را بپوشانید. شما مجبور نیستید نگران نباشید، و بیماری شما احتمالا به تنهایی بهبود می یابد. اما اگر علائم بدتر شود، یک دکتر را ببینید.

چه مدت ویروس در باز زنده ماندند و چگونه حذف می شود؟
ویروس با شستشو با صابون و آب برای 20 ثانیه حذف می شود (لازم است توجه به شستن توجه داشته باشید دست ها را برای مدت زمان طولانی) و یا با الکل در 60 تا 70 درجه. در این زمان ناشناخته است که پس از خروج از پست، چه کاری انجام خواهد داد. اما احتمالا بر روی سطح دمای 20 درجه تا “دو روز” باقی می ماند.
تحقیقات نشان می دهد که این ویروس احتمالا تا 9 روز طول می کشد. اما محققان هنوز هم اعتماد کامل ندارند و تحقیقات بیشتری لازم است.

هنگامی که ما باید برای درمان یا واکسن Corona صبر کنیم؟
ساخت یک دارو یا واکسن نیاز به تحقیقات زمان و علمی دارد. بنابراین در حال حاضر ما باید صبر کنیم و ببینیم کجا بررسی می شود.

این بیماری همانند “SARS” و “MERS” است که چند سال پیش گزارش شده است؟
جدید Coronavirus از همان خانواده ای از ویروس هایی است که باعث ایجاد SARS و MERS می شود مرض. اما دقیقا همان ویروس نیست. نرخ مرگ و میر کروناویروس جدید به طور قابل توجهی پایین تر (حدود 3٪) است.

آیا ممکن است این بیماری را از یک مادر باردار به یک کودک انتقال دهد؟
پاسخ به این سوال هنوز روشن نیست.

چه مواد باید برای ضدعفونی کردن لباس و تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد که ممکن است با ویروس Corona آلوده باشد؟
آن را به اندازه کافی برای استفاده از مواد شوینده منظم استفاده کنید. ابزارهایی مانند Keychains یا تلفن های همراه را می توان با راه حل های مبتنی بر الکل تمیز کرد.

من شنیده ام که وقتی بیمار هستیم، باید قسمت رنگی ماسک را به سمت چهره ما قرار دهیم، که با آنچه که در ویدیو گفته اید مخالف است. روش صحیح چیست؟
با توجه به استفاده از ماسک ها، باید تصویری را که در فضای مجازی منتشر شده است اشاره کنیم که روش رنگ (آبی یا سبز) در افراد سالم باید به سمت خارج روبرو شود و در بیماران رو به جلو به طور کامل باشد اشتباه. قسمت رنگی ماسک بخش ضد آب است که باید در خارج باشد و قسمت سفید بخشی جذب ماسک است که باید در داخل همه مردم باشد.