طریقه نشستن و شیوه قرار گرفتن بدن هنگام کار با کامپیوتر اهمیت ویژه ای دارد. شما ممکن است ساعت ها پشت کامپیوتر مشغول به کار باشید، پس خوب است بدانید چگونگی قرارگیری در این وضعیت بر سلامت و کارآیی شما تاثیر بسیاری خواهد داشت.

اگر درد در ناحیه گردن، شانه ها، پشت و چشم شما را می آزارد، خوب است به این نکته بیشتر دقت کنید. زیرا تمام این موارد می تواند به چگونگی نشستن شما پشت کامپیوتر برای مدتی طولانی مربوط شود. شاید به دلیل عادت کردن به شیوه های نادرست نشستن، در ابتدا برای ما سخت باشد که درست بنشینیم؛ ولی برای حفظ سلامت خودمان، خوب است کمی بیشتر دقت کنیم.

در قدم نخست محیط کار خود را حتی الامکان طوری انتخاب کنید که راحت باشید؛ فضای کافی برای خود در نظر بگیرید؛ شما نباید قوز کرده یا با سر و کمر خمیده کار کنید.

● صندلی

از راحتی صندلی کار خود مطمئن باشید و ارتفاع میز و صندلی را تنظیم کنید. در حالت ایده آل میز کار چند سانتی متر بالاتر از ران بوده و صفحه کلید کامپیوتر درست مقابل شما قرار می گیرد. تا جایی که می توانید، در قسمت انتهایی صندلی بنشینید، به این معنی که باسن به تکیه گاه صندلی نزدیک باشد.

ارتفاع صندلی نیز باید به نحوی تنظیم شود که کف پاها روی زمین قرار گیرد و زانوها نیز در راستای ران ها و کمی پایین تر از باسن باشند. زاویه پشتی صندلی با نشیمنگاه باید حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد. مطمئن باشید که پایین و بالای کمر شما توسط صندلی تکیه گاه دارد و اگر لازم است از بالشی کوچک یا کوسن استفاده کنید.

بهتر است صندلی دسته هم داشته باشد و دسته های صندلی نیز باید به گونه ای تنظیم شوند که شانه ها شل و رها باشند. صفحه کلید کامپیوتر باید دقیقاً روبه روی بدن قرار گیرد. همچنین باید نزدیک به آن بنشینید. محل قرار گرفتن صفحه کلید نیز باید به گونه ای باشد که شانه ها رها بوده، آرنج ها براحتی کار کنند و مچ و دستان شما صاف و مستقیم قرار گیرند.

● صفحه نمایش

صفحه نمایش را به گونه ای قرار دهید که گردن شما راحت و صاف قرارگیرد. برای این منظور صفحه نمایش باید دقیقا جلوی شما و بالای صفحه کلید باشد. هنگام کار، حداقل یک طول دست از صفحه نمایش فاصله بگیرید تا به چشمان شما آسیبی نرسد. صفحه نمایش باید در مکانی قرار گیرد که تابش نور مستقیم آفتاب به آن حداقل است. برای این کار می توان از پرده های مناسب نیز استفاده کرد.

در ضمن حتماً در فواصل زمانی معین (هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه) به خودتان (یک تا ۲ دقیقه) استراحت دهید، از جایتان بلند شوید و کمی راه بروید تا گرفتگی عضلات را بهبود بخشید. زمان ناهار نیز بهتر است از پشت کامپیوتر بلند شوید.

● مراقبت از چشم ها

چشم ها نیز پس از کار طولانی مدت با کامپیوتر خسته می شوند و به استراحت احتیاج دارند. پس هر از چند گاهی چشم از مانیتور بردارید و به نقطه ای در فاصله ای دور نگاه کنید. همچنین می توانید با پوشاندن چشم ها توسط کف دست به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه، به آنها استراحت دهید.

بر اساس آمار پزشکی، ۷۵ درصد از احساس خستگی های زودهنگام، دردهای مرتبط با عضلات و مفاصل به دلیل وضعیت نادرست نشستن در مقابل کامپیوترهای محل کار هستند. ۲۵ درصد آنها نیز به دلیل عدم تعادل میان کار و استراحت به وجود می آیند.

در ادامه توصیه های پزشکان در مورد نحوه صحیح نشستن پشت میز را بررسی و ۶ مورد از ضروری ترین آنها را برای تان برخواهیم شمرد:

درد در ناحیه پا

هرگز در هنگام نشستن یکی از پاها را روی دیگری قرار ندهید. این کار، روند گردش خون را با اختلال مواجه، رگ ها را فشرده کرده و به بی حسی پاها و گاه نیز به عارضه ای به نام «سندروم پای بی‌قرار» می انجامد.

اولین کار ضروری، تنظیم صندلی است که بر روی آن می نشینید. پاها نباید آویزان باشند و زانوها نیز نباید به لبه میزی که پشت آن نشسته اید برخورد داشته باشد. صندلی خود را طوری تنظیم کنید که پاهای تان در زاویه بیشتر از ۹۰ درجه قرار گیرد. می توانید از یک چارپایه نیز در زیر پاهای خود استفاده کنید.

کمر درد

فرورفتگی صندلی باید با پهنای باسن شما هماهنگی داشته باشد. اگر بر روی یک صندلی بزرگ می نشینید، پشت کمر خود یک بالشتک قرار دهید تا بخشی از وزن شما را تحمل کند. اگر به سمت پایین سر بخورید، در ناحیه کمر و پست احساس درد خواهید کرد.

صندلی شما حتما باید دارای پشتی با انحنای استاندارد باشد. کمرتان نباید همانند یک علامت سئوال به پشت تکیه داده شده باشد.

اگر وضعیت نشستن تان چندان راحت نیست، سریع آن را تغییر ندهید. اجازه دهید که بدن تان به موقعیتی که در آن نشسته اید عادت کند. ممکن است با گذشت زمان، ماهیچه ها آرام شده و به آن وضعیت خو بگیرند اما بدانید که این امر با سرعت محقق نخواهد شد.

خستگی دست ها

زمانی که با کامپیوتر کار می کنید، بر روی دست ها فشار فراوانی وارد می شود. عدم قرار گرفتن نادرست دست ها می تواند به درد آنها بیانجامد.

کیبورد و موس کامپیوتر باید در راستای شانه ها و بازوهای تان قرار بگیرند. مچ دست ها نیز باید صاف باشد و به طرفین خم نشده باشد. دست ها باید در راستای بازو در در زاویه ۹۰ درجه و آزادانه روی میز قرار گرفته باشند.

گردن درد

برای پرهیز از گردن درد، بهترین راهکار، قرار گرفتن مناسب مانیتور است. اگر مانیتور بیش از اندازه پایین باشد، باید برای دیدن آن خم شده و یا روی صندلی خود لم بدهید. با این نحوه نشستن فشار بیشتری بر مهره های دیسک وارد می آورید که به فتق و جلوآمدگی دیسک می انجامد.

روی صندلی نشسته، چشم ها را ببندید و آرام باشید. زمانی که چشم های تان را می گشایید، صفحه مانیتور باید درست در مقابل شما قرار گرفته باشد. اگر لازم است از تکیه گاهی برای جابجایی مانیتور استفاده کنید تا درست در مقابل چشمان تان قرار گیرد. با این کار فشار کمتری را به گردن وارد خواهید آورد.

درد و خستگی چشم ها

زمانی که بیش از اندازه به صفحه کامپیوتر نگاه می کنید، این احتمال وجود دارد که به سندروم بصری کامپیوتر مبتلا شوید. از جمله نشانه های این سندروم، دیدتار، خشکی و قرمزی چشم است. این عارضه می تواند با سردرد و خارش چشم نیز همراه باشد.

موقعیت مانیتور کامپیوتر خود را مجددا تغییر دهید. پزشکان بر این باورند که بهتر است مانیتور درست در مقابل چشم تان و در فاصله ۵۰ سانتیمتری چشم قرار گیرد.

از تابش نور به صفحه مانیتور پرهیز به عمل آورید. اگر میز کارتان در نزدیکی پنجره است و روی آن نور می تابد، پرده ها را بکشید. همواره میزان نوری را که به صفحه مانیتورتان می تابد را تنظیم کنید.

لازم است که از عینک های مخصوص استفاده کنید. با این کار، چشم ها کمتر خسته می شوند.

ورزش چشم را فراموش نکنید. هر ساعت حداقل ۲۰ ثانیه به خارج از صفحه مانیتور نگاه کنید. این کار می تواند ساده ترین ورزش برای چشم های تان باشد.

خستگی زودهنگام  و سریع

اگر سبک زندگی شما نشسته است و دائم خوراکی های پرشکر و پر کلسترول میل می کنید، احتمال ایجاد کشیدگی در عروق تان وجود دارد و این امر عملکرد رگ ها را با اختلال مواجه می کند.

از نشانه های نامطلوب کشیدگی رگ ها، می توان به درد، احساس خستگی در پاها، تورم آنها و افزایش فشار خون اشاره کرد.

هر روز زمان اندکی را به ورزش اختصاص دهید. 

برخی از نرمش ها که بیش از ۱۵ دقیقه به طول می انجامند را در برنامه روزانه خود بگنجانید. به جای استفاده از اتومبیل یا وسایل نقلیه عمومی، بخشی از مسیر رفتن به محل کارتان را پیاده بپیمایید. و در نهایت مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تغذیه سالمی داشته باشید.