چگونه ISI بودن یک مجله را تشخیص دهیم؟

Institute for Scientific Information

مؤسسهٔ اطلاعات علمی یا ISI در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسهٔ علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است. مؤسسهٔ ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های دادهٔ فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد.

موسسه ISI لیست تمامی مجلاتی را که در این موسسه نمایه می شود، به صورت رایگان در سایت قرار داده است. با مراجعه به وب سایت موسسه ISI می توانید لیست تمامی مجلات  نمایه شده را دریافت نمایید. همچنین می توانید از امکانات جستجو بهره ببرید. در صورتیکه نام مجله و ISSN آن را داشته باشید می توانید به جستجو بپردازید. اگر نام مجله در لیست موسسه ISI وجود داشت، مجله را ISI می نامیم. ولی برای تعیین JCR یا Listed بودن مجله باید به کاورج (Coverage) آن توجه نمود. وجود هر یک از عناوین زیر نشانگر JCR بودن مجله مزبور می باشد:

در غیر این صورت مجله ISI Listed می باشد.

به عنوان مثال جهت بررسی ISI بودن مجله با عنوان Energy  (با ISSN: 0360-5442)، به ترتیب زیر عمل می کنیم. ابتدا به بخش Master Journal List موسسه ISI بروید و در بخش جستجو، نوع جستجو ( Search Type ) را بر روی ISSN قرار دهید و در بخش Search Terms، شماره شناسه بین المللی (ISSN) مجله را وارد نمایید و بر روی SEARCH کلیک نمایید. اگر مجله در موسسه ISI نمایه شده باشد در صفحه بعد مشخصات آن ظاهر می شود. لازم به ذکر است که جستجو براساس نام کامل، کلمه ای از نام مجله و یا با داشتن ISSN مجله امکان پذیر می باشد.

اگرمجله ای در تامسون ثبت نشده باشد پس از جستجوی با پیغام ” No matches found for the query” مواجه خواهید شد.

چگونه بدون استفاده از سایت ISI، ایمپکت فاکتورمجلات را پیدا کنیم؟

در سایت تامسون نام و مشخصات ایندکس یک مجله آی اس آی نشان داده می شود، اما خود آن ها فاقد ایمپکت فاکتور مجلات هستند. از اینرو برای دسترسی به ایمپکت فاکتور مجلات به معرفی سایت های زیر می پردازیم. آدرس سایت هایی که در زیر مشاهد می کنید، این امکان را به ما می دهد تا شماره ISSN مجله را در باکس مربوطه وارد و جستجو کنیم تا ایمپکت فاکتور موارد اخیر را به درستی به ما نشان دهد. در سایت Medsci امکان مشاهده تعداد مقالات چاپ شده مجله، نحوه سابمیت، درصد پذیرش مقاله و زمان متوسط داوری قابل مشاهده است.  ولی روش اصلی حضور یاعدم حضور در آی اس آی و محاسبه ایمپکت فاکتور یک مجله  همان مراجعه به سایت اصلی تامسون رویترز می باشد.

روش دوم؛

برای احراز ای اس ای (ISI) بودن یک مجله نمی توان تنها به گفته های خود مجله و یا افراد دیگر و خصوصا موسسات سودجو که اطلاعات غلط می دهند بسنده کرد. بنابراین دانشجویان باید سطح آگاهی خود را به حدی برسانند که بتوانند به راحتی ای اس ای(ISI) بودن یک مجله را از سایت رویترز تشخیص دهند و در ادامه از بلک لیست نبودن مجله اطمینان حاصل کنند.

ما در این اینجا به شما کمک می کنیم تا :

با سایت ای اس ای تامسون آشنا شوید.

ای اس ای بودن مجله ای را از طریق جستجوی ISSN تشخیص دهید.

ای اس ای بودن مجله ای را از طریق جستجوی نام کامل آن تشخصیص دهید.

جعلی بودن یک ژورنال را سریع تشخصیص دهید.

تامسون رویترز  آی اس آی چیست؟

برای تشخیص ای اس ای ISI بودن یک مجله به مرجع پایگاه تامسون رویترز (Thomson Reuters)

مراجعه کرده . تامسون رویترز به عنوان مهمترین پایگاه برای شناسایی ISI بودن مجلات استفاده می شود. توجه داشته باشید که از این پایگاه تنها ای اس ای بودن یا نبودن یک مجله  تشخیص داده می شود و برای شناسایی ایمپکت فکتور باید به وب سایتهای دیگر مراجعه کرد. در کشور ما نیز برای بسیاری از نهادها مانند دانشگاه های آزاد، دانشگاه های  سراسری و حتی بنیاد ملی نخبگان از این پایگاه به عنوان مرجعی برای شناسایی ISI بودن مجلات استفاده می کنند.

مراحل تشخیص مقاله ای اس ای

برای این کار می توانید به صورت ساده تر آدرس زیر را در قسمت آدرس بار پیست کنید.

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

با این کار وارد وب سایت بالا می شوید.

توجه: این آموزش درباره نسخه قدیمی است.

اولین گزینه Title Word یا به اصطلاح یک لغت در کل عنوان مجله می باشد. این گزینه امکان جستجوی مجلاتی را فراهم می کند که حداقل دارای یکی از واژه های مورد نظر شما باشد. نکته مهم این است که با این گزینه ممکن است تعداد زیادی از مجلاتی که حداقل دارای یک واژه مشترک هستند را جستجو کند پس در شرایط عادی این گزینه پیشنهاد نمی شود.

دومین گزینه Full journal title  امکان جستجوی عنوان دقیق مجله مورد نظر را فراهم می آورد.

سومین گزینه ISSN می باشد. ISSN شماره هشت رقمی منحصربه‌فردی است که برای مشخص کردن یک نشریه دوره‌ای چاپی یا الکترونیکی به کار می‌رود.  برای دسترسی به ISSN  مجلات می توانید به وب سایت خود مجلات رجوع کرده و از آنجا این شماره را کپی کنید.

اگردر قسمت Search Term نا مجله خود را قرار می دهید دقت کنید که در تایپ شما غلط املایی وجود نداشته باشد چرا که امکان جستجو با غلط املایی و یا عدم رعایت فاصله بین کلمات وجود نخواهد داشت. در مرحله بعدی از قسمت Search Type   گزینه مندرج را  انتخاب کنید. اگر عنوان مجله را سرچ می کنید گزینه Full journal title را انتخاب کنید و اگر ISSN مجله را دارید. آن را در باکس بالایی پیست کرده و از باکس پایین گزینه ISSN را انتخاب کرده و بر روی گزینه Search کلیک کنید. اگر مجله ای با مشخصات ذکر شده یافت شد شما می توانید نتیجه بگیرید که مجله مورد نظر شما به عنوان مجله ISI شناخته می شوید.