آیا میدانید 99 درصد ایردارپ های غیر رایگان جعلی و کلاهبرداری هستند! پس لطفا گول نخورید. پولدار شدن یک شبه خیالی خام و رویایی بیش نیست و میسر نمیشود به این جمله ایمان بیاورید.

تفاوت برنامه ی پرتابل و نصبی [لینک]

تفاوت برنامه های پرتابل و نصبی در چیست؟

ممکن است هنگام دانلود برنامه ای با نسخه ی پرتابل آن نیز مواجه شوید. باری شما این سوال پیش می آید که برنامه ی پرتابل چیست؟ چه تفاوتی با خود برنامه نصبی دارد!!

برنامه ی پرتابل (Portable) برنامه ای است که به راحتی و بدون اینکه شما چیزی روی سیستمتان نصب کنید اجرا می شود. درست مانند یک چراغقوه که آرنرا هر جا می توانید استفاده کنید و به ابزار خاصی نیاز ندارید.

برنامه ی نصبی، برنامه ای است که نیاز به Set-up یا setup دارند، که اینکار بسته به نوع برنامه ممکن است کمی زمان شما را بگیرد ولی به هر حال نیاز به یکسری مقدمات دارد که آماده شود مانند یک لامپ رشته ای که برای روشن کردن آن نیاز به برق، سرپیچ، سیم و… دارید تا بتوانید از روشنایی آن بهره ببرید.

در زیر به عمده تفاوت های برنامه ی Portable و Installable می پردازیم:

تمام فایل های مورد نیاز برای اجرای برنامه ی پرتابل در همان فولدری نگهداری می شود که فایل exe برنامه است اما در برنامه های نصبی، فایلهای برنامه در فولدرهای مختلفی ذخیره می شوند مثل فولدر Program Files و یا AppData و…

برنامه های پرتابل تغییراتی در Registry ویندوز شما ایجاد نمی کنند اما برنامه های نصبی هنگام Uninstall تغییراتی که هنگام رجیستری ایجاد شده اند همچنان باقی می مانند.

شما می توانید برنامه ی پرتابل را به هر درایو و یا هارد اکسترنال انتقال دهید و همچنان از آن بدون مشکل استفاده کنید اما در برنامه ی نصبی برای تغییر مکان برنامه، باید برنامه را حذف و در درایو دیگر نصب نمائید.

برنامه های پرتابل تنظیمات و شخصی سازی شما را به خاطر نمی سپارند ولی در عوض مزیتی برنامه های نصبی شخصی سازی کامل آنهاست. برنامه ی Photoshop میتواند مثال خوبی باشد.

همان طور که ذکرشد برنامه ی پرتابل قابل اجرا از روی فلش مموری و یا هارد اکسترنال است و نیازی به کپی انها روی هارد نیست اما برنامه ی نصبی روی هارد اکسترنال نصب نمی شوند چون برخی فایلها باید بر روی درایو ویندوز  نصب شوند.

برنامه ی پرتابل در رجیستری تغییری ایجاد نمی کند، به همین دلیل شانس کمتری برای آسیب رساندن به سیستم و همچنین فایل های سیستمی دارد، در عوض برنامه ی نصبی به دلیل تغییر در رجیستری، می تواند آسیب رسان باشد.

به هر حال ممکن هست فکر کنید برنامه ی پرتابل بهتر است اما بد نیست بدانید برنامه ی نصبی چون از برنامه های دیگه برای اجرا شدن کمک می گیرد، بسیر کامل تر است و اختیار عمل بیشتری را در اختیار کاربر قرار میدهد.برای مثال ورژن پرتابل برنامه ی Photoshop با نام Photoshop Lite در دسترس شما قرار میگیرد و از ویژگی های برنامه ی کاملی که روی سیستم نصب می کنید بهرهمند نیست.

مطالب مرتبط ؛

 • به کانال ارز دیجیتال رایگان بپیوندید کانال ارز دیجیتال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  بدون دیدگاه
  وبلاگ
  © 2021 - کلیه حقوق برای دیجیتال 98 محفوظ است