DNS چیست؟

DNS مخفف عبارت Domain Name Service می باشد. وظیفه این سرویس تبدیل نام دامنه به یک IP می باشد. کاربرد DNS زمانی مشخص می شود که شما نام دامنه ای نظیر digital98.ir را صفحه مرورگروب خود وارد می کنید نام این دامنه به IP متناظر آن تبدیل شده و پس از یافتن سروری که این IP به آن اشاره دارد، دامنه digital98.ir برای شما نمایش داده می شود. علاوه بر این برای هر دامنه اطلاعات DNS نگهداری میشود بدین صورت که برای هر دامنه حداقل یک DNS Server  تعریف می شود که اطلاعات مربوط به دامنه در آن سرور ذخیره شده و هر زمان که DNS  بخواهد نام دامنه را به IP  تبدیل کند باید اطلاعات مربوط به دامنه را از DNS server هایی که برای دامنه تعریف شده است درخواست نماید.

نکته درمورد DNS :

اگر شما Preferred DNS Server را حذف کنید، خواهید دید که دیگر هیچ سایتی با دامنه‌اش باز نمی‌شود! دقت کنید که اینترنت قطع نیست. شما در اینترنت هستید اما نمی‌توانید هیچ دامنه‌ای را در اصطلاح Resolve کنید. مثلاً گوگل با آی پی باز می‌شود: 173.194.35.4 اما با دامنه خیر، چون شما نگفته‌اید سیستم برای اینکه بفهمد آی پی google.com چیست باید به کجا برود. پس اگر سایتی باز نشد می توانید به DNS Server شک کنید به این خاطر که ممکنه برخی Public DNS Serverها خیلی آپدیت نباشند. کلمه Alternate DNS Server یعنی جایگزین، اگر در DNS Server اول آن دامنه پیدا نشد، به سراغ دومی می‌رود.

سرویس دهنده های اینترنتی (ISP) آدرس DNS ها را از تنظیمات موجود در کامپیوتر ما مشخص می کنند که به صورت پیش فرض بر اساس سرور ISP ما تنظیم شده است. اما متاسفانه در صورتی که DNS Server سرویس دهنده ما از سرعت پایینی برخوردار باشد، متقابلا سرعت دسترسی ما نیز برای مشاهده صفحات وب پایین می آید و لود صفحات بیشتر از معمول طول خواهد کشید. به همین خاطر شما می توانید از بهترین سرویس های DNS رایگان را در اینترنت استفاده نمایید.

DNS Jumper 

نرم افزاری مفید، کم حجم و رایگانی است که به کاربران این امکان را می دهد تا با یک کلیک بین معروفترین DNS های دنیا حرکت کنند و به راحتی و بدون طی مراحل پیچیده DNS خود در ویندوز را تغییر دهند.

 آموزش نرم افزار :

بعد از باز کردن برنامه برروی fastset dns کلیک کرده و برنامه اتوماتیک بهترین Dns را شناسایی کرده و سپس شما با انتخاب گزینه Apply fastest Dns وسپس با زدن گزینه Apply DNS خود برنامه به صورت اتوماتیک Dns شما را تغییر می دهد. همچنین اگر بخواهید به صورت دستی وارد کنید می توانید از dns server هایی که در بالا قرار دادم استفاده کنید.
از 8.8.8.8 استفاده نکنید چون از بس مردم دنیا این را وارد کرده‌اند، Response Time آن پایین آمده.OpenDNS وLevel 3 به نظر من گزینه بسیار خوبی می باشند.

شما می توانید از نرم افزار DNS Jumper 1.0.6 Final استفاده کرده و بهترین dns را انتخاب کنید.

هم اکنون می توانید اخرین نسخه DNS Jumper را از اینجا دریافت نمایید.