برای دانلود ویس در تلگرام و تبدیل آن به فایل‌های موزیک مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

روش اول:

وارد آی‌دی MediaConvertBot@ شوید.

بر روی دکمه Start کلیک کنید تا ربات آماده استفاده شود.

ویس مورد نظرتان را برای ربات بفرستید. ویس شما می‌تواند یا به صورت مستقیم با ضبط کردن آن در همان زمان ارسال شود و یا این‌که با فوروارد کردن از جای دیگر به ربات فرستاده شود.

بعد از ارسال ویس، یک فایل جدید برای‌تان ارسال می‌گردد. در بخش پایینی فایل ارسال شده گزینه Convert to Audio را انتخاب کنید.

کمی منتظر بمانید تا ویس شما به‌صورت فایل صوتی قابل دانلود برای‌تان ارسال شود. بعد از دریافت فایل می‌توانید آن را مانند همه فایل‌های موزیک، دانلود و ذخیره کنید.

روش دوم:

روش دیگری برای دانلود ویس‌های تلگرام وجود داشته که کمی دشوارتر از روش بالا است. برای استفاده از این روش نیاز به یک فایل منیجر دارید. توسط فایل منیجر وارد حافظه داخلی گوشی شوید و از آن‌جا پوشه Telegram را پیدا و بر روی آن کلیک کنید. در صفحه باز شده چند پوشه قرار گرفته که Telegram Audio محل ذخیره‌سازی تمامی ویس‌های تلگرام است. با وارد شدن به این پوشه می‌توانید به فایل تمامی ویس‌ها دسترسی داشته باشید و آن‌ها را به صورت فایل به اشتراک بگذارید.

برای استفاده بهتر از این آموزش به مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، توجه کنید:

فایل‌های ویس دانلودی همه با فرمت ogg ذخیره می‌شوند که به‌راحتی در گوشی‌های موبایل و سایر پخش کننده‌ها پشتیبانی می‌شوند.

توسط ربات MediaConvertBot می‌توانید برای فایل صوتی خود کپشن ایجاد کنید، کپشن را حذف کنید، عنوان و نام خواننده را تغییر دهید و به‌طور مستقیم فایل را در کانال مورد نظرتان به اشتراک بگذارید.

این ترفند در تلگرام نسخه کامپیوتر هم قابل استفاده است.

انجام این عملیات به‌صورت برعکس، یعنی تبدیل فایل‌های صوتی به ویس در تلگرام موجود بوده که می‌توانید از طریق این لینک به آموزش آن دسترسی پیدا کنید.

روش سوم: 

ذخیره کردن فایل ویس (Voice) تلگرام در کامپیوتر (دسکتاپ)

در کامپیوتر، روی ویس مورد نظر راست-کلیک کنید و گزینه Save Voice Message As… را انتخاب کنید.

پنجره‌ای برای شما باز میشود که باید جایی که میخواهید فایل شما در آنجا ذخیره شود را انتخاب کنید. مسیر مورد نظر را انتخاب کنید و سپس گزینه Save را انتخاب کنید تا فایل Voice شما با فرمت OGG ذخیره شود.

در کامپیوتر هم درست مانند گوشی، ممکن است وقتی روی فایل با فرمت OGG کلیک کنید باز نشود و سیستم شما برنامه‌ای برای باز کردن فرمت OGG نداشته باشد. اگر چنین اتفاقی افتاد، لازم است یک برنامه‌ی پخش کننده برای سیستم خود دانلود کنید. پیشنهاد میکنیم که نرم‌افزار VLC را دانلود و روی سیستم نصب کنید تا بتوانید فرمت OGG را باز کنید.