اگر وب‌سایت خود را با gtmetrix ارزیابی کنید می‌توانید عوامل مختلفی را بسنجید و در جت بهبود آن‌ها اقدام کنید. یکی از تب‌های مهم جی‌تی‌مترکیس، تب Waterfall است که فایل‌های قابل بارگذاری را به همراه جزئیات و زمان مورد نیاز هر کدام نمایش می‌دهد. برای بهبود وضعیت انتقال می‌توان قابلیتی به نام Keep-Alive را فعال کرد که تأثیر قابل‌توجهی در بهبود سرعت بارگذاری صفحات خواهد داشت.

Keep-Alive چیست؟ Keep-Alive یک هدر HTTP است و بستری فراهم می‌کند تا ارتباط بین مرورگر و سرور باز باشد، این امر باعث می‌شود که فایل‌های چندگانه  بتوانند در یک اتصال واحد منتقل شوند. در غیر این صورت هر فایل در مسیری جداگانه منتقل می‌شود که قطعاً زمان بیشتری نیاز دارد.

چطور میتوانم تشخیص دهم keep-alive روی صفحات من فعال است یا خیر؟

وضعیت keep-alive یکی از موارد متعددی است که با ابزار pagespeed می توانید آمار آن را بگیرد.

فعال‌سازی keep alive در سی‌پنل یا دایرکت‌ادمین

برای فعال‌سازی keep alive در سی‌پنل یا دایرکت‌ادمین خود، فایل htaccess. را بیابید سپس قطعه کد زیر را در آن درج کنید:

<IfModule mod_headers.c>Header set Connection keep-alive</IfModule>

فعال سازی Keep-Alive در Litespeed

به طور پیش فرض Keep-alive در لایت اسپید فعال است مگر اینکه سرور شما از امکانی به اسم keep-alive هوشمند یا  smart keep-alive استفاده کرده باشد . keep-alive هوشمند تنظیمی داخل لایت اسپید و مخصوص وب سایت های حجیم است. وقتی این تنظیم فعال باشد، در ابزار pagespeed علامت” keep-alive غیرفعال است” نمایش داده می شود.

Smart keep-alive فایل ابتدایی (فایل HTML) را با بستن اتصال در HTTP Header درخواست می دهد. سپس فایل های دیگر (CSS ، جاوا اسکریپت ، تصاویر و غیره) را با keep-alive فعال درخواست می دهد. این روند باعث می شود وقتی درخواست های هم زمان زیادی وجود دارد، کاربران بیشتری بتوانند به سرور متصل شوند.

جهت غیرفعال کردن keep-alive در محیط ادمین لایت اسپید وارد مسیر Server -> Tuning و مقدار Smart Keep-Alive را به NO تغییر دهید.

نکته) فقط در مورد سرورهای لایت اسپید) : فقط در صورتی که دارای سایت پر ترافیکی هستید می توانید ( و البته بهتر است) smart keep alive را در تنظیمات لایت اسپید غیرفعال کنید. وقتی آن را غیرفعال می کنید تمام اتصالات از keep alive استفاده می کنند.

اطلاعات بیشتر در https://varvy.com/pagespeed/keep-alive.html