یکی از سوالات اکثر کاربران کامپیوتر، این هست که چگونه حجم درایو سیستمی را در ویندوز افزایش دهیم و همچنین به خاطر مشکلاتی که در ویندوز پیش می‌آید پس از مدتی حجم درایو ویندوز افزایش یافته و اخطار کمی فضا را می‌دهد و همه موارد اضافی را پاک می‌کنیم و برخی نرم‌افزارها را در درایو دیگر نصب می‌کنیم ولی با این حال باز هم ممکن است که نیاز به افزایش حجم در درایوهای سیستمی داشته باشید. در این آموزش از digital98 به شما روش هایی بهینه برای تغییر سایز درایوهای سیستم را آموزش می دهیم.

دقت نمایید روش‌های زیر بارها تست شده و مشکلی از نظر پاک شدن اطلاعات در صورت رعایت دقیق آنها وجود ندارد ولی بهتر است از اطلاعات مهم خود در مکانی دیگر مانند هارد اکسترنال پشتیبان داشته باشید. ما به هیچ عنوان حفظ اطلاعت شما را تضمین نمیکنیم و مسئولیت پاک شدن اطلاعاتتان بر عهده خودتان است.

افزایش درایو ویندوز بدون نصب نرم‌افزار

روی درایو مورد نظر راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کرده و در تب اول Disk Cleanup را بزنید و مواردی که نیاز ندارید مانند Temporary Folder و Recycle Bin و موارد مشابه را پاک نمایید.

فایل‌های PageFile.sys و Hiberfil.sys را غیرفعال یا جابجا نمایید.

نرم‌افزارهای اضافی و کم کاربرد را با استفاده از Your Uninstaller پاک نمایید.

چگونه حجم درایو سیستمی را در ویندوز افزایش دهیم

در صورتی که هیچ کدام از موارد فوق را انجام دادید ولی باز نیاز به فضای خالی داشتید مراحل زیر را انجام دهید:

به Disk Management بروید (در Start همان را تایپ کنید و اجرا نمایید) یکی از درایوهای خالی را راست کلیک و Shrink نمایید. دقت نمایید این مرحله بسته به حجم درایو شما ممکن است کمی زمان بر باشد.

بر روی درایو C یا هر درایوی که می‌خواهید حجم آن افزایش یابد راست کلیک کرده و ببینید گزینه Extend فعال است یا نه، اگر فعال بود حجم Unalocated و مشکی که در مرحله قبلی ایجاد کردید را به آن اضافه کرده و مراحل را ادامه دهید.

در صورتی که این مورد غیرفعال بود آموزش بعدی را پیش بگیرید.

نرم‌افزارافزایش حجم درایو MiniTool Partition Wizard

نرم‌افزار رایگان MiniTool Partition Wizard نرم‌افزاری کاملا رایگان و مفید و بدون بدافزار می‌باشد که از سایت سازنده می‌توانید نسخه نهایی آن را دانلود کنید. (سبک کم حجم و حرفه ای)

پس از دانلود نرم‌افزار آن را اجرا نمایید و پنجره آغازین آن با عنوان  MiniTool Software نمایان می‌شود بر روی Luanch Application کلیک نمایید تا نرم‌افزار اجرا گردد.

بر روی درایو مورد نظر برای افزایش حجم راست کلیک کرده و گزینه Extend کلیک نمایید. در پنجره باز شده Take free space from آن پارتیشن جدیدی که ایجاد کرده بودید در مراحل اول این آموزش را انتخاب کرده و از زبانه پایین آن حجمی که از آن درایو می‌خواهید به درایو مبدا انتقال دهید را معین نمایید و در انتها روی OK کلیک نمایید.

پنجره‌ای باز شده و از شما می‌خواهد همه نرم‌افزارها و پنجره‌های باز را ببندید و تنها خود نرم‌افزار Partition Wizard باز بماند.

عملیات ممکن است بنا به حجم و سخت‌افزار شما زمان بر باشد و انتهای کار پیغام با موفقیت تمام شدن را نمایش می‌دهد.

اگر سری به This PC یا همان My Computer بزنید می‌بینید حجم خواسته شده به درایو مورد نظر افزوده شده است.

اگر که در حین استفاده از نرم افزار و تغییرات حجم درایوها با اخطار باگ مواجهه شدید به احتمال زیاد فایل های ویندوز شما آسیب خواهد دید و نهایتا با نصب مجدد ویندوز مشکل باگ مرتفع خواهد شد.