آیا میدانید 99 درصد ایردارپ های غیر رایگان جعلی و کلاهبرداری هستند! پس لطفا گول نخورید. پولدار شدن یک شبه خیالی خام و رویایی بیش نیست و میسر نمیشود به این جمله ایمان بیاورید.

فارسی کردن اعداد در مایکروسافت ورد [لینک]

اگر از کاربران ویندوز باشید حتما تا به‌ حال با مجموعه برنامه‌ های آفیس و به خصوص مایکروسافت ورد کار کرده‌اید، قطعا تا کنون با مشکل نمایش اعداد انگلیسی به جای انگلیسی مواجه شده اید، در ادامه با digital98 همراه باشید تا با هم اعداد مورد استفاده در واژه‌ پرداز ورد را فارسی کنیم.

برای فارسی کردن اعداد در ورد مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 1. از منوی بالای برنامه بر روی گزینه‌ی File کلیک نمایید.

 2. در صفحه باز شده بر روی گزینه‌ی Option کلیک نمایید.

 3. حال در صفحه‌ی باز شده گزینه Advanced را انتخاب کنید.

 4. اکنون در سمت راست پنجره اسکرول کنید تا مطابق تصویر زیر به گزینه‌ی Numeral برسید (این گزینه در زیر مجموعه‌ی Show document content قرار دارد)

حال اگر بر روی منوی بازشونده‌ ی Numeral کلیک کنید با ۴ گزینه مواجه خواهید شد که در ادامه آن‌ها را توضیح می دهیم:

 • Arabic: همانطور که از نام این گزینه پیداست کلیه اعداد رابه صورت عربی تایپ خواهد کرد. (انتخاب این گزینه در حالت پیش‌فرض پیشنهاد نمیگردد)

 • Hindi: این گزینه تمام اعداد را به صورت فارسی تایپ میکند. (از آنجایی که در این حالت تمام اعداد در متون فارسی و انگلیسی به صورت فارسی نوشته میشود، انتخاب این گزینه نیز پیشنهاد نمیگردد)

 • Context: این حالت زبان اعداد را با توجه به متنی که در حال تایپ آن هستید تنظیم میکند. (یعنی در متون فارسی اعداد به صورت فارسی و در متون انگلیسی اعداد به صورت انگلیسی نمایش داده میشوند)

 • System: این گزینه اعداد را با توجه به زبان سیستم شما تنظیم خواهد کرد. ( این تنظیمات در قسمت Region and Language در Control Panel تعیین می‌شود. به این ترتیب، اگر ساعت گوشه ویندوز شما فارسی باشد، اعداد در ورد نیز فارسی خواهند بود یعنی اگر سیستم در حالت EN قرار داشته باشد اعداد انگلیسی و اگر سیستم در حالت FA قرار داشته باشد اعداد به صورت فارسی تایپ می شوند)

با توجه به توضیحاتی که داده شد می توانید یکی از گزینه‌ها را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید.

بر این اساس، توصیه‌ی ما این است که برای فارسی سازی اعداد، گزینه Numeral در Word Options را روی Context بگذارید. به این ترتیب، اگر شما در حال تایپ یک متن فارسی باشید، اعداد شما فارسی خواهند بود و اگر در حال تایپ متن انگلیسی باشید (مثل منابع و مؤاخذ آخر پایان‌نامه‌ها) اعداد شما انگلیسی (لاتین) درج خواهند شد.

فارسی کردن شماره صفحه‌ها در ورد

در صورتی که مطابق مطلب بالا، در بخش تنظیمات، Numeral را روی Context تنظیم کرده باشید، ممکن است شماره صفحه‌ها به صورت انگلیسی درج شوند.

برای درج شماره صفحه با اعداد فارسی، ابتدا با دوبار کلیک روی بخش هدر یا فوتر، وارد حالت ویرایش هدر/فوتر شوید. سپس شماره صفحه را انتخاب کرده و از تب Home و بخش Paragraph، جهت پاراگراف را روی راست به چپ تنظیم کنید و سپس یک فونت فارسی برای شماره صفحه انتخاب کنید.

فارسی کردن شماره صفحه‌ها در فهرست مطالب

اگر هنگام درج فهرست مطالب برای متون فارسی شماره صفحه‌ها با اعداد لاتین درج شدند، برای فارسی کردن شماره صفحه‌ها در فهرست مطالب، وارد بخش Page Setup ورد شوید. سپس در تب Layout، جهت فصل (Section Direction) را روی راست به چپ قرار دهید. در قسمت پایین صفحه، Apply Changes to را روی Whole Document بگذارید و Ok کنید. حالا نشانگر را روی قسمتی از فهرست مطالب قرار دهید، راست کلیک کنید، update field را بزنید، در پنجره‌ای که باز می‌شود، update page numbers only را انتخاب و Ok‌ کنید. اعداد فهرست مطالب فارسی خواهند شد.

فارسی کردن شماره خودکار فصول در فهرست مطالب

در برخی کتاب‌ها و اکثر پایان‌نامه‌ها، شماره فصول به صورت خودکار و چند سطحی (۱-۱-۱..) درج می‌شود. گاهی پس از درج فهرست مطالب متوجه می‌شویم که اگرچه این اعداد در متن اصلی فارسی درج شده اند، اما در فهرست مطالب این شماره‌ها انگلیسی افتاده اند. همانند شکل زیر:

این مشکل در ابتدا کمی عجیب و غریب و لاینحل به نظر می‌رسد اما حل آن ساده است. دلیل مشکل این است که در زمان تایپ عناوین، هنگامی که شما دکمه Enter را در آخر تیتر زده‌اید، صفحه کلید شما در حالت انگلیسی بوده است.

برای حل مشکل:

 1. به متن اصلی بروید و نشانگر چشمک زن را در پایان تیتری که عددش انگلیسی افتاده قرار دهید. (برای این کار می‌توانید در فهرست مطالب، روی همان تیتری که عددش انگلیسی افتاده، Ctrl+click کنید. و پس از رفتن به تیتر، دکمه End صفحه کلید را فشار دهید)
 2. مطمئن شوید که صفحه کلید شما در حالت فارسی قرار دارد و یک Enter بزنید. حال با فشار دادن دکمه Delete، خط اضافه‌ای که ایجاد شده است را پاک کنید.
 3. این کار را برای تمامی تیترهایی که شماره‌شان انگلیسی افتاده تکرار کنید
 4. به فهرست مطالب برگردید و پس از راست کلیک روی فهرست مطالب، Update Field و سپس Update entire table را انتخاب کنید.

شماره فصول فارسی خواهند شد. 

 

مطالب مرتبط ؛

 • به کانال ارز دیجیتال رایگان بپیوندید کانال ارز دیجیتال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  بدون دیدگاه
  وبلاگ
  © 2021 - کلیه حقوق برای دیجیتال 98 محفوظ است