پیج رنک چیست؟

پیج رنک یا امتیاز گوگل عددی است بین ۰ تا ۱۰ که به هر صفحه در اینترنت داده می شود. برخلاف تصویر بسیاری از افراد پیج رنک امتیازی است که به صفحه داده می شود نه به سایت اینترنتی. مبانی محاسبه پیج رنک بر اساس لینک های ورودی به هر صفحه است و هیچ معیار دیگری مانند طراحی سایت، محتوای سایت، بازدید و… در آن دخیل نیست.

امتیاز هر لینک خروجی از صفحه بر اساس امتیاز صفحه تقسیم بر تعداد لینک های خروجی به همراه یک ضریب نرمال سازی محاسبه می شود. به عنوان مثال اگر شما دارای صفحه ای باشید که امتیاز ۵ داشته باشد و آن صفحه ۱۰ لینک خروجی دارد، امتیاز هر لینک خروجی ۰.۵ خواهد بود. امتیاز هر صفحه در اینترنت بر اساس مجموع امتیازات ورودی به آن محاسبه می شود.

البته پیج رنک گوگل دو تغییر اساسی کرده است: امتیاز همه صفحات در محاسبه پیج رنک لحاظ نمی شود، بلکه تنها صفحاتی محاسبه می شوند که قابل اعتماد یا trusted باشند و جز بک لینک های گوگل محسوب شوند در حال حاضر هیچ کسی نمی داند که معیار انتخاب بک لینک ها دقیقا چیست و به نظر می رسد که تا حدودی ساختار تصادفی داشته باشد. نکته دوم این است که گوگل برای اینکه امتیاز صفحه در محدوده ۰ تا ۱۰ قرار بگیرد آن را در یک ضریب نرمال سازی ضرب می کند.

پیج رنک گوگل چه زمانی تغییر می کند؟

گوگل معمولا در سال ۲ بار پیج رنک را محاسبه می کند، محاسبه پیج رنک بسیار کار پیچیده و زمانبری است و به همین دلیل مدت زیادی محاسبه آن طول می کشد. البته برخی مواقع پیش آمده که در سال بیش از ۲ بار پیج رنک محاسبه شده و یک بار هم بین دوبار محاسبه زمانی بیش از یک سال فاصله افتاد. به طور کلی آپدیت شدن پیج رنکها زمان مشخصی ندارد.

گوگل پنگوئن و پیج رنک?

الگوریتم گوگل پنگوئن شدیدا با سایت هایی که اقدام به فروش لینک جهت افزایش پیج رنک سایر سایت ها میکنند مبارزه می کند. به همین دلیل سایت هایی که گوگل تشخیص دهند اقدام به فروش لینک میکنند به سرعت افت رتبه پیدا می کنند از جمله این سایت ها در حال حاضر می توان سایت ایستگاه و آسان دانلود را نام برد که رتبه آنها از ۴ و ۵ به صفر تنزل پیدا کرده است. همچنین سایت هایی که بیش از اندازه در سایت های لینک فروش لینکسازی کنند اسپم خواهند شد.

 آیا پیج رنک ارتباط مستقیمی با افزایش رتبه سایت در گوگل دارد؟

پیج رنک یکی از پارامترهای مهم رتبه بندی در موتورجستجوی گوگل است، اما پارامترهای زیاد دیگری نیز وجود دارند که بر روی رتبه سایت شما تاثیر می گذارند. بنابراین پیج رنک گرچه موثر است اما به تنهایی نمی تواند رتبه بالای سایت شما را تضمین کند.

بیشتر: تعیین پیج رنک و رتبه گوگل وب سایت