مطمئنا تمامی شما کاربران تا به حال چیز هایی راجع به تورنت شنیده اید. بسیاری از کاربرانی که زیاد از اینترنت دانلود می کنند بیشتر دانلود های خود را از طریق تورنت انجام می دهند. تورنت در حقیقت یک شبکه است و نحوه کار کردنش بدین گونه است که برای مثال یک کاربر یک فیلم را که در کامپیوترش است به اشتراک می گذارد و سپس این فیلم به سرعت انتشار می یابد و در هزاران کامپیوتر خواهد رفت. پیشنهاد می کنیم به منظور آشنایی بیشتر با تورنت مقالات زیر را مطالعه کنید:

البته برای دانلود از تورنت نیاز به یک کلاینت تورنت دارید. کلاینت های تورنت زیادی وجود دارند که “uTorrent” تقریبا معروف ترین و محبوب ترین در بین تمامی آنها است. در این مقاله از digital98 قصد داریم نحوه کار با این نرم افزار را برای شما شرح دهیم، پس با ما همراه باشید.

دانلود از تورنت به وسیله ی uTorrent

ابتدا نرم افزار را دانلود، نصب و سپس آن را اجرا نمایید.

هم اکنون میتوانیم شروع به دانلود کنیم. اما چگونه؟ برای دانلود از تورنت ابتدا باید به سایت هایی بروید که آدرس فایل های تورنت را در قالب فایل های بسیار کم حجم قرار میدهند. برای مثال فرض کنید که میخواهید یک آلبوم موسیقی دانلود کنیم که چیزی حدود 100 مگابایت حجم دارد. فایل تورنت این آلبوم چیزی حدود 10 کیلوبایت خواهد بود. فایل های تورنت حاوی اطلاعاتی راجع به آدرس فایل مورد نظر ما میباشند.

فایل های تورنت دارای فرمت “Torrent.” میباشند و همانطور که گفتیم حجم بسیار ناچیزی دارند. البته این فایل ها تنها راه برای دانلود از تورنت نیستند و راه دیگر نیز استفاده از لینک های “Magnet” و یا همان آهن ربایی میباشد. کار با این لینک ها راحت تر نسبت به کار با فایل های تورنت است. در این مقاله نحوه دانلود از تورنت با هر دوی این روش ها را برای شما شرح می دهیم.

دانلود با استفاده از فایل های تورنت

اول از همه چیز فایل تورنت خود را که پسوند “Torrent.” دارد را آماده کرده ایم.

همانطور که در بالا ذکر کردیم فایل های ترونت را باید از سایت هایی که کارشان قرار دادن فایل های تورنت است دانلود کنید. به منظور دسترسی به این گونه سایت ها تنها کافیست عبارت “Download Torrents” را در گوگل جستجو کنید. یکی از بهترین موتورهای جستجوی فایل های تورنت وبسایت torrentz.io است.

هم اکنون مجددا باز میگردیم به نرم افزار “uTorrent” که باز کرده بودیم:

در نرم افزار آیکن + را کلیک کنید و سپس گزینه ی “Add Torrent From File” را کلیک نمایید.

در پنجره ای که باز میشود فایل تورنت را انتخاب و آن را باز کنید.

پنجره جدیدی باز میشود که در آن اطلاعاتی راجع به فایلی که میخواهید دانلود کنید نمایش داده میشوند.

در این پنجره در کادر بزرگ در سمت راست تمامی فایل هایی را که فایل تورنت آدرس آنها را برای دانلود کردن دارد نمایش داده میشوند.

اگر نمیخواهید تمامی فایل را دانلود کنید میتوانید تنها تیک کنار آنهایی را بزنید که میخواهید دانلود شوند.

هم اکنون OK را کلیک کنید تا دانلود تورنت آغاز شود.

هم اکنون به پنجره اصلی نرم افزار بازخواهید گشت و دانلود آغاز خواهد شد.

حجم کل فایل در ستون “Size” و همچنین میزان پیشرفت دانلود نیز در ستون “Status” نمایش داده میشوند.

به منظور متوقف کردن موقت دانلود بر روی آن راست کلیک کنید و سپس گزینه ی “Pause” را کلیک کنید.

به منظور ادامه دانلود نیز باید از گزینه ی “Start” استفاده کنید.

همچنین در بخش پایینی نرم افزار چندین تب وجود دارند که در ادامه هر کدام را شرح میدهیم:

– تب Files:

در این تب فایل هایی که در صف دانلود قرار دارند نمایش داده میشوند.

– تب Info:

در این تب اطلاعاتی راجع به فایل، حجم دانلود شده از آن، سرعت دانلود و… نمایش داده میشوند.

– تب Peers:

در این تب کامپیوتر هایی را که در حال دانلود فایل از آنها هستید و همچنین سرعت دانلود از هر کدام را میتوانید مشاهده کنید.

– تب Trackers:

لیست سایت هایی که شما را به کامپیوتر هایی که فایل ها را از طریق آنها دانلود میکنید در این بخش نمایش داده میشوند. اصطلاحا به این سایت ها “Tracker” گفته میشود. به منظور آشنایی بیشتر با این اصطلاحات به دو لینکی که در اول مقاله درج شده اند مراجعه کنید.

– تب Speed:

اطلاعات کاملی راجع به سرعت دانلود در این بخش ذکر میشوند.

دانلود با استفاده از لینک های Magnet

معمولا سایت هایی که فایل های با فرمت Torrent قرار میدهند، یک لینک “Magnet” نیز برای دانلود همان فایل قرار میدهند. یک لینک مگنت معمولا لینک طولانی و پیچیده ای است. دانلود از تورنت با استفاده از این لینک ها راحت تر نسبت به دانلود با استفاده از فایل های تورنت است.

هم اکنون ابتدا لینک مگنت فایل مورد نظرتان را از سایت های دانلود تورنت تهیه کنید و سپس در نرم افزار “uTorrent” آیکن لینک را کلیک کنید:

درکادر کوچکی که باز میشود لینک مگنت را وارد کنید:

در پنجره بعدی نیز “OK” را کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.

جمع بندی

امیدواریم این آموزش digital98 برای شما مفید واقع شده باشد و از این به بعد بتوانید از تورنت به هر چیزی که می خواهید دسترسی پیدا کنید. از تورنت کردن لذت ببرید!