راهی ساده برای پر کردن جاهای خالی درون فایل های پی دی افی که قابلیت ویرایش ندارند، وجود دارد.  شما می توانید به راحتی و بدون نیاز به اسکنر و پرینتر فایل های پی دی اف خود را با استفاده از Adobe Acrobat Reader ویرایش کنید.

Adobe Acrobat Reader برنامه ای برای نمایش دادن فایل های پی دی اف است ولی با این حال می توان آن را برای ویرایش این فایل ها هم به کار گرفت. برای این منظور می بایست ابتدا برنامه Adobe Acrobat Reader را باز کنید و با استفاده از ابزار Fill & Sign به ویرایش و اضافه کردن متن و امضا به فایل پی دی اف خود بپردازید.


پس از دانلود و نصب برنامه، آن را باز کرده و فایل پی دی اف مورد نظر خود را با دو بار کلیک کردن روی آن باز کنید.

  • مشاهده ابزارهای برنامه Adobe Acrobat Reader

در صورتی که ابزارهای برنامه Acrobat Reader در صفحه، برای شما نمایش داده نمی شود، کافی است  روی منوی View و گزینه  Tools کلیک کرده و با انتخاب ابزار مورد نظر، وارد صفحه تنظیمات آن ابزار شوید.

  • اضافه کردن امضا به فایل پی دی اف

برای اضافه کردن امضا به فایل پی دی اف می بایست گام های زیر را طی نمایید. بر روی آیکون امضا که در بخش جعبه ابزار Fill & sign دیده می شود کلیک کنید.

بعد از انتخاب گزینه Fill & Sign پنجره ای به شما نمایش داده می شود که شامل ۲ گزینه برای انتخاب است.

روی عبارت Fill and Sign کلیک کنید تا بتوانید نام خود را تایپ و یا امضای خود را رسم کنید. با کلیک بر روی Add Signature وارد صفحه رسم امضا می شویم.

شما می توانید تصویری از امضای خود را که اسکن شده است و یا با استفاده از هر برنامه گرافیکی کشیده شده و در فرمت فایل گرافیک .png , .jpg و … ذخیره شده است را به برنامه اضافه کنید.

برای این منظور تنها می بایست روی آیکون تصویر کلیک کنید تا بتوانید فایل ذخیره ای امضا را فراخوانی کنید. برای رسم امضا کافی است بر روی دکمه Draw کلیک کنید و با حرکت موس و یا قلم نوری، امضای خود را درج کنید.

هر یک از گزینه های موجود دلخواه خود را انتخاب کنید. اگر امضای اضافه شده همان چیزی است که آن را می خواهید، بر روی گزینه Apply که در بخش پایینی و راست تصویر  می بینید کلیک کنید تا امضا به فایل PDF شما اضافه شود. این امضا به صورت پیش فرض به عنوان امضای شما و در برنامه ذخیره خواهد شد و می توانید از آن بر روی هر فایل PDF دیگری که با برنامه Adobe Acrobat Reader باز می کنید، استفاده نمایید.

خوب به فایل PDF برمی گردیم. ماوس را بر روی مکان دلخواه درج امضا قرار دهید و روی آن کلیک کنید. حال می توانید سایز و اندازه امضای خود را کوچک و یا بزرگ کنید و یا آن را پاک کنید و امضای جدیدی را ایجاد کنید.

پس از اضافه کردن  امضا به فایل پی دی اف، آن را ذخیره کنید.