ویندوز 7 در سال 2009 به عنوان هفتمین سیستم عامل ارائه شده توسط مایکروسافت به بازار عرضه شد و توانست به سرعت جایگزین ویندوز XP شود. در این مطلب از digital98 به آموزش نصب این ویندوز میپردازیم. برای شروع ابتدا دی وی دی ویندوز را داخل کامپیوتر خود قرار دهید، سپس کامپیوتر را ریستارت کنید.

توجه:

قبل از شروع کار، باید بایوس کامپیوتر خود را تنظیم کرده باشید تا کامپیوتر از روی DVD بوت شود. اگر روش کار را نمیدانید به مقالات آموزشی بوت کردن ویندوز از روی فلش را مطالعه کنید. (یا از کادر جستجوی بالا  عبارت بوت کردن ویندوز از روی فلش را جستجو کنید.)

پس از شروع مجدد سیستم صفحه ای ظاهر می شود. پس از انکه نوشته ای را رویت کردید یک دکمه از کیبورد را به دلخواه فشار دهید تا دی وی دی ویندوز به کار بیفتد.

دی وی دی در حال پردازش است، حال وارد مراحل نصب می شویم.

در صفحه نخست زبان نصب را روی انگلیسی تنظیم کنید و دکمه Next را بزنید.

در این بخش روی Install Now کلیک کنید.

وارد بخش اصلی نصب می شویم.

ابتدا نوع ویندوز 7 خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که x86 به معنی ویندوز 32 بیتی و x64 به معنی ویندوز 64 بیتی است.

پس از انتخاب نوع ویندوز مورد نظر به صفحه بعد خواهید رفت. در این صفحه تیک I Accept The Licence Terms را روشن کرده و Next را بفشارید.

در این بخش باید نوع نصب را مشخص کنید.
– روش Upgrade یعنی ویندوز قبلی خود را به روز کنید که در این روش تمامی اطلاعات شما باقی خواهد ماند.
– روش Custom یعنی شما ویندوز قبلی خود را به صورت کامل حذف کنید و ویندوز جدید را نصب کنید.
– روی Custom کلیک کنید.

در این صفحه می توانید پارتیشن بندی را انجام دهید. پارتیشن بندی به معنی بخش بندی کردن هارد است. روی Drive Options کلیک کنید.

سپس در بخش باز شده پایین صفحه روی New کلیک کنید. حال می توانید حجم پارتیشن خود را مشخص کنید. توجه داشته باشید که این عدد باید به مگابایت باشد. برای تبدیل گیگابایت به مگابایت آن را در 1024 ضرب کنید.

حال با کلیک روی OK پارتیشن جدید ساخته خواهد شد. سعی کنید از تمام حجم هارد خود استفاده کنید و تمام آن را پارتیشن بندی کنید.

حال پارتیشنی که می خواهید در آن سیستم عامل را نصب کنید انتخاب کرده و گزینه Format را بزنید. اگر سیستم شما از قبل پارتیشن بندی شده باشد شما نیاز به پارتیشن بندی ندارید و تنها کافیست درایو مورد نظر را انتخاب و Format کنید.

پس از کلیک روی Format گزینه OK را بزنید. پارتیشن مورد نظر خالی میشود. روی آن کلیک کنید و Next را بزنید. توجه داشته باشید که اگر پارتیشن را پاک نکنید دستگاه شما دارای 2 ویندوز خواهد شد.

نصب شروع خواهد شد. تا اتمام مراحل نصب شکیبا باشید.

مراحل نصب به پایان می رسد. تا اتمام بارگذاری ویندوز شکیبا باشید.

در این قسمت یک اسم برای کامپیوتر خود انتخاب کنید. در این صفحه می توانید برای ویندوز خود رمز عبور بگذارید. در سطر اول و دوم رمز را وارد کرده و کلید Next را بزنید.

این بخش از شما کلید فعالسازی محصول را میخواهد. اگر از ویندوز اصلی استفاده می کنید کلید را وارد کرده و در غیر این صورت بدون پر کردن جای خالی دکمه Next را بزنید.

این بخش مخصوص آپدیت های ویندوز است. اگر از ویندوز اورجینال استفاده میکنید گزینه اول و در غیر این صورت روی Ask Me Later کلیک کنید تا وارد صفحه بعد بشوید.

ساعت، موقعیت مکانی و تاریخ را به صورت دقیق وارد کنید. اگر تیک Automatically Adjust Clock For Daylight Saving Time را روشن کنید و به اینترنت دسترسی داشته باشید، ویندوز به صورت دقیق این تنظیمات را انجام خواهد داد.

در این بخش مشخص کنید که در چه نوع مکانی با کامپیوتر کار می کنید. گزینه اول برای سیستم های خانگی، دوم برای سیستم های محل کار و گزینه سوم برای سیستم هایی در مکان های عمومی میباشد.

منتظر بمانید تا ویندوز تنظیمات انتخاب شده شما را ذخیره کند.

منتظر بارگذاری صفحه اول ویندوز باشید.

ویندوز شما بارگذاری می شود و اکنون می توانید از آن استفاده کنید. 😉