برای راه اندازی سایت و نصب وردپرس در دایرکت ادمین، ابتدا باید فایل های وردپرس خود را از سایت وردپرس دانلود کرده و آن را نصب کنید. در این آموزش با ما همراه باشید، می خواهیم با هم نصب وردپرس روی DirectAdmin را آموزش ببینیم.

جهت دریافت فایل های وردپرس می توانید به سایت اصلی وردپرس به نشانی wordpress.org مراجعه کنید و گزینه Download WordPress را کلیک کنید. سپس در صفحه ای که برای شما باز می شود دوباره گزینه Download WordPress را می بینید اما در اینجا نسخه آن هم نوشته شده است. روی این گزینه کلیک کنید تا فایل وردپرس را در داخل یک فایل ZIP دریافت کنید.

هم چنین وردپرس فارسی را می توانید از سایت wp-persian.com که مخصوص وردپرس فارسی زبان است دانلود کنید. تفاوت چندانی با هم ندارند. چون که در سایت اصلی وردپرس نیز فارسی پشتیبانی می شود و 99 درصد وردپرس کاملا فارسی شده است و دیگر نیازی آن چنانی ندارید که از سایت وردپرس فارسی آن را دانلود کنید.

برای نصب وردپرس و یا هر سایت داینامیک دیگری، شما نیاز به یک دیتابیس دارید تا اطلاعات سایت در آن ذخیره شود. همچنین قسمت دیگری نیاز دارید که فایل ها، تصاویر، قالب و … سایت در آن جا نگه داری شود. حال به پنل مدیریت هاست خود بروید.

پس از وارد شدن به پنل دایرکت ادمین، ابتدا به قسمت MySQL Management بروید. در این قسمت می خواهیم دیاتبیس خود را بسازیم.

در صفحه باز شده روی گزینه Create New Database کلیک کنید.

در صفحه باز شده شما باید نام دیاتیس، نام کاربری و رمز عبور آن را مشخص کنید. توجه داشته باشید که این نام کاربری و پسورد به نام کاربری و پسورد ورود به پنل مدیریت سایت اصلی شما ربطی ندارد و فقط یک بار هنگام نصب وردپرس از آن استفاده می کنیم و دیگر استفاده ای نخواهد داشت. همچنین سعی کنید هنگام انتخاب رمز، از گزینه Random استفاده کنید تا یک رمز عبور تصادفی و نسبتا سخت تولید کند تا دیتابیس شما امنیت بیشتری داشته باشد.

پس از تکمیل اطلاعات روی گزینه Create کلیک کنید. حال صفحه ای به شما نشان داده می شود که اطلاعات دیتابیس و کاربری شما قرار دارد. این اطاعات را نگه دارید که در مراحل بعدی نیاز داریم.

حال دوباره به صفحه اصلی پنل رفته و گزینه File Manager را کلیک کنید و یا گزینه Files از منوی بالا را انتخاب کنید. سپس به قسمت مدیریت فایل های سایت خود هدایت می شوید.

در صفحه فایل منیجر، به فولدر public_html بروید. چرا که وقتی کسی آدرس سایت شما را وارد می کند، آن ها به این فولدر هدایت می شوند.

در صفحه‌ی باز شده روی گزینه Upload file to current directory کلیک کنید تا فایل وردپرسی دانلود شده را در اینجا آپلود کنیم.

در صفحه بعد شما باید فایل وردپرسی خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب فایل گزینه Upload Files را کلیک کنید و منتظر بمانید تا فایل آپلود شود.

پس از آپلود به شما پیام تایید داده می شود. روی گزینه Click here to go back کلیک کنید به به محل آپلود شده فایل برگردید.

حال در اینجا ما یک فایل وردپرس با پسوند zip داریم که باید آن را extract کنیم. برای این کار روی گزینه Extract کلیک کنید تا فایل های وردپرسی در همین مکان از حالت فشرده خارج شوند.

در صفحه بعد نیز روی گزینه Extract کلیک کنید.

پس از اکسترکت کردن پیام تایید آن به شما نمایش داده می شود.

حال روی گزینه Go back کلیک کنید تا به محل فایل های منتقل شوید. در اینجا همانطور که می بینید یک فولدر به نام وردپرس ساخته شده است اما ما در اینجا باید محتویات داخل فولدر WordPress را داشته باشیم. بنابراین باید فایل های داخل فولدر را به مسیر اصلی public_html منتقل کنیم. ابتدا داخل فولدر WordPress بروید.

در اینجا ابتدا روی گزینه select کلیک کنید تا تمام فایل ها انتخاب شوند و سپس روی گزینه Add to clipboard کلیک کنید. پس از این کار روی گزینه Up a Level کلیک کنید تا یک فولدر به عقب برگردید.

حال در اینجا گزینه Move clipboard files here را کلیک کنید تا فایل های انتخاب شده به این مسیر جاری منتقل شوند.

خب حالا ما فایل های وردپرس را روی هاست داریم و یک دیتابیس ساخته ایم. حال آدرس سایت را در مرورگر خود وارد کنید.

حالا با صفحه‌ ای مواجه می شوید. اگر فایل های وردپرس را از سایت اصلی وردپرس دریافت کرده باشید، ابتدا صفحه انتخاب زبان را مشاهده خواهید کرد که شما گزینه فارسی را انتخاب کنید و سپس به مرحله بعد بروید. حال گزینه بزن بریم! را انتخاب می کنیم.

در فرمی که به شما نمایش داده می شود، شما باید اطلاعات دیتابیس را که در مراحل قبلی ساختیم را وارد کنید. به عنوان مثال من نام دیتابیس را frwpse_mydb گذاشتم بنابراین برای نام پایگاه داده از همین نام استفاده می کنم. در قسمت نام کاربری و رمز نیز یوزری که ساخته ایم را وارد می کنیم. گزینه میزبان پایگاه داده را تغییر نمی دهیم. پیشوند جدول هم بهتر است به جای دو حرف wp، حروف دیگری وارد کنیم. این مورد برای امنیت بهتر است تغییر کند و پیشفرض نباشد. پس از تکمیل فرم، گزینه فرستادن را کلیک کنید.

در صفحه بعد روی گزینه راه اندازی نصب کلیک کنید.

در صفحه بعد باید اطلاعات سایت را وارد کنیم. عنوان سایت همان نام سایت است. نام کاربری و رمز برای ورود به پنل مدیریت سایت استفاده می شود. (توجه داشته باشید که نام کاربری و رمزی که در مراحل قبل ایجاد کردیم فقط برای راه اندازی اولیه وردپرس استفاده می شود و دیگر در هیچ جای دیگر کاربردی ندارد. بنابراین شما با نام کاربری و رمزی که در اینجا وارد می کنید سر و کار دارید.) در این قسمت نام کاربری و رمز ساده استفاده نکنید! ما در اینجا فقط برای مثال و آزمایشی از کلمه admin استفاده می کنیم، شما این کار را نکنید.  ایمیل خود را نیز وارد کنید. از این ایمیل برای ارسال اطلاع رسانی های سایت شما استفاده می شود. و همچنین گزینه نمایش به موتور های جستجو را علامت دار نکنید. در صورتی که تیک این گزینه زده شود، موتور های جستجو مانند گوگل اجازه دسترسی به سایت شما را نخواهند داشت بنابراین در نتایج جستجوی گوگل ظاهر نخواهید شد! در پایان روی راه اندازی وردپرس کلیک کنید.

در مرحله بعد پیغام تایید را دریافت خواهید کرد. در صورتی که به این صفحه نرسیدید و با پیغام خطا مواجه شدید، مراحل را از اول طی کنید. چون ممکن است در وارد کردن اطلاعات خطایی داشته اید.

پس از کلیک بر روی گزینه ورود، به فرم ورود به سایت هدایت می شوید.

با وارد کردن نام کاربری و رمز، به پنل اصلی مدیریت سایت هدایت خواهید شد.

تبریک می گویم. حالا شما در چند دقیقه یک سایت راه اندازی کردید! البته وردپرس خام چندان ظاهر زیبایی ندارد و امکانات آن محدود است. می توانید برای حرفه ای شدن آن از قالب های آماده و افزونه های کاربردی استفاده نمائید.