اجزای تشکیل دهنده قالب وردپرس

هر قالب وردپرس از بخشهای متفاوتی تشکیل شده و هر بخش با فرمت php ذخیره می شود.
در حقیقت برای راحت تر شدن کار طراحی پوسته وردپرس، در هنگام تبدیل پوسته html به وردپرس بخشهایی که در اکثر صفحات وجود دارند را در یک فایل جدا ذخیره و نامی به ان می دهیم که قابل فهم باشد به عنوان مثال فایل header.php برای فراخوانی سربرگ پوسته کاربرد دارد.
مهمترین فایلهایی که در هر پوسته وردپرس یافت می شوند عبارتند از:

شیوه نامه یا استایلstyle.css
صفحه اصلی سایتhome.php
صفحه دسته بندیcategory.php
نمایش ادامه مطلب و توضیحات نوشتهsingle.php
نماش محتوای برگه های سایتpage.php
نمایش صفحه جستجوsearch.php
فایل اصلی پوسته وردپرسindex.php
صفحه خطای ۴۰۴ یا پیدا نشد با نام404٫php
ستونهای کناری پوستهsidebar.php
هدر یا سربرگheader.php
فوتر یا پانوشتfooter.php
تصویری نام screenshot با فرمت png یا jpg برای نمایش در بخش پوسته های وردپرسفرمت png یا jpg

معرفی فایل های مهم قالب وردپرس

فایل index.php :این فایل برای نمایش صفحه اصلی قالب وردپرس بکار می رود . این فایل به همراه فایل style.css دو فایل ضروری و الزامی برای قالب وردپرس هستند. تغییرات صفحه اول سایت – برخی تغییرات هم از این قسمت صورت میکیرد.

فایل header.php : از این فایل برای ایجاد و نمایش فایل هدر یا همان سربرگ استفاده می شود در تمامی قالب ها هم موجود است که در تمامی صفحات سایت مانند مطالب – برچسب ها – دسته بندی و … قابل مشاهده است و مواردی چون تغییر لوگو سایت وردپرس – عنوان سایت و … از این قسمت قابل انجام است.

فایل footer.php : اگر شنیده باشید می گویند پانوشت سایت همان فوتر قالب وردپرس،درسه به این فایل گفته می شود که یک قالب حرفه ای و متوان گفت اکثر قالبها دارای این فایل می باشند. از این فایل برای ایجاد و نمایش فایل فوتر در وردپرس استفاده می شود و این قسمت هم همانند هدر در تمامی بخش و صفحات قابل نمایش است و همچنین برای تغییرات فوتر قالب از این فایل باید صورت گیرد اعم از تغییر و حذف کپی رایت قالب وردپرس – اضافه کردن ابزارک به فوتر قالب – و مشخصات دیگر ….

فایل archive.php : فایل archive.php وردپرس برای نمایش دسته بندی های وردپرس یا بایگانی وردپرس بکار می رود.

فایل single.php : از این فایل برای نمایش نوشته های تکی وردپرس استفاده می شود و مربوط به ادامه مطلب سایت می باشد برای مثال اگر دیده باشید در صفحه اول مطالب دارای دو الی چند خط می باشند و باید به روی ادامه مطلب کلیک کنید تا ادامه مطالب دیده شود و لازم است عرض کنم فایل single.php از روی فایل index.php گرفته شده اما با کد های متفاوت مانند نمایش تمام متن یک پست و یا یک مقدار از آن برای این دوفایل دو تابع در زیر قرار دادیم میتوانید مشاهده کنید.

تابع اول برای به نمایش در آوردن خلاصه ای از مطلب در صفحه ی اصلی سایت می باشد و تابع دوم برای نمایش کامل مطلب در ادامه مطالب می باشد.

<?php the_excerpt(); ?>
<?php the_content(); ?>

فایل search.php : از این فایل برای نمایش نتایج جستجو در وردپرس استفاده می شود و این فایل و قسمت در قالب صفحه ی جستجو را مشخص و اضافه می کند برای مثال اگر یک باکس جستجو در سایت قرار دهید و یا پیشفرض وجود دارد به وسیله تنضیمات این فایل نتایج را مشخص و نشان خواهد داد می توانید در این بخش به صورت سفارشی تغییرات انجام دهید اعم از تغییر باکس و …

فایل searchform.php : از این فایل برای فرم جستجوی وردپرس استفاده می شود. این فایل هم جزئی از قسمت جستجو در سایت است که می تواند در این جا به تغییرات مواردی چون عنوان داخل باکس مثلا داخل باکس نوشته شده جستجو کنید و …این موارد در این فایل وجود دارد.

فایل comments.php : از این فایل برای ایجاد و نمایش قالب نظرات وردپرس استفاده می شود.

فایل functions.php : این فایل یکی از مهمترین قسمت قالب وردپرس می باشد و بشترین اطلاعات و کد های دستوری در این قسمت نهفته است و اینطور بگیم فایل توابع هستش اگر قرار باشه یک مثال ذکر کنیم قسمت بازید های اخیر – مطالب پر بازدید و … در این قسمت کد نویسی شده است مواردی چون ابزارک های قالب – پشتیبانی از فهرست ها ابزارک های اختصاصی و خیلی موراد دیگر در فایل functions.php کد نویسی شده است و برای تغییرات این موارد می توانید به این بخش مراجعه و سفارشی سازی کنید.

فایل sidebar.php : از این فایل برای ایجاد و نمایش نوار کناری در وردپرس استفاده می شود و این فایل قسمت ستون های قالب می باشد حال شاید در یک قالب یک ستون و یا دو و یا سه ستون باشه بنا به محل قرارگیری ابزارک ها به شمار می آید و در تمامی صفحات قابل مشاهده ی باشد مگر در قالب این قسمت قابل سفارشی سازی باشه که خود شما تشخیص دهید کجا نمایش و کجاها نمایش داده نشه. برای ایجاد تغییرات در ستون سایت به این قسمت مراجعه کنید.

فایل page.php : از این فایل برای نمایش تکی برگه ها (یا صفحه ها) در وردپرس استفاده می شود.

فایل 404.php : از فایل ۴۰۴ برای نمایش صفحه خطا در وردپرس استفاده می شود. اگر برای شما هم پیش آمده باشه در برخی موارد دیده شده هنگانی که وارد یک مطلب می شوید با خطای 404 مواجه می شوید این صفحه همان 404.php می باشد دسته این دستورات در داخل این فایل کد نویسی شده.

فایل style.css : تمام رنگ بندی ها – سایزدهی ها – فونت ها تصویر ضمینه سایت –  … در این فایل کدنویسی شده،در اصل مهمترین بخش یک قالب وردپرس به شمار می آید و تمامی زیبا سازی های سایت و قالب از این قسمت ایجاد می شود اگر این فایل را پاک کنید خواهید دید تمامی مطالب و موارد از سمت چپ و بدون استایل دیده خواهد شد بنابر این برای تغییرات قسمت های مختلف که گفته شد از این فایل استفاده کنید.

و همچنین موارد زیر در برخی قالب های وردپرس  موجود می باشد:

پوشه ی Images : در داخل قالب یک پوشه حاوی تصاویر استفاده شده در پوسته وجود دارد که به آن پوشه Images گفته می شود تصاوی مانند آیکون ها – لوگو سایت . ….برای تغییر تصاویر لولو و آیکون های سایت باید از این قسمت استفاده کنید یعنی تصویر لوگوی خود را شبه به نام لوگوی اولی قرار دهیم و لوگوی قبلی را پاک کنیم و …

پوشه ی js : تمامی فایل های جاوا اسکریپت ها و جی کئوری در این پوشه قرار دارد کار اصلی این موارد برای زیبایی و افکت ها می باشد برای مثال نحوه ی کار اسلایدر قالب از این فایلها دستور میگیره و تصاویر را به نمایش و در انواع حالت ها در میاره.

پوشه ی includs : فایل های جانبی functions.php در این پوشه جای گرفته و مربوطه به امکانات قالب وردپرس

پوشه ی admin یا panel : با توجه به این که برخی از قالب ها دارای پنل مدیریتی می باشند و این تنضیمات و کد نویسی ها در داخل فایل های مخصوص قرار داده شده است و تمامی این قسمت ها هم در داخل پوشه ای با این نام در قالب وجو دارد برای ویرایش این موارد از این پوشته استفاده کنید.

پوشه ی css یا style : این پوشه حاوی استایل های قالب می باشد البته استایل قالب وردپرس در داخا فایل style.css اا این پوشه هم متشکل از استایحایی هست که برای ریسپانسیو بودن و همچنین پاسخگویی قالب در دستگاههایی چون تبلت و موبایل و … استفاده می شود.

تمامی فایلها و پوشه های برخی از قسمت های مهم یک قالب حرفه ای می باشد و برای ویرایش تک تک اینها می توانید دست به کار شوید و به صلیقه خود موردی را حذف و یا اضافه کنید.این آموزش هم به پایان رسید و امید واریم مورد پسند شما قرار گرفته باشه.

style.css

فایل style.css فایل اصلی یک قالب وردپرس است که بوسیله آن هسته وردپرس ، مشخصا قالب یا پوسته وردپرس را می خواند. شما می توانید اطلاعاتی مانند نام قالب ، ورژن قالب ، نویسنده یا نویسندگان قالب ، مجوز استفاده از قالب، برچسب های مرتبط با قالب و … را در آن قرار دهید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر این فایل در قالب وردپرس وجود نداشته باشد ، قالب توسط وردپرس شناسایی نخواهد شد.

نکته:

در صورتیکه پوسته شما دارای فایل home.php باشد این فایل نسبت به index.php برای نمایش صفحه اصلی تقدم دارد یعنی محتوای فایل home به عنوان صفحه اصلی سایت شناسایی خواهد شد. در هر پوسته وردپرس میتوان بی نهایت پوشه قرار داد و اجزای قالب را مدیریت کرد. پرکاربردترین پوشه در قالبهای وردپرس پوشه img یا images است که محل نگهداری تصاویر و ایکونهای پوسته است.

توابع وردپرس مهم برای طراحی پوسته

به طور کلی توابع را در دو بخش توابع درون حلقه و توابع خارج حلقه وردپرس دسته بندی می کنیم.
توابع درون حلقه یا کوئری وردپرس برای نمایش نوشته ها مورد استفاده قرار می گیرند و بیشترین کاربر را در کدنویسی یا طراحی قالب وردپرس دارند، در این بخش مهمترین تابع های وردپرس عبارتند از:

1تابع نمایش عنوان نوشتهthe_title
2تابع نمایش لینک پستthe_permalink
3تابع نمایش نویسنده مطلبthe_author_name
4تابع نمایش تعداد دیدگاه های ارسال شده در مطلبcomments_number
5کد نمایش دسته بندی که مطلب در آن قرار داردthe_category
6تابع نمایش برچسب های مطلبthe_tags
7تابع نمایش تاریخ انتشار نوشتهthe_time
8تابع نمایش تاریخ بروزرسانی یا آپدیت شدن پستthe_modified_date
9تابع نمایش توضیحات و محتوای مطلبthe_content
10تابع نمایش تصویر شاخص نوشتهthe_post_thumbnail

توابع فراخوانی بخش های مختلف قالب وردپرس

پس از طراحی psd قالب وردپرس یا همان رابط کاربری نوبت به کدنویسی html می رسد.
در مرحله تبدیل قالب html به پوسته وردپرس باید بخشهایی مانند: هدر و فوتر را که در صفحات قالب تکرار می شوند را جدا و توسط دستورات لازم آنها را در پوسته فراخوانی کرد. از آنجا که وردپرس با زبان متن باز و محبوب php نوشته شده است، فایلهای تکه تکه شده پوسته را با فرمت php ذخیره می کنیم.

از مهم ترین توابع وردپرس برای فراخوانی بخشهای مختلف پوسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1فراخوانی هدر توسط تابعget_header
2افزودن فوتر یا پانوشت پوسته توسط تابعget_footer
3بارگذاری ستون کناری توسط تابعget_sidebar
4فراخوانی اجزای مختلف پوسته توسط تابعget_template_part