اصلی ترین فایل های تشکیل دهنده پوسته وردپرس function.php و همچنین style.css است. در این دو فایل توابع اصلی قالب وردپرس و توابعی که توسط کاربر اضافه می شودوجود دارد.

به طور کلی فایل های تشکیل دهنده یک قالب وردپرس دو نوع است:

 • نوع اول  فایل هایی هستند که عملکرد خود را از حلقه های وردپرس وام می گیرد.
 • نوع دوم فایل هایی که عملکرد آن ها درون حلقه ها صورت می پذیرد.

معرفی و بررسی فایل های اصلی وردپرس

صفحه index.php وردپرس مهمترین صفحه در وب سایت وردپرسی است، هنگامی که کاربر از صفحه اصلی وب سایت بازدید میکند سیستم وردپرس به صورت اتوماتیک فایل index.php را جست و جو میکند و آن را برای کاربران نمایش میدهد و صفحاتی مانند بایگانی و همچنین برگه های یکتا و… جز همین دسته هستند.

فایل دیگر صفحه اصلی فایل home.php است. این صفحه صفحه اصلی سایت شما را نمایش میدهد.

فایل های دیگر فایل front-page.php است.این فایل در قالب های وردپرس بر روی صفحه اصلی وب سایت وردپرسی تاثیر گذار است و تا زمانی که شما این فایل را در قالب وردپرس خود دارید دیگر فایل index.php و home.php بی اثر خواهند بود.

اگر از برگه و اصطلاحا یک page-example.php برای صفحه اصلی سایت در بخش تنظیمات وردپرس استفاده کنید در این صورت تمامی فایل های بالا بی اثر خواهند بود.

نام تمامی فایل های یک پوسته وردپرس؛

 • index.php
 • header.php
 • single.php
 • page.php
 • page-id.php
 • template-exam.php
 • template-exam.php
 • ۴۰۴٫php
 • search.php
 • comments.php
 • sidebar.php
 • attachment.php
 • author.php
 • date.php
 • tag.php
 • category.php
 • category-id.php
 • footer.php
 • functions.php
 • style.css
 • rtl.css

نکته مهم؛ تمام فایل های بالا جزء فایل های اصلی قالب نیستند و فایل index.php می تواند به تنهایی وظیفه فایلهای: single.php/page.php/archive.php/search.php/tag.php/category.php را برعهده داشته باشد.

نقش هر کدام از فایل های قالب وردپرس:

۱- index.php

وردپرس این فایل را اصلی ترین فایل پوسته وردپرس می داند و نقش این فایل در وردپرس نحوه نمایش دادن و همچنین قطعه بندی محتوا صفحات موجود می باشد. هنگامی که کاربری از صفحه ی اصلی سایت شما  بازدید میکند وردپرس به دنبال فایل index.php میگردد و آن را نمایش میدهد. صفحه هایی مثل بایگانی، برگه های یکتا و … نمونه هایی از این قبیل هستند که به index.php مربوط می شوند.

۲- style.css

فایل style.css از فایلهای اصلی یک قالب وردپرس است که بوسیله این فایل می توانید اطلاعاتی مانند نام قالب، ورژن قالب، نویسنده قالب، مجوز استفاده از قالب، برچسب های مرتبط با قالب و … را دریافت کنید. اگر این فایل در قالب وردپرس وجود نداشته باشد، قالب توسط وردپرس شناسایی نخواهد شد. اصلی ترین استایل ها و سبک دهی ها را در این فایل وجو دارد. باید این نکته را بدانید که فایل css که در قالب وردپرس وجود دارد  کار زیبا سازی قالب، قالب بندی، چینش، سبک دهی، رنگ بندی قسمت های مختلف و … را بر عهده دارد.

۳- functions.php

اگر تعداد توابع شخصی ای که میخواهیم برای قالب وردپرس در نظر بگیریم کم باشند می توانیم از این فایل به تنهایی استفاده کنیم و در غیر اینصورت می توان فایل ها و دایرکتوری های متفاوتی را ایجاد کرد، اما تمام آن ها را از درون فایل functions.php فراخوانی کرد مانند آموزش (نمایش تاریخ هجری شمسی با استفاده از PHP)

۴- single.php

این فایل مشخصات بارگذاری صفحات داخلی را در خود نگهداری می کند. مانند همین صفحه ای که مشاهده می کنید.

۵- page.php

تمامی برگه های وردپرس شما توسط این فایل پشتیبانی می شوند. البته اگر چنین فایلی نداشته باشید، پوسته ی شما ناقص شناخته نمیشود اما شاید با پاک شدن آن برگه های شما در چیدمانی که باید باشند نمایش داده نشوند.

۶- Front-page.php

تفاوت صفحه اصلی (home.php) با صفحه خانگی (front-page.php) در وردپرس زمانی است که شما از یک برگه به عنوان صفحه اصلی استفاده می کنید. وردپرس به شما این امکان را می دهد که به جای صفحه خانگی خود از محتویات یک برگه استفاده کنید. اگر فایل front-page.php در داخل قالب سایت شما وجود داشته باشد، صفحه ی index.php نادیده گرفته میشود و اولویت با این فایل است. دو راه برای استفاده از front-page.php وجود داره! این راه به استفاده از لیست برگه ها برمیگردد، هرچند این برگه میتواند به عنوان یک برگه ی ایستا بکار بروند که باید از بخش تنظیمات آن را تنظیم کرد.

۷- archive.php

فایل archive.php نمایش نتایج تمامی آرشیوهای موجود در سایت می باشد. تگ ها، دسته ها، بایگانی های ماهانه ، سالانه و روزانه همگی در این صفحه به نمایش در می آیند.

۸- category.php

نمایش دسته بندی های مختلف شما در وردپرس به صورت پیش فرض با این فایل مدیریت می شوند. در صورتی که چنین فایلی وجود نداشته باشد، از قوانین سلسله مراتب فایل ها استفاده می کند. باید بدانید شیوه ی نمایش برگه ی آرشیو مطالب، با نمایش دسته بندی ها یکسان است و از طرفی اگر category.php وجود نداشته باشد، وردپرس طبق قوانین سلسله مراتب فایل ها، فایل archive.php را استفاده می کند.

۹- search.php

نمایش نتایج جستجوی کاربران در وردپرس با این فایل مدیریت می شود.

۱۰- 404.php

اگر صفحه ای  به هر دلیلی از بین رفته است و دیگر وجود نداشته باشد هنگامی  که شما قالب php.404  را درون تم وردپرس خود بکار می برید  وردپرس در موارد رخداد خطای ۴۰۴ به این صفحه مراجعه می کند.

در باره ی این خطا این توضیح را می دهیم که خطای ۴۰۴ ( HTTP 404 ) یکی از کدهای وضعیت پروتکل انتقال ابرمتن می‎باشد که با عنوان خطای «یافت نشد» ( Not Found ) شناخته می‎شود.

۱۱- comments.php

این فایل برای ایجاد و نمایش قالب نظرات وردپرس استفاده می شود.

۱۲- header.php

این فایل برای ایجاد و نمایش فایل هدر در وردپرس استفاده می شود.

۱۳- footer.php

این فایل برای ایجاد و نمایش فایل فوتر در وردپرس استفاده می شود.

۱۴- sidebar.php

به کمک این فایل می توانیم نوار کناری در وردپرس  را ایحاد و نمایش دهیم. این فایل برای تمام محتواهایی است  که خارج از ویرایشگر هستند. معمولا این فایل به صورت زنده در گوشه ی سمت راست یا چپ قرار گرفته، اما این فایل در واقع می تواند در هر جایی قرار بگیرد و بستگی به نوع قالب آن  دارد.

۱۵- tag.php

به کمک این فایل می توانیم طراحی پیشفرض برای نمایش آرشیو پست ها براساس برچسب ها (کلمات کلیدی) را انجام دهیم.

۱۶- taxonomy.php

به کمک این فایل می توانیم  بصورت پیشفرض آرشیو پست ها با یک رده بندی سفارشی طراحی و نمایش دهیم.

rtl.css -17

به کمک این فایل می توانیم که نامش شیوه نامه راست به چپ است قالب شما بصورت راست چین در بیاوریم .

۱۸- data.php

به کمک این فایل می توانیم به صورت پیشفرض برای نمایش آرشیو پستها را بر اساس تاریخ طراحی کنیم.

حداقل فایل های قالب برای شناسایی توسط وردپرس

برای اینکه در قسمت پنل مدیریتی وردپرس، یک پوسته شناسایی شود و امکان فعالسازی آن فراهم باشد، تنها کافیست دو فایل داشته باشید! یکی با نام index.php و دیگری با نام style.css که در این میان اگر یکی از این فایل ها هم درست نشده باشند و یا ارتباط  ان ها با یکدیگر برقرار نشده باشد، وردپرس آن ها را به عنوان یک پوسته ی معتبر شناسایی نمی کند. (انتخاب نام های مذکور برای هر کدام از فایل ها، کاملا اجباری است.)

فایل های قالب خارج از حلقه

زمانی که به فایل های خارج از حلقه دقت می کنیم، معنی آن  این است که مولفه هایی از برگه ی شما خارج از نوشته یا محتوای اصلی برگه می باشد. این مورد شامل محتوا در سربرگ و پانوشت می شود. حال باید بگوییم که سربرگ شامل تمامی کدهای HTML و اطلاعات اصلی است که قبل از مشخص شدن محل محتواهای سایت مشخص می شوند و پانوشت شامل همه چیز بعد از نوشته ها محتوای داخلی سایت است. فایل سربرگ با عنوان header.php و فایل پانوشت footer.php معرفی می شود. هر دو فایل خارج از حلقه ی وردپرسی داخل پوسته قرار دارند.