آیا میدانید 99 درصد ایردارپ های غیر رایگان جعلی و کلاهبرداری هستند! پس لطفا گول نخورید. پولدار شدن یک شبه خیالی خام و رویایی بیش نیست و میسر نمیشود به این جمله ایمان بیاورید.

تشخیص ISI بودن یک مقاله! [لینک]

تاریخچه ISI

مؤسسه اطلاعات علمی یا ISI  ‏(Institute for Scientific Information)، موسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسه علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌ عنوان  Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific  شناخته شده است، این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

مجلات ISIبه مجلاتی گفته می شود که در پایگاه اطلاعات علمی تامسون (ISI) نمایه می شوند. پایگاه تامسون رویترز یکی از پایگاه های نمایه کننده مجلات معتبر در دنیا می باشد. موسسه ISI لیست تمامی مجلاتی را که در این موسسه نمایه می شود، به صورت رایگان در وب سایت خود قرار می دهد. با مراجعه به وب سایت موسسه ISI می توانید لیست تمامی مجلات  نمایه شده را دریافت نمایید.

روش های بسیاری برای شناسایی کیفیت ژورنال ها و مجلات در نظر گرفته می شود، مهم ترین آنها بررسی ضریب تاثیر یا IF مجلات می باشد. در کشور ما به دلیل عدم آگاهی نسبت به انواع پایگاه های نمایه کننده مجلات ISI محققین و دانشجویان بسیاری در دام مجلات جعلی و نامعتبر افتاده اند.

برای فهمیدن اینکه یک مجله یا مقاله ی ان مجله ISI هست یا نه، روشهای مختلفی وجود دارد. از جمله این روش‌ها مراجعه به بخش جستجوی مجلات سایت تامسون رویترز وجستجوی نام مجله است. روش دیگر استفاده از مرورگر گوگل می باشد که در عرض چند لحظه نتایج را به شما نمایش می دهد. تا به انتها با soswp همراه باشید.

روش اول : چگونگی استفاده از سایت تامسون رویترز برای تشخیص ISI بودن مجله

ابتدا به سایت https://mjl.clarivate.com/home مراجعه کنید.

در این سایت یک کادر جستجو وجود دارد، که می توان نام مجله را در مستر جورنال لیست تامسون روترز پیدا کرد. بهتر این است که ما جستجو را بر اساس ISSNانجام دهیم تا هم جستجوی ما تخصصی باشد. (دقت شود که میان 4 رقم اول و 4 رقم دوم یک علامت – گذاشته شود و یا به تعبیر دیگر، شماره ISSN را کامل و بدرستی وارد کنید. ISSN مجله را از وب سایت مجله می توانید بیابید. با کمی بررسی و جستجو در هر مجله و ژورنالی می توانید ISSN آن را بیابید.)

در صفحه مربوطه با سرچ باری مواجه می شوید که از منوی باز شونده در زیر سرچ بار میتوانید ایتم های مختلفی را برای انتخاب داشته باشید. بر اساس کلمه، براساس نام مجله و یا ISSN که شما ISSN را انتخاب نمایید و مقدار ISSN را در search our master journal list وارد نمایید و اینتر را بزنید.

باید دقت داشت که در SEARCH TYPE  حتما گزینه ISSN را انتخاب کنند و در SEARCH TERMS نیز ISSN مجله را وارد نمایند.

ISSN مجله را از وب سایت مجله می توانید بیابید. با کمی بررسی و جستجو در هر مجله و ژورنالی می توانید ISSN آن را بیابید. مثلا با وارد کردن  ISSN به شماره ۰۲۰۵-۱۴۷۲  و زدن گزینه SEARCH چنین پنجره ای مطابق شکل زیر ظاهر خواهد شد:

در صفحه مشاهده شده روی کلمه Coverage کلیک کنید:

همانطور که مشاهده می کنید journals 1-1 در پایین نتیجه یافت شده، یعنی اینکه جستجوی ما فقط یک مجله را پیدا کرده که آن هم مجله Emergency Medicine Journal بوده است.

توجه کنید اگر جستجوی شما نتیجه ای را در بر نداشت یعنی که مجله ایندکس ISI ندارد که البته می تواند این مجله دارای ایندکس دیگری غیر از ISI باشد. قابل ذکر است که ISSN شماره ای است که برای هر مجله در نظر گرفته می‌ شود و به عنوان شناسه آن مجله محسوب می‌شود و در پی آن، مجله می تواند درخواست ایندکس خاصی را بدهد که یکی از این ایندکس ها می تواند ISI باشد

نتیجه جستجوی شما اگر در یکی از موارد زیر یافت شود، مجله فوق ISIخواهد بود.

 Science citation index expanded: SCIE

Social Science citation index

اگرمجله ای در تامسون ثبت نشده باشد، پس از جستجوی با پیغام “No matches found for the query“  برخورد می کنید. مشاهده این پیغام به معنی عدم وجود اطلاعات مورد جستجو در موسسه ISI است. این پیغام یعنی مجله ای با این مشخصات در موسسه ISI نمایه نشده است و این مجله ISI نمی باشد. البته بهتر است قبل از اینکه در خصوص مجله نتیجه قطعی بگیرید شیوه های دیگر جستجو را نیز امتحان کنید. جستجو با عنوان کامل مجله و جستجو با عنوان کوتاه شده مجله روش های دیگر جستجو اطلاعات در موسسه ISIاست.

توجه: گاها برخی از مجلات که ایمپکت فاکتورشان در پایگاه فوق محاسبه نشده و در هیچ کدام از مکان های a و b نیست اما جز مجلات ISI هستند، این مجلات در آدرس زیر ذخیره می شوند. لازم به ذکر است که این مجلات همتراز با مجلاتی که در جورنال سایتیشن ریپورت هستند برابری می کنند.

Arts and humanities citation index

برخی از مجلات هستند که در هیچ کدام از پایگاه های فوق الذکر نیستند. برای آنکه بفهمیم آیا یک مجله در یکی از سه پایگاه فوق وجود دارد یا نه، این است که به همان آدرس برویم. در بالای صفحه سمت راست ، سه عدد فایل PDF برای دانلود قرار داده شده که هر کدام مربوط به یکی از این سه پایگاه مورد اشاره است.

روش دوم : استفاده از گوگل برای تشخیص ISI بودن مجله

موتور جستجوی گوگل این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از یک روش خاص در درون هر سایت جستجو کنید. به همین گونه شما می‌توانید نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلات ISI مطمئن شوید.

استفاده از گوگل برای فهمیدن ISI بودن مجله

شما باید ابتدا داخل یک کاما نام مجله مورد نظر خود را وارد کنید و سپس نام سایت تامسون رویترز را وارد نمایید. اولین نتیجه‌ای که در گوگل ظاهر خواهد شد شما را به صفحه مورد نظر هدایت می‌کند و اگر در آن صفحه نام مجله و مشخصات آن وجود داشت به معنی قرار داشتن آن مجله در لیست مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

 journal name” site:thomsonreuters.com”

استفاده از گوگل برای فهمیدن ISI بودن مقاله

از این روش می‌توان به گونه دیگری نیز استفاده کرد که علاوه بر مجله شامل خود مقاله نیز باشد. به این صورت که به جای نام مجله شماره ۸ رقمی ISSN مجله را وارد کنید. ISSN که به معنی شماره سریال استاندارد بین المللی است، برای هر مجله به صورت اختصاصی وجود دارد و با جستجوی آن به روش فوق می‌توانید ازISIبودن یک مجله و مقاله کسب اطمینان کنید.

ISSN” site:thomsonreuters.com”

مطالب مرتبط ؛

 • به کانال ارز دیجیتال رایگان بپیوندید کانال ارز دیجیتال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  بدون دیدگاه
  وبلاگ
  © 2021 - کلیه حقوق برای دیجیتال 98 محفوظ است