یکی از عمده ترین مشکلاتی که اکثر کاربران گوشی های هوشمند با آن روبرو هستند، مصرف زیاد باتری و نیاز به شارژ پی در پی گوشی می باشد. بعنوان نمونه هنگامی که ما شروع به کار با تلفن همراه خود می نماییم و به خصوص از قابلیت های گوشی های هوشمند، نظیر اینترنت، جی پی اس، دوربین و یا نمایش فیلم استفاده می کنیم، در عرض کمتر از چند ساعت، متوجه می شویم که شارژ باتری گوشی ما افت بسیار شدیدی داشته و این موضوع سبب می شود که سریعا با خالی شدن باتری گوشی مواجه شویم. البته برای رهایی از این مشکلات، راه های عدیده ای وجود دارد که بعضی از آنها تاثیر به سزایی در کاهش مصرف باتری گوشی دارند و برخی نیز چندان موثر نخواهند بود. در این مطلب از digital98 سعی داریم تا در رابطه با راهکار های ممکن در خصوص کاهش مصرف باتری گوشی نکاتی را ارائه کرده و به بررسی روش های موجود و شدنی این امر، بپردازیم.

راهکارهای کاهش مصرف باتری گوشی

همانطور که اشاره شد، روش ها و راهکار هایی بسیاری برای کاهش مصرف باتری گوشی ها، چه اندروید و چه ios وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی برخی از این راهکار ها خواهیم پرداخت. آنچه که در زمینه کاهش مصرف باتری گوشی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است این است که باید توجه داشته باشیم که به قیمت کم شدن مصرف باتری، از بسیاری از قابلیت های کاربردی گوشی صرف نظر نکنیم. البته برخی مواقع که با کمبود شدید شارژ مواجه می شویم، از هر راهکاری برای افزایش مدت زمان روشن ماندن گوشی انجام خواهیم داد که شامل بستن تمامی برنامه های کاربردی نیز خواهد شد.

با استفاده از راهکارهای کاهش مصرف باتری می توان تا حد زیادی در این زمینه صرفه جویی نمود.

کم کردن نور پس زمینه گوشی

یکی از بهترین و موثرترین راهکارها برای کاهش مصرف باتری گوشی ، کم کردن نور پس زمینه می باشد. صفحه نمایش در گوشی، بیشترین مقدار مصرف باتری را در بین نرم افزارها و سخت افزارهای تلفن همراه دارد. این موضوع باعث می شود که هرچه ما روشنایی بیشتری را برای صفحه نمایش، تنظیم کنیم، از میزان مصرف باتری بیشتری برخوردار شویم. بنابراین بهترین راهکار برای کاهش مصرف باتری گوشی ، این است که نور پس زمینه را کاهش داده و حتی از روی حالت اتوماتیک نیز آن را برداریم. گاهی مواقع که به شدت نیاز به باتری گوشی خود داریم، توصیه می شود تا حد ممکن نور پس زمینه را کاهش دهیم.

کم کردن نور پس زمینه یکی از بهترین راهکارها برای کاهش مصرف باتری گوشی می باشد.

غیرفعال کردن برنامه های پر مصرف

یکی دیگر از راه های کاهش مصرف باتری گوشی ، شناسایی برنامه های پر مصرف و غیر فعال کردن این برنامه ها و یا پاک کردن کلی آن ها می باشد. بعضی اپلیکیشن ها حتی پس از بسته شدن هم دائما در پس زمینه مشغول به کارند و از این رو بدون اینکه آگاهی داشته باشید، باتری شما را به مقدار زیادی مصرف می کنند.

خوشبختانه، اندروید یک بخش مانیتورینگ (پایش) داخلی را برای وضعیت باتری دارد و با مراجعه به Settings>Battery خواهید دید که کدامیک از اپلیکیشن ها، بزرگترین خورنده های باتری هستند و متوجه می شوید که برای افزایش عمر باتری، از کدامیک کمتر استفاده کنید.

کاهش استفاده از اینترنت ۴g و ۳g

استفاده مدام از اینترنت نیز یکی دیگر از عوامل افزایش باتری گوشی محسوب می شود که با کم کردن میزان استفاده از آن می توان تا حد زیادی از مصرف باتری جلوگیری نمود. این موضوع خصوصا در استفاده از اینترنت ۴g و ۳g نمود پیدا می کند و حتی گاهی هنگامی که از گوشی خود هیچ استفاده ای نمی کنیم نیز با کاهش شدید میزان باتری مواجه می شویم. برای بسیاری از ما پیش آمده است که شب هنگام گوشی خود را شارژ نموده و در هنگام صبح متوجه می شویم چیزی حدود یک پنجم از باتری کاهش یافته است. این موضوع به خاطر کارکرد اینترنت پر سرعت بوده و با خاموش کردن آن، این مساله حل خواهد شد. توصیه می شود در هنگامی که نیازی به اینترنت ندارید، خصوصا اگر از اینترنت نسل سه و چهار استفاده می برید، داده های تلفن همراه را در حالت خاموش قرار داده و فقط در مواقع نیاز آن را روشن نمایید.

اینترنت ۴جی می تواند مصرف بسیار زیادی از باتری گوشی داشته باشد.

بلوتوث ممکن است به طور پیش فرض روشن نباشد، اما NFC این طور نیست. دلیل اتمام سریع شارژ بسیاری از موبایل های اندرویدی جدید، همین روشن بودن NFC آنها بوده است.

NFC ممکن است روش فوق العاده ای برای اتصال موبایل اندرویدی به وسائلی مثل اسپیکرهای بلوتوث و یا دوربین های دیجیتال محسوب شود، با این حال مثل بلوتوث، باید تنها زمانی که به آن احتیاج دارید فعالش کنید.

برخی از موبایل های اندرویدی، آیکن مخصوصی برای NFC در نوار اعلان ها دارند. اگر موبایل شما این آیکن را نداشته باشد، با مراجعه به Settings>Wireless & Networks>NFC قادرید آن را روشن و خاموش کنید.

استفاده از حالت Doze

حالت Doze حالتی که منحصر به سیستم عامل اندروید بوده و از اندروید ۶ به بعد روی تلفن های همراه اندرویدی اضافه شده است. با استفاده از این حالت، گوشی شما به صورت اتوماتیک و پویا، پس از طی مدت زمانی که در حالت بیکاری یا (Idle) قرار می گیرد، به حالت استندبای رفته و از میزان مصرف باتری آن به شدت کاسته می شود. این موضوع سبب می شود که در هنگامی که از گوشی استفاده نمی کنیم، مثل زمان هایی که در خواب هستیم، در مصرف باتری صرفه جویی شده و کاهش چشمگیر مصرف باتری را داشته باشیم.

حالت Doze در اندروید ۶ به بعد یکی از راهکارهای کاهش مصرف باتری گوشی می باشد.

کاهش زمان خاموشی صفحه نمایش

تایم خاموشی صفحه نمایش گوشی، معمولا به طور خودکار روی ۱ دقیقه تنظیم شده است و پس از طی این مدت، اگر از گوشی استفاده ای نکرده و در حالت بیکاری قرار بگیرد، خود به خود، صفحه نمایش خاموش می شود. برای اینکه در مصرف باتری گوشی صرفه جویی اندکی داشته باشیم، توصیه می شود، این تایم را حدالامکان کاهش داده و روی ۲۰ یا ۳۰ ثانیه تنظیم کنیم تا گوشی ما باتری کمتری مصرف نماید.

برای کاهش مصرف باتری گوشی از بروز رسانی ها استفاده ببرید

بروز رسانی های برنامه ها معمولا با قابلیت هایی همراه می شود که مصرف باتری را کاهش می دهند. کم بودن مصرف باتری همیشه یکی از دغدغه هایی است که توسعه دهندگان نرم افزارهای مختلف به آن اهمیت داده و همواره سعی می کنند تا برنامه های خود را به نحوی طراحی و ایجاد کنند که از مصرف باتری کمتری برخوردار شود. به همین دلیل در بروز رسانی های خود همواره به این موضوع اهمیت داده و آن را به عنوان یک ویژگی می پندارند. بر همین اساس، توصیه می شود، همواره برنامه های دستگاه خود را به روز نگه داشته و این امر خصوصا روی سیستم عامل گوشی خود نیز اجرا نمایید. تجربه نشان داده است که نسخه های جدیدتر  و آپدیت سیستم عامل اندروید و ios توانایی بهتری در زمینه کار با منابع گوشی داشته و این امر سبب می شود در زمینه کاهش مصرف باتری گوشی عملکرد خوبی داشته باشند.

آپدیت و بروزرسانی برنامه ها در زمینه کاهش مصرف باتری گوشی می تواند تاثیر گذار باشد

حالت ذخیره باتری را فعال نمایید

در برخی موارد پیش می آید که ما به شدت به شارژ باتری گوشی خود احتیاج پیدا می کنیم. در این موارد بهترین گزینه این است که از تنظیمات ذخیره انرژی خودکار گوشی بهره مند شویم. در این تنظیمات نیز خود ما نیز می توانیم دخالت داشته و بسیاری از تنظیمات آن را نیز برای بهینه تر شدن مصرف باتری گوشی، تغییر دهیم. ذخیره انرژی، یک حالت خودکار در گوشی ها نیز می باشد که در هنگامی که شارژ گوشی به کمتر از ۲۰ یا ۱۰ درصد می رسد، خود به خود فعال شده و اجازه دسترسی به برخی موارد پر مصرف، نظیر دوربین گوشی و یا فلش را نمی دهد.

حالت ذخیره باتری می تواند در مواقعی که احتیاج شدیدی به شارژ باتری دارید، راهگشا باشد

از تصاویر پس زمینه تیره استفاده کنید

به طور کلی دو نوع صفحه نمایش در اسمارت فون ها وجود دارد: LCD و AMOLED. ال سی دی از یک سیستم نورافشانی در پس زمینه بهره می برد که هر پیکسل روی صفحه نمایش را نورانی می کند. در حالی که در صفحات AMOLED، هر پیکسل به تنهایی مولد نور است و انرژی مصرف می کند.

پیکسلی که سیاه باقی بماند، روشن نشده و انرژی هم مصرف نمی کند. اگر موبایل اندرویدی شما (مثل اغلب موبایل های سامسونگ) دارای صفحه AMOLED است، با تعیین یک تصویر پس زمینه تیره تر یا کاملا سیاه می توانید مصرف باتری را بهینه سازی کنید.

جی پی اس و مکان یابی را غیر فعال کنید

بسیاری از اپلیکیشن ها همچون گوگل مپس، سوارم و یلپ از موقعیت جغرافیایی تان برای تدارک داده های همزمان جغرافیایی استفاده می کنند، با این حال شما همیشه از این اپلیکیشن ها استفاده نمی کنید یا مصرف تان ناچیز است؛ بنابراین خاموش کردن GPS وقتی که به آن احتیاج ندارید کار عاقلانه ای خواهد بود. برخی موبایل ها در نوار اعلان دارای آیکن اختصاصی جی پی اس هستند. در غیر این صورت، با مراجعه به Settings>Location می توانید آن را فعال یا غیرفعال نمایید.

فرمان های حرکتی غیرضروری را غیر فعال کنید

این موضوع در مورد تمامی موبایل های اندرویدی صدق نمی کند. با این حال اگر موبایل شما مثل گلکسی اس 4، قابلیت های بی فایده ای مثل تشخیص جهت نگاه (Eye-Tracking) یا فرمان حرکتی بدون لمس (Air Gesture) دارد، بهتر است که غیر فعالشان کنید. چرا که با وجود فعال بودن آنها در پس زمینه و خوردن باتری، احتمال این که هرگز از آنها استفاده نکنید بسیار بالاست. تنظیمات مربوط به این ها را می توانید در منوی Settings بیابید.

جلوی لرزش و صداهای اضافی را بگیرید

بازخوردهای لمسی یا Haptic feedback (لرزش هایی که هنگام اشاره به صفحه لمسی موبایل های اندرویدی احساس می کنید) فوق العاده هستند. با این حال هر کدام از این ویبره ها موتور لرزش را به راه می اندازند، از این رو تماس بیشتر به معنای مصرف بیشتر باتری خواهد بود.

برای غیر فعال کردن این خورنده باتری می توانید به Settings>Sound & notification> Other sounds مراجعه کنید. از این قسمت قادرید گزینه هایی مثل “لرزیدن با اشاره”، “صدای شماره گیر”، “صدای قفل صفحه” و “صداهای تاچ” را برای دوام بیشتر باتری غیر فعال نمایید.

تعداد ویجت ها را پایین نگه دارید

ویجت ها میان برهای بسیار خوبی برای کنترل اپ هایی مثل موزیک یا مشاهده اطلاعات در یک نظر هستند. برای حفظ باتری، بهتر است که غیر ضروری هایشان را حذف کنید. برای حذف ویجت ها کافیست انگشتتان را رویشان نگه داشته و آن را به سمت سطل زباله در بالای صفحه بکشید.

انیمیشن ها را غیر فعال نمایید

آیا می دانستید که انیمیشن های تعویض صفحه از عوامل مهم مصرف انرژی باتری شمایند؟ نگران نباشید، خوشبختانه می توانید آنها را غیر فعال کنید. با مراجعه به Settings>About phone، به انتهای صفحه بروید و هفت بار با انگشت روی صفحه اشاره کنید. حالا دکمه بازگشت را بزنید؛ خواهید دید که گزینه ای به نام Developer Options (که قبلا در صفحه نبود) به این بخش اضافه گردیده.

با ورود به آن، به پایین صفحه بروید تا Window animation scale، Transition animation scale و Animation duration scale را ببینید. حالا همه شان را غیر فعال کنید و ملاحظه کنید که باتری موبایلتان چقدر بیشتر از گذشته دوام خواهد آورد. ممکن است برای اعمال این تغییرات نیاز به ری استارت کردن موبایل داشته باشید.

راه حل نهایی: یک باتری دوم بخرید

اگر هیچ کدام از روش های بالا برایتان جواب نداد، تبریک می گوییم، شما یک پاور یوزر هستید! احتمالا برای رفع مشکل باتری، به یک تلفن دوم احتیاج خواهید داشت، یا اینکه باید در میزان استفاده خود از تلفن هوشمند تجدید نظر کنید. چنانچه با هیچ کدام موافق نیستید، بهتر است از یک شارژر همراه یا پاور بانک برای مواردی که پریز برق در دسترستان نیست استفاده کنید.

شما چه روش های دیگری برای مدیریت مصرف باتری می شناسید؟ توصیه می کنیم که آنها را با digital98.ir و سایر کاربران در قسمت نظرات در میان بگذارید.