روشهاي روشن كردن كامپيوتر با استفاده از صفحه كليد 

با بهره گیری از ترفندی که در این اموزش به شما معرفی خواهد شد، می توانید بدون نیاز به نرم افزار خاصی و تنها با استفاده از تنظمیات سیستمی به وسیله دکمه های کیبوردتان ، کامپیوتر را روشن یا خاموش نمایید.

روشن کردن کامپیوتر با کیبورد

بدین منظور:

 ابتدا کامپیوتر را Restart کرده و چندین بار کلید Delete را فشار داده تا به محیط Setup بروید.

 سپس گزینه Intergrated Peripherals را انتخاب کنید و در صفحه باز شده گزینه Keyboard Power on را انتخاب کنید که شامل گزینه های زیر می باشد و به ترتیب آنها را توضیح می دهیم:

۱- گزینه Password : با انتخاب این گزینه می توان پسوردی را وارد نمود و از طریق پسورد کامپیوتر را روشن کرد اگر این گزینه را انتخاب کنیم باید بعد از آن گزینه KB Power On Password را انتخاب وپسورد مورد نظر را وارد کرد و سپس آن را تائید نمود.

۲- گزینه Any Key : با انتخاب این گزینه با هر کلید صفحه کلید می توان کامپیوتر را روشن نمود.

۳- گزینه Disabled : با انتخاب این میتوان گزینه روشن شدن کامپیوتر را توسط صفحه کلید غیره فعال نمود.

۴-گزینه Key Board 98 : این گزینه مخصوص صفحه کلید های قدیمی است. پس از انتخاب یکی از گزینه های بالا کلید F10 را فشار داده وتغیرات اعمال شده را با زدن کلید Y وسپس کلید Enter آن را تائید می کنیم .

لازم به ذکر است که با برداشتن جامپر Power روی کیس می توان فقط توسط صفحه کلید کامپیوتر را روشن نمود.

روشن کردن کامپیوتر با دابل کلیک کردن

برای روشن کردن رايانه ناچارا باید از کلید Power استفاده کرد اما با روشي ديگر برای همیشه کلیدهای روی کیس را کنار گذاشته و به جای آن با دابل کلیک کردن رايانه را روشن کنید (البته این روش روی بعضی از مادربردها کارساز نیست).

برای اینکار بعد از Reset کردن و قبل از ورود به ویندوز کلید Del را روی صفحه کلید فشار دهید و وارد تنظیمات Bios شوید.

در این قسمت وارد بخش Power Manegment Setup شوید و روی گزینه Power on by mouse رفته و اینتر بزنید. سپس به جای disable گزینه Double click را انتخاب کنید. 

با فشردن Esc از این بخش خارج شوید و نهایتا برای ذخیره شدن تنظیمات F10 را بزنید و به پیغام احتمالی پاسخ Y دهید و از این بخش خارج شوید. کامپیوتر را کلا خاموش کنید. موس را دابل کلیک کنید تا کامپیوتر روشن شود. البته می توان به روش‌های مختلف رايانه را روشن کرد، مثلا با وارد کردن دوشاخه به پریز برق یا زمانی که در منزل حضور ندارید با گرفتن شماره تلفن منزل از راه دور کامپیوتر اتوماتیک روشن شود. اما این روش‌ها چندان کاربرد عملی نداشته و مضر هستند.

روشن کردن کامپیوتر در زمان دلخواه

برای روشن کردن اتوماتیک کامپیوتر در زمان دلخواه، به قسمت Power Management Setup وارد شوید.
سپس گزینه PWron/Resume by alarm را از حال غیرفعال به فعال تغییر دهید.
بعد از این کار خواهید دید که گزینه Date Alarm در زیر فعال شده و می توانید تاریخ خود را ثبت کنید.
زمان را می توانید با گزینه Time alarm ثبت نمایید.
با فشردن کلید F10 و ذخیره اطلاعات و تغییرات کامپیوتر خود را خاموش کنید و فقط سیم برق کامپیوتر به پریز باشد.
حال در تاریخ و زمان مورد نظر شما کامپیوتر بصورت اتوماتیک روشن می شود.

روشن شدن کامپیوتر با هر بار زنگ خوردن تلفن

برای این که کامپیوتر با زنگ خوردن تلفن منزل شما روشن شود میباست وارد قسمت Power Management Setup شوید.
گزینه Modem Ring On (و یا شبیه به آن) را پیدا کنید و آن را فعال کنید.
سپس با Save کردن اطلاعات از Setup خارج شوید.
از این زمان به بعد با هر باز تماس به خط تلفن شما کامپیوتر نیز روشن می شود.
برای غیر فعال کردن این مورد کافی است همان گزینه را غیر فعال نمایید.

 روشهاي خاموش كردن كامپيوتر با استفاده از صفحه كليد 

با استفاده از این روش مي توانيد سيستم خود را تنها با استفاده از چند كليد موجود در صفحه كليد Standby , Hibernate ,Logoff ,Restart ,Shutdown ,Switch User نماييد. لازم به ذكر است كه كمتر كسي از اين ترفندها مطلع است! همچنين با استفاده از آنها مي توانيد سرعت كار خود را در كامپيوتر به به بالاترین راندمان برسانید.

 

براي Shutdown كردن: 

بدين منظور ابتدا دكمه Win مابين كليدهاي(Alt و Ctr) رافشار داده و بعد از مشاهده منوي Start حرفرا دوبار با اندكي مكث بزنيد، مي بينيد كه سيستم خاموش مي شود.

براي Restart كردن:

بدين منظور ابتدا دكمه Win مابين كليدهاي(Alt وCtr ) را فشار داده و بعد از نمايش منوي Start اين بار كليدهاي U و بعد R را با اندكي مكث مي زنيم.ميبينيد كه سيستم Restart مي شود.

براي Standby كردن:

بدين منظور ابتدا دكمه Win مابين كليدهاي(Alt وCtr ) را فشار داده و بعد از نمايش منوي Start اين بار كليدهاي U و سپس S را با اندكي مكث مي زنيم.مي بينيد كه سيستم Standby مي شود.

براي Hibernate كردن:

بدين منظور ابتدا دكمه Win مابين كليدهاي(Alt وCtr ) را فشار داده و بعد از نمايش منوي Start اين بار كليدهاي U و سپس H را با اندكي مكث مي زنيم. مي بينيد كه سيستم Hibernate مي شود.

براي Loggoff كردن:

بدين منظور ابتدا دكمه Win مابين كليدهاي(Alt وCtr ) را فشار داده و بعد از نمايش منوي Start اين بار كليد L را دوبار با اندكي مكث مي زنيم.خواهيد ديد كه سيستم Logoff مي شود.

براي Switch User كردن:

بدين منظور ابتدا دكمه Win مابين كليدهاي(Alt وCtr ) را فشار داده و بعد از نمايش منوي Start اين بار كليدهاي L و سپس S را با اندكي مكث مي زنيم.خواهيد ديد كه سيستم Switch User مي شود.