سلام خب مستقیم بریم سر اصل مطلب

سوال اینجاست که چرا بعد از چند ماه ها یا حتی سال ها امتحان روش های مختلف، هنوز یک تریدر موفق نشده اید؟!!!

جواب: الگوهای رفتاری ناصحیح… خب این یعنی چی! بازش کن لطفا … این یعنی همون هیجانی عمل کردن

یک تریدر حرفه ای با الگوی رفتاری صحیح در مواقع ضرر فقط صبر میکند و با خودش میگوید من حد استاپ دارم و تارگت. یا استاپ میخورم یا تارگت را بدست می آورم و اولین ماموریتش حفظ بالانس و سرمایه است.

یک تریدر مبتدی با الگوی رفتاری غلط به دنبال جبران خسارت و همینطور کسب سود است!

این دو رویکرد دو نتیجه دارد:

تریدر اولی یک استاپ قابل تحمل را تجربه کرده و در فرصت مناسب بعدی با کنترل و بدون هیجان در یک پروسه عادی مجددا اوردر گذاری میکند و این روند را مثل یک اکسپرت ادامه میدهد.

تریدر دومی به محض ورود به ضرر وارد چاره اندیشی شده و ابتدا با این نیت که در کف میخرم و در اصلاح میفروشم تا هم ضرر جبران شود و هم سود کرده باشم وارد یک مارتینگل معیوب میشود. بدون در نظر گرفتن جهت روند – بدون در نظر گرفتن موجودی پوزیشن ها را با فواصل کنترل شده (از نظر خودش) وارد کرده و صبر میکند ! انقدر که ضرر به حدی بزرگ میشود که دیگر پذیرفتن آن ممکن نیست . 65 % سرمایه درگیر شده. حالا بهترین کار هدج کردن حساب به نظر میرسد . حساب را بدون در نظر گرفتن مناطق حمایت قفل کرده و در نوسان های شدید ناشی از برخورد به محدوده های مقاومتی ، از ترس برگشت قیمت هدج را مرتبا باز کرده و میبندد. اینک دیگر چیزی برای از دادن نیست. بیش از 95% درصد اکانت درگیر شده و فقط صبر کردن راه حل پایانی و غم انگیز است.

در این بین اما تریدر اول دو استاپ (ضرر) پیاپی را تجربه کرده و بعد با چند پوزیشن در روند قوی جبران خسارت کرده است و مانیتور را خاموش و به استراحت می پردازد. برآیند مثبت بوده و کار رضایت بخش است.

تریدر دوم با راز و نیاز و طلب مغفرت از بارگاه خداوند در یک مسیر فرسایشی قدم میگذارد.

به نظر شما اگر سبک ترید این فرد دارای الگوی رفتاری صحیح بود چطور رفتار میکرد؟

در سود صبرمان کم و در ضرر صبرمان زیاد است!

وقتی وارد -55$ ضرر میشویم میگوییم که بر میگردد، و در -555$ با خودمان میگوییم اگر به  -255$هم برسد پوزیشن را میبندم !!!

چرا؟؟

چون برای خودمان محدوده ضرر را از اول تعیین نکرده بودیم “

این مطلب را هر تریدری بخواند یاد آور خاطرات تلخ گذشته است.

پس درس اول شد مدیریت سرمایه.

مدیریت سرمایه یعنی چی؟

یعنی استاپ را جایی قرار بدیم که اگر قیمت به سمتش رفت شروع نکنیم به ناله و زاری و اگر استاپ خورد آه از نهادمون در نیاد.

برای خودمون یه حد ضرر بزاریم. مثلا من امروز تا 25 دلار ضرر کنم اصلا مساله ای نیست.

نریم یه پوزیشن بزنیم که با یک تارگت همه دو ماهه قبلو ضررهاشو بخواهیم جمع کنیم.

اگر رفتیم تو سود انقدر نگه نداریم که نمودار شروع کند به برگشت و دیگه دلمون نیاد ببندیمش.

از یه جایی ریسک فیری کنیم و سود و شروع کنیم سیو کردن.

اگر میتونم 25 تا ضرر کنم پس سودهم 45 تا خوبه . بیشترم شد خدارو شکر ولی ** طمع بیشترشو امروز ندارم***

**** یا استاپ میخورم یا تارگت دست به استاپ نمیزنم. تحت هیچ شرایطی ****

فکر استاپو باید قبل پوزیشن بکنی نه بعدش.

این یعنی مدیریت سرمایه دوست عزیز

این رفتار و رویکرد صحیح را از کجا بیاریم؟

خب رفتار درست یعنی چی؟؟

صادق باشید با خودتون اگر امروز موفق نشدید بعد از سالها به یک بازدهی مناسب برسید. یعنی شما هنوز نمی دونید!

اگر متوجه شدید که نمیدونید میشه یه کاریش کرد ، ولی اگر تعصب داشته باشید این بار کج هرگز به مقصد نمیرسه…

گام اول

قدم اول در جهت تعیین یک الگوی صحیح اینه که اگر نتونستید بعد از چند سال ترید موفق بشید همین الآن دست از ترید کردن بردارید.

دیگه حتی یک اوردر کم حجم هم ثبت نکنید. اگر فکر میکنید که من ترید را بلدم ولی یک استراتژی خوب ندارم، باید بگم سخت در اشتباه هستید. شما یک تریدر نیستید و از لحاظ روانی بزرگترین خطر برای سرمایتون محسوب می شید.

گام دوم

بنویسید که تا الان از چه روش هایی استفاده کردید. ببینید این راهکار بسیار کسل کننده و شاید بیهوده و سرکاری به نظر بیاد ولی اگر راه بهتری داشتید تا الان به نتیجه رسیده بودید. پس اگر بلدی بسم ا… اگر نه ، به عرایض بنده توجه کنید:

بنویسید که تا امروز دقیقا چقدر ضرر دادید؟

بنویسید که چند وقته دارید ترید میکنید؟

چقدر تکنیکال بلد هستید؟

چقدر کندل خوانی را تمرین کردید؟

بنویسید که تا الان چند ساعت دمو با یک استراتژی مشخص کار کردید؟

چند بار قوانین سرمایه را رعایت کرده اید و متضرر شدید؟

بنویسید که چند وقت دیگر با این شرایط می توانید ادامه بدهید؟

چقدر دیگر میتوانید هزینه کنید؟

جواب این سوالات شخصیت و الگوی رفتاری و موجودیت فعلی شماست.

گام سوم

اگر هنوز ناامید نشدید، اگر هنوز زمان دارید با هم ادامه میدیم. گام به گام .به شما اطمینان میدهم اگر به مسایلی که به شما عرض میکنم پایبند باشید بعد از چند ماه به برآیند مثبت میرسید. اما اگر رویه گذشته را دنبال کنید. حال همانست و آینده همان.

اگر هم از نظر مالی در تنگنا قرار گرفته اید و دیگر فرصتی برای ریسک و آزمون خطا ندارید برادرانه عرض میکنم برای مدتی از بازار خداحافظی کنید و مطمئن باشید که هرچقدر هم سرمایه به آن تزریق کنید سوخت خواهد شد. با استرس نمیتوانید موفق شوید. نمیخواهم ناامیدتان کنم ولی برای موفمیت باید حداقل 6 ماه بدون استرس ، توان گذران روزگار را داشته باشید تا به شروع دوران جدید برسید. بعد از آن هم حداقل 6 ماه زمان میبرد تا به سود دهی مناسب برسید.

پس اگر در خیال این هستید که با یک استراتژی سود ده و تلاش زیاد در 2 ماه جبران 3 سال ضرر را میتوانید بکیند، به عرض بنده توجه کنید و هرچند سرمایه و عمر رفته ، ولی باقی عمر و مانده سرمایه را تلف نکنید!

این صحبت ها آب یخی است بر بدن پر تبو تاب تریدر که بیدار شو برادر، همان راستِ تلخی است که خیلی ها به دروغ شیرین ترجیح میدهند.

واقعیت ارز دیجیتالی که با استرس و پول قرضی و مشکلات مادی و دغدغه ، فقط وضع رو بدتر میکنیم.

هر چند به نظر من هنوز هم دیر نیست و اگر در طی مراحلی که به شما میگم به این نتیجه رسیدید که باز هم تفاوتی با گذشته ندارید، از نظر من بهترین انتخاب اینه که باقی عمر و جوانی و باقیمانده سرمایه را هدر ندید.

اما از کجا شروع کنیم قبل از هر کاری به دقت چند کتاب تکنیکال موجود روی وب را بخوانید. همشون تقریبا یکی هستند ولی در جزئیات کمی فرق دارند. دست از امتحان استراتژی ها و سیستم های مختلف بردارید و به صورت پایه ای و درست شروع کنید.

هر چی بلد هستید را فراموش کنید از نو بخوانید. دوم یک حساب دمو باز کنید با موجودی که بعدا واقعا میخواهید باهاش ترید کنید. یک استراتژی معاملاتی را انتخاب کنید. بر مبنای اون طی 10 هفته عملکرد خودتون را با آن سیستم ، ارزیابی کنید. برای حساب ریل عجله نکنید، این همه عجله چه نتیجه ای برای شما داشت. حالا دو ماه دیرتر به پول برسید، اتفاقی نمی افته.

اگر در انتهای این 10 هفته برآیند مثبت بود میتونید با یک سرمایه ی خیلی سبک به بازار برگردید. اگر نه ، واقعا شاید این بازار و فراز و نشیبش در وضعیت فعلی برای شما مناسب نیست. مدتی رها کنید و بعدا با انگیزه ای تازه دوباره تلاش کنید.

ولی هر بار با هر روشی کار میکنید تا در دمو موفق نشدید به سراغ ریل نرید!!

برای هر اوردر فقط و فقط به این فکر کنید که باید اون مقدار را بدست بیارید و نه بیشتر، مثلا امروز شما قراره 26 دلار طی بازار لندن درآمد کسب کنید و میتونید 25 دلار هم ضرر کنید.

این مقدار را به 4 بخش تقسیم میکنیم.

6 $ و 7 $ و 6 $ و 7 $

در هر تارگت فقط به اون مقدار مشخص فکر کنید. بگو ترید میکنم امروز فقط و فقط برای اون 6 $ و نه بیشتر. بعد اگر ضرر شد که هنوز اتفالی نیفتاده، اگر سود شد، ترید بعدی : ترید میکنم فقط و فقط برای 7 $. در یک روز ممکنه شما یک استاپ (ضرر) و 2 تارگت را بدست بیاورید. این بهترین نتیجه برای شماست.

این را به خاطر داشته باش دوست عزیز:

سود در این مارکت در ترید نکردنه، پس خودتون را به هر دری نزنید تا سود کنید و ریسکی وارد نشوید تا پلن امروز را به اتمام برسانید. چقدر خوب که یک روز بگویید امروز موقعیت مطمئن ندیدم ، وارد هم نشدم. سرمایه ام سرجایش است. ما قراره از این بازار چیزی بدست بیاریم پس مواظب باشید بازار از عجول بودنتون استفاده نکنه و متضرر نشید .

قوانین کلی برای تریدر

اما چند نکته پایانی و مهم :

یک سقف هم تعیین کنیم مثلا 500$ ، هر زمان به سقف سودت رسیدید سریع برداشت بزن و دوباره از نو، مثلا الان حسابمو از 500 به 1000 میرسونم و برداشت میزنم بعد دوباره با 500$ ترید میکنم. دلیل این کار هم اینه که ریسک روی بالانس کم متعادل و بدون درد سر و استرسه، شما یه حساب 500 را به راحتی میتونید به 1000 برسونید. ولی یه حساب 5000$ را به این راحتی ها نمیشه به 10000$ رسوند. نه اینکه نشه استرسش برای افرادی در این موقعیت بسیار زیاده. بعد از یک سال سود مستمر، می تونید افزایش سرمایه بدید، مثلا 1000 را بکنید 2000 دلار. اینجوری همیشه شما میگید من دارم با سودم کار میکنم و اصل سرمایم محفوظه. این مساله به شما جرات و جسارت هم میده.

ای کاش اینو به خودمون روزی صد بار بگیم که از ماست که بر ماست.

پایبندی به قوانین= تضمین موفقیت