همه ما از دوران کودکی با یک لیوان بزرگ لیموناد خنک در تابستان گرم خاطره داریم. بزرگ‌تر که شدید، انواع مختلفی از لیموناد را دیدید. (این نوشیدنی را می‌توان در تابستان با یخ و در زمستان به صورت گرم با عسل میل نمود)

لیموناد طبیعی چیست؟

لیموناد نوعی نوشیدنی با لیمو است. تمام نوشیدنی‌هایی که از لیمو درست می‌شوند را لیموناد می‌گویند اما شما می‌توانید شکر، عسل یا هر چیز شیرین کننده‌ای را به آن اضافه کنید زیرا طعم لیمو واقعا ترش است. انواع مختلفی از لیموناد وجود دارد اما دو نوع از آن کاملا شناخته شده است، لیموناد بدون گاز و لیموناد گازدار. لیموناد بدون گاز نوعی از لیموناد است که معمولا با آبلیموی تازه و شیرین کننده‌ای مانند عسل یا شکر درست می‌شود اما لیموناد گازدار به صورت ترکیبی با دیگر نوشیدنی‌ها به کار می‌رود. این‌که ایده اولیه نوشیدن لیموناد از کجا می‌آید مشخص نیست زیرا در هر کشوری حداقل یک نوع لیموناد یافت می‌شود.

ارزش تغذیه‌ای لیموناد

لیموناد ( آبلیموی تازه)

مقدار مصرف: گرفته شده از ۱۰۰ گرم لیمو

کالری۲۹
آب۸۹٪
پروتئین۱.۱ گرم
کربوهیدرات۹.۳ گرم
شکر۲.۵ گرم
فیبر۲.۸ گرم
چربی کل۰.۳ گرم

ویتامین‌ها

ویتامین A۱ میکروگرم
ویتامین C۵۳ میلی‌گرم- ۵۹٪
ویتامین E۰.۱۵ میلی‌گرم- ۱٪
ویتامین B۱- تیامین۰.۰۴ میلی‌گرم- ۳٪
ویتامین B۲- ریبوفلاوین۰.۰۲ میلی‌گرم- ۲٪
ویتامین B۳ – نیاسین۰.۱ میلی‌گرم- ۱٪
ویتامین B۵ – اسید پانتاتونیک۰.۱۹ میلی‌گرم- ۴٪
ویتامین B۶ – پیریدوکسین۰.۸ میلی‌گرم – ۶٪
فولات۱۱ میکروگرم- ۳٪
کولین۵.۱ میلی‌گرم- ۱٪

مواد معدنی

کلسیم۲۶ میلی‌گرم- ۳٪
آهن۰.۶ میلی‌گرم- ۸٪
منیزیم۸ میلی‌گرم- ۲٪
فسفر۱۶ میلی‌گرم- ۲٪
پتاسیم۱۳۸ میلی‌گرم- ۳٪
سدیم۲ میلی‌گرم
روی۰.۰۶ میلی‌گرم- ۱٪
مس۰.۰۴ میلی‌گرم – ۴٪
منگنز۰.۰۳ میلی‌گرم- ۱٪
سلنیوم۰.۴ میکروگرم- ۱٪

جدول بالا نشان می‌دهد که لیموناد سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی است که برای سلامتی مفید هستند. در زیر به خواص بیشتر لیموناد برای سلامتی اشاره خواهد شد؛

۱. مشکلات گوارشی را درمان می‌کند

مشکلاتی مانند سوزش و رفلاکس معده، وضعیت‌های سختی هستند اما ترکیب موجود در لیمو به نام D-لیمونین، به کاهش این مشکلات کمک می‌کند. می‌توانید برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش، چند قطره آبلیمو را به غذای خود اضافه کنید.

۲. یبوست را به طور طبیعی درمان می‌کند

کلید حل مشکل یبوست، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرشار از فیبر است. لیموناد، مقدار زیادی فیبر حل شدنی دارد که برای دستگاه گوارش و درمان طبیعی یبوست بسیار عالی است.

۳. مانند یک تصفیه‌کننده خون طبیعی عمل می‌کند

آیا می‌دانید تمام چیزهایی که می‌خورید برای سلامتی شما خوب نیستند؟ یک لیوان لیموناد تازه بعد از یک وعده غذایی سنگین می‌تواند به دفع مواد مضر از بدن به شما کمک کند. به عبارت دیگر، بیماری‌هایی که از طریق خون منتقل می‌شوند را می‌توان با نوشیدن منظم لیموناد درمان کرد.

۴. برای درمان تب، عالی است

تب به طور کلی به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای مصرف دارو برای حل این مشکل، مقدار زیادی مکمل ویتامین C مصرف کنند. خوب، چون لیموناد حاوی ۵۳ میلی‌گرم ویتامین C در هر ۱۰۰ گرم است، نوشیدن لیموناد گرم از خوردن مکمل ویتامین C بهتر است.

۵. راه‌حلی برای مراقبت از دندان است

ماهیت اسیدی لیموناد برای مراقبت از دندان بسیار عالی است و می‌تواند سلامت دندان و لثه را حفظ کند. به هر حال، مقدار زیاد آن برای دندان مضر است، بنابراین باید بعد از نوشیدن لیموناد، دهان خود را آب کشیده یا دندان‌های خود را مسواک کنید.

۶. خواص ضد عفونی دارد

مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند لیموناد برای درمان گلودرد عالی است زیرا لیموناد خواص ضدعفونی قوی دارد.

۷. راه‌حلی برای کاهش وزن است

خواص دیگر لیموناد چیست؟ همه می‌دانند که هر چیز اسیدی برای کاهش وزن خوب است زیرا می‌تواند کالری و چربی‌ها را بسوزاند. خوردن منظم یک لیوان لیموناد گرم به حفظ تناسب اندام شما کمک می‌کند.

۸. برای درمان مالاریا و وبا عالی است

همان‌گونه که در مورد شماره ۳ گفتیم، لیموناد می‌تواند مانند یک تصفیه‌کننده خون عمل کند بنابراین برای درمان مالاریا و وبا عالی است زیرا این دو بیماری به دلیل انتقال ویروس از طریق خون به وجود می‌آیند.

۹. یک سم زدای طبیعی برای بدن است

کلیه‌ها نقشی اساسی در دفع سموم از بدن دارند. به هرحال، وجود مقدار زیادی سموم در بدن باعث می‌شود کلیه‌ها بسیار زیاد کار کنند. برخی ترکیبات موجود در لیمو به بهبود عملکرد کلیه و در نتیجه سم زدایی بدن کمک می‌کنند.

۱۰. روماتیسم و آرتریت را درمان می‌کند

۱۱. برای درمان عفونت گلو عالی است

عفونت گلو توسط باکتری به وجود می‌آید که باعث احساس درد و تورم می‌شود. این وضعیت، کشنده نیست اما باعث ناراحتی شما می‌شود. یک لیوان لیموناد گرم، گلو را تسکین داده و خواص ضدعفونی آن، باکتری‌ها را به طور کامل می‌کشد.

۱۲. به کنترل فشار خون کمک می‌کند

همه می‌دانند که پتاسیم می‌تواند مانند یک ضدسدیم عمل کند. مقدار زیاد سدیم در خون، دلیل اصلی افزایش فشار خون می‌شود. فقط یک فنجان لیموناد گرم می‌تواند به کنترل سطح فشار خون کمک ‌کند.

۱۳. برای قلب مفید است

ترکیب پتاسیم و ویتامین C تاثیری قوی بر سلامت عمومی قلب و عروق دارد. فیبر موجود در آن به کاهش کلسترول کمک می‌کند و پتاسیم، مقدار زیاد سدیم و در نتیجه فشار خون را کنترل می‌کند.

۱۴. استرس ذهنی را کاهش می‌دهد

زمانی که به دلیل مسائلی مانند مشکلات کاری یا مسائل شخصی دچار استرس می‌شوید، چرا زمانی را به خودتان اختصاص نمی‌دهید و لیموناد گرم نمی‌نوشید؟ اثر آرام‌بخش آن به کاهش استرس ذهنی کمک می‌کند.

۱۵. سلامت پوست و مو را افزایش می‌دهد

ویتامین C و E دلیل مفید بودن لیموناد برای پوست و مو هستند. این ترکیبات، بازسازی سلول‌های پوست را افزایش داده و باعث اکسیژن رسانی به پوست سر و در نتیجه افزایش رشد مو می‌شوند.

۱۶. از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری می‌کند

یکی از ترکیبات موجود در لیموناد، اسید سیتریک است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که ارتباطی قوی میان این ترکیبات و کاهش سنگ کلیه وجود دارد.

۱۷. راه‌حلی برای کم خونی است

دلیل اصلی کم خونی، کمبود آهن است. لیمو سرشار از آهن نیست اما ویتامین C موجود در لیموناد باعث جذب بهتر آهن غذا می‌شود.

۱۸. تقویت‌کننده طبیعی سیستم ایمنی است

لیموناد به دلیل سرشاری از ویتامین C، برای تقویت سیستم ایمنی عالی است. اگر به آنفولانزا مبتلا شدید، قبل از خوردن یک لیوان لیموناد گرم، هیچ دارویی مصرف نکنید. در کمترین زمان، حال‌تان بهتر می‌شود.

۱۹. منبعی عالی از آنتی اکسیدان است

حتما می‌دانید که ویتامین C، یکی از آنتی اکسیدان‌های قوی مورد نیاز بدن است. همان‌گونه که در جدول تغذیه بالا گفته شد، یک لیوان لیموناد درست شده از ۱۰۰ گرم لیمو می‌تواند ۵۹٪ نیاز روزانه به ویتامین C را تامین کند.

۲۰. به بیماران دیابتی توصیه می‌شود

آیا می‌دانید فیر حل شدنی موجود در لیموناد می‌تواند هضم را کند کند؟ این وضعیت برای دیابتی‌‌ها عالی است زیرا جذب قند و نشاسته کند شده و گلوکز موجود در جریان خون نیز کنترل می‌شود.

ملاحظات

اکثر افراد می‌توانند لیموناد را تحمل کنند اما افرادی نیز هستند که باید مراقب برخی عوارض مصرف لیموناد باشند. اگرچه این مسئله بسیار نادر است اما فهرست زیر در برخی کشورها مشاهده شده است.

– واکنش حساسیتی بسیار نادر است اما افرادی هستند که به مرکبات حساسیت دارند و باید از خوردن لیمو که نوعی مرکبات است پرهیز کنند.

– همان‌گونه که در بالا گفته شد، لیموناد برای مراقبت از دندان مفید است اما اسید زیاد مینای دندان می‌تواند برای دندان مضر باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود بعد از نوشیدن لیموناد، دهان را شسته یا دندان‌ها را مسواک کنید.

– لیموناد بسیار اسیدی است بنابراین نباید یک‌باره مقدار زیادی از آن را بخورید زیرا می‌تواند برای گوارش مضر باشد و مشکلاتی مانند اسهال پیش بیایند.

– بهتر است لیموناد تازه مصرف کنید و از خوردن لیموناد قوطی اجتناب کنید زیرا حاوی قند تصفیه شده است و برای سلامتی ضرر دارد.

نوشیدن لیموناد، راهی خوشمزه برای بهره‌مندی از خواص لیمو است. به هر حال باید مراقب قند موجود در آن باشید، مخصوصا اگر قصد کاهش وزن داشته یا به دیابت مبتلا هستید. چون نمی‌توانید لیموناد را بدون شیرین‌کننده مصرف کنید، می‌توانید به جای شکر از عسل استفاده کنید. لیموناد گرم درست شده از لیموی تازه و عسل به جای شکر، بسیار سالم و خوشمزه است.