یکی از بزرگترین تهدیدات امنیتی در این روز ها “باج افزار ها” (Ransomware) هستند. باج افزار ها معمولا از راه همین لینک ها و وب سایت های خطرناک به کامپیوتر کاربران منتقل می شوند.

فرض کنید یک ایمیل حاوی یک لینک به شما ارسال شده، آیا این لینک را باز می کنید؟ البته تنها ایمیل نیست و لینک ها ممکن است از طریق پیامک، شبکه های اجتماعی و… نیز رد و بدل شوند و بسیاری از افراد هستند که از این راه نان در میاورند! یعنی این افراد لینک های دارای بد افزار هایی که باعث نمایش تبلیغات در کامپیوتر و یا گوشی شما میشوند را ارسال میکنند و سپس به مقصود خود می رسند. البته لینک ها در اکثر مواقع امن و بی خطر هستند اما اگر خطرناک باشند، می توانند با بدافزار ها به کامپیوتر و یا گوشی شما آسیب بزنند. برای اگاهی در این زمینه با digital98 همراه باشید.

– اصولا دو نوع لینک داریم:

1- لینک های با طول و اندازه معمولی که با www شروع می شوند، سپس نام یک وبسایت در آنها است، و با com و ir و… یا پسوند های دیگر تمام می شود.

2- لینک های کوتاه شده همانند: Goo.gl/gj3gf

هیچ تفاوتی ندارد که لینکی که میخواهید آن را باز کنید یک لینک معمولی باشد و یا یک لینک کوتاه شده. هر کدام از این ها می توانند شما را به یک سایت خطرناک و دارای بدافزار منتقل کنند. بنابراین چک کننده های لینک در صورت مواجه شدن با اینگونه لینک ها به شما هشدار می دهند. سایت های زیادی هستند که لینک ها را چک می کنند و در صورت یافت بدافزار به شما اخطار می دهند.

digital98 در این مقاله 4 مورد از برترین سایت ها در این زمینه را به شما معرفی می کند.

1- Kaspersky VirusDesk

اگر به آنتی ویروس ها و ضد بد افزار های کمپانی عظیم کسپراسکای اعتماد دارید و تنها امنیت را از آنها میخواهید، بنابراین میتوانید از ابزار VirusDesk کسپراسکای استفاده کنید. VirusDesk دو کاره است زیرا نه تنها لینک ها را چک میکند، بلکه میتوانید فایل هایی که به آنها مشکوک هستید را نیز به آن آپلود کنید تا چک کند که آیا حاوی بدافزار هستند و یا خیر. کار با این سایت بسیار ساده است تنها کافیست لینک مورد نظر خود را ابتدا با ماوس برداشته و یا همان “Drag” کنید و سپس در کادر موجود در این سایت بیاندازید و یا همان “Drop” کنید.

اگر پس از پایان چک کردن و نمایش پیغام Safe احساس کردید که این ابزار اشتباه کرده و لینک مورد نظر دارای بدافزار و تهدیدات است، میتوانید بر روی گزینه ی “I Disagree With the Scan Results” کلیک کنید تا نارضایتی خود را به کسپراسکای اعلام کنید تا آن ها این ابزار را بهبود بخشند.

2- ScanURL

یک ابزار چک کننده لینک ساده و قدرتمند که لینک ها را از طریق پروتکل HTTPS چک میکند. نتایجی که این سایت به نمایش میگذارد بسیار دقیق و صحیح هستند.

سایت ScanURL از “Google Safe Browsing”، “PhishTank” و “Web of Trust” برای چک کردن لینک استفاده میکند و همچنین اطلاعاتی راجع به مالک سایت، شماره تماس او و… برای شما به نمایش میگذارد. پس از چک کردن لینک مورد نظر این سایت به شما میگوید که لینک مورد نظر برای بازدید امن است و یا خیر.

3- PhishTank

این ابزار به جای چک کردن سایت مورد نظر برای یافتن بدافزار، آن را چک میکند که آیا سعی در دزدیدن اطلاعات کاربران همانند رمز عبور ها دارد و یا خیر. اگر یک لینک را وارد این سایت کردید و سپس PhishTank بسیار سریع نتایجه چک کردن را به شما نمایش داد به این معناست که لینک و سایت مورد نظر شما قبلا با این ابزار چک شده بوده و آلوده بوده.

در کل اصطلاح “Phishing” به معنای دزدی اطلاعات است. سایت هایی که سعی در دزدی اطلاعات کاربران دارند را “Phishing Sites” می نامند.

4- Google Transparency Report

شاید تخصص کمپانی گوگل امنیت و حریم خصوصی نباشد، اما این شرکت دارای یک ابزار برای چک کردن لینک ها است. پس از وارد کردن لینک مورد نظر خود در این سایت میتوانید متوجه شوید که آیا لینک امن است و یا خیر.

این سرویس کمپانی گوگل نه تنها سایت را برای یافت بدافازر ها چک میکند، بلکه سایت های که قصد دزدی اطلاعات کاربران دارند را نیز تشخیص میدهد و به کاربر اخطار میدهد. در کل دزدی اطلاعات همیشه چیز بدتری نسبت به بدافزار است زیرا با این کار افرادی میتوانند نام کاربری شما و رمز عبورتان به سایت های مختلف را بدزدند.

هم اکنون 4 ابزار برای چک کردن لینک ها در اختیار دارید!

با این 4 سرویس که در این مقاله ی digital98 معرفی کردیم، مطمئنا دیگر می توانید با خیال راحت بر روی یک لینک کلیک کنید. همیشه بهتر است از بیش از یکی از این ابزار ها استفاده کنید تا صد در صد از امن بودن لینک مورد نظر که به آن شک دارید مطمئن شوید.