پاک کردن کش cache مرورگر گوگل کروم Google Chrome

جهت پاک کردن کش یا تاریخچه این اموزش digital98 را تا به انتها دنبال کنید.

Cache مرورگر چیست؟

وقتی شما برای اولین بار از یک صفحه وب بازدید میکنید همه آیتم های این وب سایت ها مثل تصاویر گرافیکی (مانند لوگـوها، بنرها و به طور کل، تمام تصاویر صفحه مورد نظر)، اطلاعات کـل صفحه وب و … توسط مرورگر دانلود و سپس به شما نشان داده میشود.
کش ها در مرورگرها امکانی هستند که بعضی از این آیتم ها مثل تصاویر، فایل های HTML و .. را ذخیره میکنند تا در بازدیدهای بعد نیاز نباشد دوباره این فایل ها دانلـود شوند. با این کار لـود اطلاعات وب سایت در بازدیدهای بعدی سریع تر شده و پهنـای باند کمتری هم مصرف میشود. این آیتـم‌ های ذخیره شده که در اصـل یک کپی از منابع اصلی خود هستند، حافظـه مرورگـر یا Browser Cache نامیده میشوند.

چرا و چه زمانی Cache مرورگرمان را پاک کنیم؟

پاک کردن هر از چند گاه یا منظم این حافظه میتواند امنیت شما را بالا برده و فضای زیادی را که توسط این حافظه در کامپیوتر شما اشغال شده آزاد کند. بعضی وقت ها هم با افزایش اطلاعات ذخیره شده توسط این حافظه، ممکن هست مرورگـر شما خیلی کنـد کار یا حین کار هنگ کند. در برخی موارد هم ممکن است فایل‌ های اصلی‌ که توسط مرورگر کش شده اند، توسـط سرور، به هر دلیلی تغییر داده شوند. در این حالت ممکن است مرورگر همان فایل کش شده را به کاربر نشان دهد در حالی که این فایل کش شده با فایل اصلی تفاوت دارد. نمونه ملموس این مورد در سایت، گاهی پخش آهنگ قبلی بعد از تعویض موسیقـی پروفایل هست که با خالی کردن کش این مشکل حل میشود. پس با پاک کردن کش میتوانید مشکلات ناشی از این حافظه را در مرورگرتان حل کنید و عملکرد مرورگـر را بهبود ببخشید.

🔔 : کـش و کوکـی با هم تفاوت دارند. کوکـی ها فایل هایی هستند که بعد از مـرور وب سـایت اطلاعات کاربری مثل نام و ایمیل را در خود ذخیره میکنند که در مراجعات بعدی به شما نشان داده میشوند ولی کـش به اطلاعات کاربر کاری ندارد و فقط در مـورد نمایش وب سایت اطلاعاتـی را در مرورگر ذخیره می کند. میتوانید در صورت تمایل به هنگام خالی کردن کش، کوکـی های مرورگر را نیز از همان تنظیمات پاک کنید.کنید.
 
مرورگر را اجرا و در گوشه بالا-سمت راست منوی مرورگر (منوی مرورگر گوگل کروم با این شکل  ) را باز کنید.

در این منو، گزینه Tools و سپس Clear browsing data را انتخاب کنید.

یا بعد از باز شدن منو، وارد History مرورگر شده.

و در این صفحه، گزینه مشخص شده در عکس را انتخاب کنید.

یا اینکه در منو، بروی گزینه Settings کلیک کنید.

بعد از باز شدن این پنجره به پایین صفحه رفته و Show advanced settings را انتخاب کنید.

سپس در قسمت Privacy بر روی Clear browsing data کلیک نمایید.

با هر سه روش، در نهایت این پنجره نمایش داده خواهد شد.

در پنجـره فوق ابتدا در قسمت Obliterate the following items from بازه زمانـی را که کش‌ ها در آن زمان ذخیره شده اند را انتخاب کنید.  برای پاک کردن تمامی کش‌ ها یا تاریخچه ها یا هر عنوانی که قرار است تیک بزنید، گزینه the beginning of time را انتخاب کنید.

🔴 جهت پاک کردن کش گزینه Cached images and files را تیک بزنید.

🔴 جهت پاک کردن تاریخچه گزینه Browsing history را تیک بزنید.

🔵 و در انتها بر روی Clear browing data کلیک کنید. بعد از اتمام پاکسازی کش، پنجره فوق بسته خواهد شد.

🔔 با وارد کردن آدرس chrome://settings/clearBrowserData در گوگـل کروم می توانید بطـور مستقیم و بدون طی کردن مراحل فوق، به تنظیمات حافظه مرورگر دسترسی داشته باشید.

 

Browsing History : تمامی تاریخچه جستجو‌ها و سایت‌هایی که تا به حال وارد آن شده‌اید.

Download History : تمام فایل‌هایی که تا به حال با کروم دانلود شده است.

🔔 : با انتخاب این قسمت، تنها تاریخچه فایل‌های دانلودی حذف شده و فایل‌های دانلود شده بر روی سیستم شما همچنان باقی خواهد ماند.

Cached images and files : این بخش مرتبط با کش و فایل‌های سایت‌هایی است که تا به حال وارد آن شده‌اید که مهمترین قسمت در حذف History و دوباره‌خوانی محتوای وب سایت‌ها نیز می‌باشد.

Passwords : تمامی پسوردهای وارد شده برای لاگین به وب سایت‌های مختلف در این قسمت ذخیره شده است.

Autofill form data : تمامی اطلاعاتی که در فرم‌های مختلف سایت‌ها به صورت خودکار توسط کروم پر می‌شوند در این قسمت نگه‌داری می‌گردد.

Hosted app data : اطلاعات و داده‌های مربتط با نرم افزارهای کروم که بر روی آن نصب شده است در این قسمت وجود دارد.

Media License : اگر از لایسنس و یا گواهینامه امنیتی برای ورود به برخی از سایت‌ها استفاده می‌کنید در این بخش ذخیره شده و با انتخاب آن به حذف آنها خواهید پرداخت.

حال با توضیحاتی که خدمت شما عرض کردیم ، می‌توانید گزینه‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و پس از آن بر روی CLEARBROWSING DATA کلیک نمایید.

🔔 : اگر قصد دارید، به طور کلی مرورگر گوگل کروم رفرش شود ، باید تیک تمام گزینه‌ها را زده و سپس بر روی Clear browsing data کلیک کنید.

امیدواریم از آموزش حذف history مرورگر گوگل کروم استفاده لازم را برده باشید.

در صورت لزوم می توانید اموزش حذف کش گوگل کروم را از سایت مبدا ( دستورالعمل‌های مرکز راهنمای Google Chrome ) نیز مرور کنید.

 

 همچنین یک روش راحت و باحال استفاده از افزونه های گوگل کروم می باشد که یک از بهترین آن ها را با نام Cache Cleaner می توانید از این لینک دانلود کنید. 😉

 

🔍 بیشتر: سریع ترین راه پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم