پاک کردن کش cache  و تاریخچه مرورگر اینترنت اکسپلورر Internet Explorer

جهت پاک کردن کش یا تاریخچه این اموزش digital98 را تا به انتها دنبال کنید.

Cache مرورگر چیست؟

وقتی شما برای اولین بار از یک صفحه وب بازدید میکنید همه آیتم های این وب سایت ها مثل تصاویر گرافیکی (مانند لوگـوها، بنرها و به طور کل، تمام تصاویر صفحه مورد نظر)، اطلاعات کـل صفحه وب و … توسط مرورگر دانلود و سپس به شما نشان داده میشود.
کش ها در مرورگرها امکانی هستند که بعضی از این آیتم ها مثل تصاویر، فایل های HTML و .. را ذخیره میکنند تا در بازدیدهای بعد نیاز نباشد دوباره این فایل ها دانلـود شوند. با این کار لـود اطلاعات وب سایت در بازدیدهای بعدی سریع تر شده و پهنـای باند کمتری هم مصرف میشود. این آیتـم‌ های ذخیره شده که در اصـل یک کپی از منابع اصلی خود هستند، حافظـه مرورگـر یا Browser Cache نامیده میشوند.

چرا و چه زمانی Cache مرورگرمان را پاک کنیم؟

پاک کردن هر از چند گاه یا منظم این حافظه میتواند امنیت شما را بالا برده و فضای زیادی را که توسط این حافظه در کامپیوتر شما اشغال شده آزاد کند. بعضی وقت ها هم با افزایش اطلاعاتذخیره شده توسط این حافظه، ممکن هست مرورگـر شما خیلی کنـد کار یا حین کار هنگ کند. در برخی موارد هم ممکن است فایل‌ های اصلی‌ که توسط مرورگر کش شده اند، توسـط سرور، به هر دلیلی تغییر داده شوند. در این حالت ممکن است مرورگر همان فایل کش شده را به کاربر نشان دهد در حالی که این فایل کش شده با فایل اصلی تفاوت دارد. نمونه ملموس این مورد درسایت، گاهی پخش آهنگ قبلی بعد از تعویض موسیقـی پروفایل هست که با خالی کردن کش این مشکل حل میشود. پس با پاک کردن کش می توانید مشکلات ناشی از این حافظه را در مرورگرتان حل کنید و عملکرد مرورگـر را بهبود ببخشید.
نکتـه: کـش و کوکـی با هم تفاوت دارند. کوکـی ها فایل هایی هستند که بعد از مـرور وب سـایت اطلاعات کاربری مثل نام و ایمیل را در خود ذخیره میکنند که در مراجعات بعدی به شما نشان داده می شوند ولی کـش به اطلاعات کاربر کاری ندارد و فقط در مـورد نمایش وب سایت اطلاعاتـی را در مرورگر ذخیره می کند. میتوانید در صورت تمایل به هنگام خالی کردن کش، کوکـی های مرورگر را نیز از همان تنظیمات پاک کنید.

بعد از باز کردن اینترنت اکسپلورر از گوشه بالا-سمت راست، منوی مرورگر (منوی اینترنت اکسپلورر با این شکل  ) را باز کنید:

در منو ابتدا بر روی Safety کلیک و سپس گزینه اول، Delete Browsing History را انتخاب کنید:

یا در منو گزینه Internet options را انتخاب نمایید:

و بعد از باز شدن پنجره زیر، در قسمت Browsing history بر روی Delete کلیک کنید:

در هر دو حالت، نهایتا پنجره Delete Browsing History باز خواهد شد:

در پنجره بالا تیک گزینه Temporary Internet files and website files را زده و روی Delete کلیک کنید.

پس از اتمام پاکسازی، این پیغام در قسمت پایین مرورگر شما نمایش داده خواهد شد:

برای پاک کردن تاریخچه، گزینه History را نیز تیک بزنید.

* اگر مرورگر شما نسخه 9 به پایین هست، در مرحله اول بعد از اجرای مرورگر، از نوار ابزار گزینه Tools و سپس
Delete Browsing History یا Internet options را انتخاب کنید:

باقی مراحل عینا همانی است که در بالا شرح داده شد.

پاک کردن حافظه پنهان

پاک کردن کوکی‌ها

در حالی که پاک کردن کوکی‌های مرورگر ممکن است مشکل را حل کند، این احتمال نیز وجود دارد که تنظیمات ذخیره شده سایت‌های بازدید شده شما نیز حذف شود.