پاک کردن کش cache مرورگر موزیلا فایرفاکس Mozilla Firefox

جهت پاک کردن کش یا تاریخچه این اموزش digital98 را تا به انتها دنبال کنید.

Cache مرورگر چیست؟

وقتی شما برای اولین بار از یک صفحه وب بازدید می کنید همه آیتم های این وب سایت ها مثل تصاویر گرافیکی (مانند لوگـوها، بنرها و به طور کل، تمام تصاویر صفحه مورد نظر)، اطلاعات کـل صفحه وب و … توسط مرورگر دانلود و سپس به شما نشان داده میشود.
کش ها در مرورگرها امکانی هستند که بعضی از این آیتم ها مثل تصاویر، فایل های HTML و .. را ذخیره میکنند تا در بازدیدهای بعد نیاز نباشد دوباره این فایل ها دانلـود شوند. با این کار لـود اطلاعات وب سایت در بازدیدهای بعدی سریع تر شده و پهنـای باند کمتری هم مصرف میشود. این آیتـم‌ های ذخیره شده که در اصـل یک کپی از منابع اصلی خود هستند، حافظـه مرورگـر یا Browser Cache نامیده میشوند.

چرا و چه زمانی Cache مرورگرمان را پاک کنیم؟

پاک کردن هر از چند گاه یا منظم این حافظه میتواند امنیت شما را بالا برده و فضای زیادی را که توسط این حافظه در کامپیوتر شما اشغال شده آزاد کند. بعضی وقت ها هم با افزایش اطلاعات ذخیره شده توسط این حافظه، ممکن هست مرورگـر شما خیلی کنـد کار یا حین کار هنگ کند. در برخی موارد هم ممکن است فایل‌ های اصلی‌ که توسط مرورگر کش شده اند، توسـط سرور، به هر دلیلی تغییر داده شوند. در این حالت ممکن است مرورگر همان فایل کش شده را به کاربر نشان دهد در حالی که این فایل کش شده با فایل اصلی تفاوت دارد. نمونه ملموس این مورد در سایت، گاهی پخش آهنگ قبلی بعد از تعویض موسیقـی پروفایل هست که با خالی کردن کش این مشکل حل میشود. پس با پاک کردن کش میتوانید مشکلات ناشی از این حافظه را در مرورگرتان حل کنید و عملکرد مرورگـر را بهبود ببخشید.
نکتـه: کـش و کوکـی با هم تفاوت دارند. کوکـی ها فایل هایی هستند که بعد از مـرور وب سـایت اطلاعات کاربری مثل نام و ایمیل را در خود ذخیره میکنند که در مراجعات بعدی به شما نشان داده میشوند ولی کـش به اطلاعات کاربر کاری ندارد و فقط در مـورد نمایش وب سایت اطلاعاتـی را در مرورگر ذخیره می کند. میتوانید در صورت تمایل به هنگام خالی کردن کش، کوکـی های مرورگر را نیز از همان تنظیمات پاک کنید.

ابتدا مرورگر فایرفاکس را اجرا کنید، در مرحله اول مرورگر را اجرا و از گوشه بالا-سمت راست، منوی فایرفکس (منوی فایرفکس با این شکل  ) را باز کنید:

در این منو، بروی گزینه History کلیک کنید:

و بعد گزینه دوم، Clear Recent History را انتخاب نمایید:

یا از منو ابتدا گزینه Options را انتخاب کنید:

و سپس از پنجره ای که باز شده، ابتدا روی تب Privacy و سپس در قسمت History روی Clean your recent history کلیک کنید:

در هر دو حالت، نهایتا پنجره ای با نام Clear All History نمایش داده خواهد شد:

برای پاک کردن کش ها ابتدا در گزینه مربوط به Time range to clear زمان مورد نظر را انتخاب کنید. برای پاک کردن تمامی کش ها این گزینه را بر روی Everything تنظیم کنید:

سپس بر روی فلش کنار عبارت Details، کلیک و از بین گزینه ها:

برای حذف کش، چک باکس مربوط به Cache را تیک زده (بهتر است گزینه Offline Website Data را نیز تیک بزنید)
و جهت حذف تاریخچه گزینه Browsing and Download History را تیک بزنید
در نهایت گزینه Clear Now را انتخاب کنید:

بعد از اتمام فرآیند پاک سازی، پنجره فوق بسته خواهد شد.

* اگر مرورگر شما نسخه 29 به پایین هست، در مرحله اول بعد از اجرای مرورگر در گوشه بالا-سمت چپ روی منوی نارنجی رنگ FireFox کلیک و سپس به ترتیب گزینه History و Clear Recent History را انتخاب کنید:

باقی مراحل عینا همانی است که در بالا شرح داده شد.

در صورت تمایل می توانید مقاله پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به زبان اصلی  را از سایت فایرفاکس نیز مطالعه نمایید.