پاک کردن کش cache و تاریخچه مرورگر اپرا Opera

جهت پاک کردن کش یا تاریخچه این اموزش digital98 را تا به انتها دنبال کنید.

Cache مرورگر چیست؟

وقتی شما برای اولین بار از یک صفحه وب بازدید میکنید همه آیتم های این وب سایت ها مثل تصاویر گرافیکی (مانند لوگـوها، بنرها و به طور کل، تمام تصاویر صفحه مورد نظر)، اطلاعات کـل صفحه وب و … توسط مرورگر دانلود و سپس به شما نشان داده میشود.
کش ها در مرورگرها امکانی هستند که بعضی از این آیتم ها مثل تصاویر، فایل های HTML و .. را ذخیره میکنند تا در بازدیدهای بعد نیاز نباشد دوباره این فایل ها دانلـود شوند. با این کار لـود اطلاعات وب سایت در بازدیدهای بعدی سریع تر شده و پهنـای باند کمتری هم مصرف میشود.این آیتـم‌ های ذخیره شده که در اصـل یک کپی از منابع اصلی خود هستند، حافظـه مرورگـر یا Browser Cache نامیده میشوند.

چرا و چه زمانی Cache مرورگرمان را پاک کنیم؟

پاک کردن هر از چند گاه یا منظم این حافظه میتواند امنیت شما را بالا برده و فضای زیادی را که توسط این حافظه در کامپیوتر شما اشغال شده آزاد کند. بعضی وقت ها هم با افزایش اطلاعاتذخیره شده توسط این حافظه، ممکن هست مرورگـر شما خیلی کنـد کار یا حین کار هنگ کند. در برخی موارد هم ممکن است فایل‌ های اصلی‌ که توسط مرورگر کش شده اند، توسـط سرور، به هر دلیلی تغییر داده شوند. در این حالت ممکن است مرورگر همان فایل کش شده را به کاربر نشان دهد در حالی که این فایل کش شده با فایل اصلی تفاوت دارد. نمونه ملموس این مورد درسایت، گاهی پخش آهنگ قبلی بعد از تعویض موسیقـی پروفایل هست که با خالی کردن کش این مشکل حل میشود. پس با پاک کردن کش می توانید مشکلات ناشی از این حافظه را در مرورگرتان حل کنید و عملکرد مرورگـر را بهبود ببخشید.
نکتـه: کـش و کوکـی با هم تفاوت دارند. کوکـی ها فایل هایی هستند که بعد از مـرور وب سـایت اطلاعات کاربری مثل نام و ایمیل را در خود ذخیره میکنند که در مراجعات بعدی به شما نشان داده میشوند ولی کـش به اطلاعات کاربر کاری ندارد و فقط در مـورد نمایش وب سایت اطلاعاتـی را در مرورگر ذخیره می کند. میتوانید در صورت تمایل به هنگام خالی کردن کش، کوکـی های مرورگر را نیز از همان تنظیمات پاک کنید.

برای پاک کردن Cache ابتدا مرورگر اپرا را اجرا کنید. حال از گوشه بالا-سمت چپ منوی اپرا (منوی اپرا با این شکل ) را باز کنید:

در پنجره باز شده بر روی More tools و سپس Clear browsing data کلیک کنید:

یا بعد از باز کردن منو، گزینه History را انتخاب کنید:

و سپس در این صفحه، روی Clear browsing data کلیک نمایید:

همچنین میتوانید در منو ابتدا Settings را انتخاب کنید:

که با پنجره‌ ای مشابه تصویر زیر روبرو خواهید شد. در این صفحه ابتدا بر روی Privacy & security و سپس بر روی Clear browsing data کلیک کنید:

از هر سه طریق، نهایتا پنجره‌ای با نام Clear browsing data مشابه تصویر زیر باز خواهد شد:

با زدن تیک گزینه Clear browsing history حذف تاریخچه اعمال می شود.

برای حذف کش گزینه Empty the cache را تیک زده، سپس بر روی Clear browsing data کلیک کنید:

در قسمت Obliterate the following items from می‌توانید بازه زمانی‌ را که کش‌ ها در آن زمان ذخیره شده اند انتخاب کنید. برای پاک کردن همه کش‌ ها گزینه the beginning of time را انتخاب کنید.

پس از اتمام فرایند پاک سازی، پنجره مربوطه بسته خواهد شد.

* با وارد کردن آدرس opera://settings/clearBrowserData در مرورگر اپرا میتوانید بطور مستقیم و بدون طی کردن مراحل بالا، به تنظیمات حافظه مرورگر دسترسی داشته باشید.