حذف فایل های اضافی قدیمی و تکراری در درایو ویندوز

اگر شما یک کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ دارید، فایل های اضافی، قدیمی و تکراری روی هارد شما انباشته می شود. این فایل ها فضای زیادی را اشغال می کنند و ممکن است باعث کند شدن سیستم شما شود. با حذف این فایل های غیرضروری شما می توانید به راحتی عملکرد کامپیوتر خود را بالا ببرید.

به دلایلی امنیتی و عملکرد سیستم و فضای هارد شما باید فایل های اضافی و موقت را از سیستم خود پاک کنید. گاهی اوقات ممکن است شما سیستم عامل خود را عوض کرده باشید و یا نرم افزارهایی را نصب و حذف کرده باشید. یکی از اثرات جانبی این کار باقی ماندن فایل های اضافی است که موجب قرمز شدن درایو C یا هر درایو دیگری که ویندوز را در آن نصب کرده اید می شود.

اگر قصد دارید فایل های اضافی، تکراری موجود در درایو ویندوز خود را پیدا کنید می توانید از روشی که در ادامه است استفاده کنید. در این روش از ابزارهای موجود در ویندوز برای حذف فایل های اضافی و تکراری ویندوز استفاده شده است که بسته به نیاز خودتان می توانید از آن استفاده کنید.

مراحل زیر را دنبال کنید:

شما با حذف hiberfil.sys می توانید چند گیگ از فضای هارد سیستم و درایو C را خالی کنید.

1- برای پاک کردن فایلهای اضافی ویندوز 10، 8 و 7 روی درایو مورد نظر خود راست کلیک کنید (برای مثال درایو C)، سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- گزینه Disk Cleanup را انتخاب کنید (این ابزار که در خود سیستم عامل ویندوز وجود دارد به شما اجازه می دهد فایل های اضافی و غیر ضروری خود را از سیستم پاک کنید.)

3- فایل هایی که می خواهید پاک کنید را انتخاب کنید. به احتمال زیاد می خواهید چیزهایی مانند فایل های موقت، فایل های لاگ، فایل های موجود در سطل بازیافت و بسیاری فایل های اضافی دیگر را حذف کنید. با کلیک کردن در کادر کناری آنها را انتخاب کنید.

4- روی OK کلیک کنید تا یک پنجره ظاهر شود، برای ادامه کارتان روی OK کلیک کنید. ممکن است فایل های سیستمی وجود داشته باشد که بخواهید آنها را حذف کنید اما در منوی Disk Cleanup وجود نداشته باشد. برای پاک کردن آنها به قسمت Cleanup System Files پایین پنجره مراجعه کنید.

5- بعد به سربرگ More Options بروید. در زیر قسمت System Restore and Shadow Copies دکمه Clean Up را انتخاب کنید. این فرایند چند دقیقه زمان می برد.

حالا شما موفق شدید فایل های اضافی یا موقت خود را در سیستم حذف کنید. کامپیوتر شما باید سریعتر اجرا شود. می توانید با رفتن به computer و سپس انتخاب هارد مشاهده کنید که چقدر فضای هارد خود را آزاد کرده اید. شما همچنین می توانید از پاک کردن خودکار فایل های اضافی و موقت برنامه های ویندوز برای آزاد کردن فضا درایو استفاده کنید.