اموزش ساخت ربات تلگرام به صورت تصویری و کامل

[su_quote]تلگرام که این روزها یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی نزد ایرانیان است قابلیت‌های زیادی دارد که یکی از آنها ربات‌های تلگرامی‌ است. [/su_quote]

ربات تلگرام چیست؟

روبات تلگرام نوعی حساب کاربری ویژه است که برای ارسال و دریافت اتوماتیک پیام طراحی شده است. کاربران میتوانند با ارسال دستورات گوناگون با ربات های تلگرام در ارتباط باشند، این ارتباط میتواند در یک مکالمه شخصی و یا در یک گروه ایجاد شود. شما میتوانید ربات خود را با استفاده از API تلگرام و از طریق درخواست های HTTPS مدیریت کنید. ربات‌ها در تلگرام کارایی‌های مختلفی دارند، از ربات بازی و سرگرمی گرفته تا ربات پیش‌بینی هوا. در این مقاله از digital98 قصد داریم آموزش ساخت ربات تلگرام را به شکل تصویری تقدیم نگاهتان نماییم. آموزش های ارائه شده با جزئیات بالا تهیه شده و حتی برای افرادی که دانش بسیار کمی از کدنویسی دارند قابل استفاده است.

در واقع می توان گفت که ربات تلگرام میتواند هر کاربردی داشته باشد! نحوه استفاده از آنها به خلاقیت شما و الگوریتم هایی که برای آن تعریف میکنید بستگی دارد. برخی از کاربردهای آنها به شرح زیر است:

 • ارتباط با وب سرویس ها: یک ربات تلگرام میتواند فعالیت های شما را کوتاه و بهینه کند، بعنوان مثال شما میتوانید هر زمان دیدگاه یا فرم تماس جدیدی در سایت ارسال شد، مستقیما در تلگرام آن را دریافت کنید. و یا آخرین ایمیل های خود را به حساب تلگرام خود منتقل کنید.
 • ساخت بازی های فکری ساده: نحوه ارتباط شما با ربات تلگرام از طریق API این قابلیت را ایجاد میکند که به سرعت پاسخ های کاربران را تحلیل کرده و نتایج متناسب با آن را برایشان ارسال کنید. این قابلیت به شما امکان میدهد بازی های گوناگونی را طراحی و پیاده سازی نمایید.
 • ابزارهای کاربردی: ربات تلگرام میتواند هر کاربردی داشته باشد، شما هستید که کارایی آن را طرح ریزی میکنید. دریافت نرخ ارز، اطلاعات هواشناسی، اخبار روز و تفریح و سرگرمی هرکدام نمونه های موفقی از کاربرد ربات تلگرام هستند.
 • قابلیت ساخت کلید های حرفه ای
 • قابلیت ارسال متن عکس استیکر و فایل بصورت رندوم
 • قابلیت ادد شدن داخل گروه ها
 • اماکن ایجاد رابطی بین شبکه ها یا سایت ها با مخاطبین ان ها
 • قابلیت ارسال متن خوش اومد گویی در گروه ها یا می تواند به اشخاصی که به گروه وارد یا خارج می شوند پیامی ارسال کند
 • قابلیت ارسال پیام گروهی یا مطلب به مخاطبین گروه یا کانال
 • و ده ها قابلیت دیگر که دائما مودیفای می شود …

تفاوت های ربات تلگرام با افراد

 • ربات ها آخرین زمان آنلاین بودن ندارند و همیشه عبارت bot برای آنها نمایش داده میشود.
 • ربات ها فضای محدودی برای ذخیر اطلاعات داردند و پیام های قدیمی تر پس از پردازش توسط شما حذف میشوند.
 • ربات تلگرام نمیتواند شروع کننده مکالمه با کاربران باشد، تنها زمانیکه کاربر ربات را به گروه اضافه کند یا به آن پیام بفرستد امکان ارسال پیام از طرف ربات وجود خواهد داشت.
 • در انتهای نام کاربری ربات همیشه کلمه bot حضور دارد.
 • با اضافه شدن ربات به گروه، همه پیام ها توسط ربات دریافت و تحلیل نمیشود مگر آنکه تنظیمات آن را تغییر داده باشید.
 • ربات های تلگرام هرگز غیرفعال، آفلاین یا خسته نمیشوند!

و اما ساخت ربات تلگرام در 8 مرحله ی جذاب 😉😊

1- ورود به BotFather@

با کلیک بر روی Botfather و یا جستجو در قسمت جست‌وجوی تلگرام، وارد ربات شوید و استارت را بزنید. (عبارت BotFather@ را برای خود ارسال کنید)

2- شروع ساخت ربات

با زدن دکمه‌ی استارت، BotFather تمامی دستورهای خود اعم از ساخت ربات جدید، ویرایش ربات قدیمی (اگر قبلا رباتی ساخته‌اید)، تنظیمات ربات، و قسمت ربات‌های بازی را به شما نمایش می‌دهد. شما باید برای ساخت یک ربات جدید روی /newbot کلیک کنید.

برای معرفی تمامی این قسمت ها، به انتهای مقاله مراجعه نمایید.

3- انتخاب نام ربات

پس از زدن /newbot از شما خواسته می‌شود نامی برای ربات خود انتخاب کنید. این نام را بنویسید و ارسال کنید.

4- انتخاب نام کاربری ربات

پس از ارسال نام از شما خواسته می‌شود یک نام کاربری برای ربات خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در این نام کاربری نباید از کاراکترهای غیرمجاز استفاده کنید و باید این نام به کلمه‌ی Bot یا Robot ختم شود؛ مثلا digital98_Bot یا digital98ir_bot ، پس از نوشتن نام کاربری آن‌ را ارسال کنید، درصورتی‌که این نام کاربری قابل قبول باشد به مرحله‌ی بعد می‌روید، در غیر این صورت از شما خواسته می‌شود نام کاربری دیگری را انتخاب کنید.

5- ساخت ربات و نمایش توکن

در این قسمت ربات شما در BotFather ساخته شده و توکن (Token) آن برای شما نمایش داده می‌شود. دقت نمایید توکن ربات خود را نباید در اختیار کسی قرار دهید و مانند پسوورد شما کاملا شخصی است.

تا این قسمت شما توانسته‌اید یک ربات بسازید. اما این ربات نه دستوری می‌گیرد و نه دستوری را انجام می‌دهد. شما برای فعال‌سازی ربات‌تان نیاز به برنامه‌ریزی آن دارید. می تواینم بای برنامه‌ریزی ربات‌مان، از ربات ManyBot یا Createyourbot استفاده کنیم. توجه داشته باشید ربات‌های دیگری نیز هستند که بتوانند این برنامه‌ریزی را انجام دهند، اما ما در اینجا قصد داریم به ساده‌ترین شکل ممکن، طریقه‌ی ساخت یک ربات ساده را به شما آموزش بدهیم.

6- فعال سازی ربات با یک ربات ساز

پس بر روی لینک Createyourbot کلیک کنید و به ربات کریت یور ربات وارد شوید.و  سپس روی start کلیک کنید و یا کلید واژه start/ را بنویسید و ارسال کنید. پس از ارسال استارت بر روی ایجاد یک ربات جدید کلیک کنید.

7- اکتیو ربات و استفاده از توکن

روی ایجاد یک ربات جدید کلیک کنید و توکنی را که از بابا ربات در مرحله 5 دریافت کردیم را کپی و در این مرحله وارد و ارسال نمایید.

8- پیام تبریک، ربات اماده است

پس از ارسال مشاهده خواهید کرد که پیام تبریک حاوی ربات شما اماده است نمایش داده می شود. خب همانطور که می بینید همه چیز فارسی است و کاملا توضیح داده شده است.

تبریک! شما توانستید یک ربات ساده برای خودتان بسازید. حال می‌توانید با اضافه کردن این ربات در گروه‌ها و کانال‌های دوستانه‌ی خود، دوستان‌تان را غافلگیر کنید.

اکنون ربات شما به سرور متصل شده است به ربات خودتان بروید شش دکمه برای شما طراحی شده است، هر کدام از آن دکمه ها را می توانید تغییر دهید و داخل آنها مطلب بگذارید. با زدن کلید واژه help/ میتوانید راهنما را بخوانید و تمامی متن ها و پیام های رباتتان را (پیام خوش امد گویی داخل گروه ها و غیره .. ) را تغییر دهید. ادامه کار با خود شماست، چون ربات فارسی است بیشتر در مورد آن توضیح نمی دهیم اما اگر سوالی در مورد آن داشتید میتوانید در قسمت نظرات همین پست ارسال کنید.

این مقاله کوتاه و ساده را با هم مرور کردیم جالب است که بعضا بابت انجام همین اموزش، هزینه دریافت می کنند. صد در صد علت ان اب و هوای خوب تهران نیست…

معرفی دستورات ربات botfather

/newbot – create a new bot

ساخت ربات

/token – generate authorization token

گرفتن توکن

/revoke – revoke bot access token

تغییر توکن

/setname – change a bot’s name

انتخاب نام برای ربات

/setdescription – change bot description

نوشتن توضیحات برای ربات

/setabouttext – change bot about info

تنظیم درباره ما در ربات

/setuserpic – change bot profile photo

انتخاب عکس برای ربات

/setcommands – change bot commands list

به این قسمت نیازی ندارید

/setjoingroups – can your bot be added to groups?

تنظیم اینکه بتوانند ربات را به گروه ها اضافه کنند یا خیر

/setprivacy – what messages does your bot see in groups?

یک گزینه برنامه نویسی هستش

/deletebot – delete a bot

حذف کردن ربات

/cancel – cancel the current operation

کنسل کردن دستور

منبع : digital98.ir