بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس از ویرایشگر کلاسیک به ویرایشگر گوتنبرگ

ویرایشگر گوتنبرگ چیست و چه تفاوتی با ویرایشگر قدیمی وردپرس دارد؟

ویرایشگر جدید گوتنبرگ یک ویرایشگر مبتنی بر بلوک کامل است. شما با استفاده از این ویرایشگر تمام محتواها را به فرم بلوک در نوشته یا برگه خود اضافه می کنید. بلوک های گوتنبرگ به شما این امکان را می دهند که هنگام ایجاد یک نوشته یا برگه، چندین نوع محتوا و رسانه را بدون نیاز به افزونه های دیگر یا شورت کد، اضافه کنید. ویرایشگر گوتنبرگ شکلی مشابه تصویر زیر دارد. در ویرایشگر گوتنبرگ برای هر نوع محتوایی بلوک وجود دارد. شما می توانید بلوک های متن، عنوان، تصاویر، لیست ها و بسیاری دیگر را در نوشته یا برگه خود استفاده کنید.

بلوک ها قابل جابجایی و قابل تنظیم مجدد هستند. بنابراین ایجاد کردن محتوا در وردپرس انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کند. در حال حاضر وردپرس برای هر محتوایی یک بلوک استاندارد و منحصر به فرد جداگانه دارد. برخی از قالب های ویرایشگر گوتنبرگ عبارتند از:

  •       متن یا پاراگراف
  •       تصویر
  •       دکمه
  •       گالری
  •      لیست
  •     جدول
  •       جاسازی ها
  •      و بسیاری موارد دیگر

علاوه بر موارد فوق شما می توانید بلوک ها و ابزارک های بیشتری را با استفاده از افزونه ها و قالب های خود داشته باشید. اما ویرایشگر کلاسیک قدیمی وردپرس یک ویرایشگر متنی ساده است که شباهت زیادی با ورد مایکروسافت دارد. این ویرایشگر تنها یک فیلد ویرایش با گزینه های قالب بندی در قسمت بالای صفحه دارد.

بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ

برای انجام این کار کافی است نوشته ها و برگه های قدیمی خود را در حالت ویرایش باز کنید. با کلیک بر روی دکمه ویرایش نوشته یا برگه موردنظر به صورت خودکار در بلوک Classic ویرایشگر گوتنبرگ باز می شود.

تمام نوشته ها و برگه های قبلی وردپرس در ویرایشگر گوتنبرگ تبدیل به یک تک بلوک کلاسیک می شوند.

برای ویرایش نوشته ها و برگه های قبلی وب سایت دو روش وجود دارد:

1- در همان بلوک کلاسیک ویرایش را انجام دهید.

بلوک کلاسیک همان رابط کاربری مشابه ویرایشگر کلاسیک وردپرس را دارد و گزینه های قالب بندی آن مانند ویرایشگر کلاسیک در بالای صفحه قرار دارد. ویرایش در این بلوک دقیقاً مانند ویرایشگر کلاسیک وردپرس است.

2- محتوای قدیمی را به بلوک های جدید گوتنبرگ تبدیل کنید.

برای تبدیل محتوای قبلی به بلوک های جدید گوتنبرگ باید روی منوی سه نقطه در گوشه بالای سمت چپ بلوک کلاسیک کلیک کنید. به تصویر زیر دقت کنید.

در منوی کشویی باز شده روی Convert to Blocks کلیک نمایید. محتوای قبلی به صورت خودکار به بلوک های متناسب با محتواهای درون آن تبدیل خواهد شد. به این ترتیب محتوای درون بلوک کلاسیک به چندین بلوک مختلف تقسیم بندی می گردد.

در طول فرآیند تبدیل، وردپرس تگ های HTML درون محتوای شما را با دقت زیاد اسکن کرده و هر بیت از محتوا را در بلوک مربوطه اش قرار می دهد. حال شما می توانید محتوای قبلی خود را با استفاده از بلوک های جدید ویرایشگر گوتنبرگ ویرایش و بروزرسانی کنید. هر بلوک یک واحد مجزا با گزینه های قالب بندی، استایل دهی و طراحی منحصر به فرد است.

به عنوان مثال در شکل بالا یک بلوک image و یک بلوک paragraph وجود دارد. برای ویرایش بلوک image کافی است روی بلوک تصویر کلیک کنید تا بلوک انتخاب شود. سپس گزینه های ویرایش در بالا ظاهر می شوند.

همچنین می توانید گزینه های بیشتر ویرایش را در ستون سمت چپ صفحه، در تب بلوک مشاهده کنید. شما می توانید تصویر را مجدداً مرتب کنید، آن را به حالت تمام صفحه تبدیل نمایید، متن Alt اضافه کنید، ابعاد تصویر را عوض کنید، لینک اضافه کنید و بسیاری کارهای دیگر. به همین ترتیب می توانید تمام بلوک ها را ویرایش کرده و نوشته خود را از لحاظ بصری زیبا سازید. بعد از اینکه تمام ویرایش های لازم را اعمال کردید می توانید روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید تا تمام تغییرات ذخیره شود.

در ویرایشگر گوتنبرگ شما می توانید هر نوع بلوکی را که می سازید به صورت بلوک قابل استفاده مجدد ذخیره کرده و در نوشته های دیگر از آن استفاده نمایید.
ویرایشگر گوتنبرگ یک راه آسان و انعطاف پذیر برای ایجاد محتوا در وردپرس ارائه می دهد. با این حال اگر شما هنوز آماده استفاده از آن نیستید، می توانید گوتنبرگ را غیرفعال کرده و از ویرایشگر کلاسیک استفاده نمایید. شما می توانید تا سال 2022 از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده کنید.