در این پست از digital98 طرز ساخت یک پروژکتور مخصوص موبایل را می آموزید تا دیگر مجبور نباشید کلیپ هایتان را در صفحه های کوچک ببینید. احتمالاً وسایل ساخت این پروژکتور ساده و کاربردی را همین حالا هم در خانه دارید. برای ساخت این پروژکتور موبایل به یک جعبه مقوایی و یک ذره بین احتیاج دارید. با استفاده از این پروژکتور می توانید ویدیوهای علمی و یا خانوادگی تان را روی پرده های بزرگ ببینید.

گام اول: وسایل موردنیاز

یک جعبه کفش
ذره بین
نوار چسب
مقوای ضخیم
دو عدد کش

گام دوم: جعبه را آماده کنید

یک سوراخ به اندازه ذره بین در یک طرف جعبه کفش ببرید و آن را با ذره بین بپوشانید. دور این سوراخ را خوب با چسب بپوشانید تا مطمئن شوید نور فقط از طریق این لنز وارد جعبه می شود.

گام سوم: کانون را پیدا کنید

برای پیدا کردن کانون، لنز را مقابل یک پنجره یا یک منبع نور قرار دهید. یک تکه مقوا را داخل جعبه حرکت دهید تا وقتی که لنز تصویر را کاملاً دقیق نشان دهد.

گام چهارم: مقوا را بچسبانید

دو عدد کش را دور مقوا بپیچید تا بعداً بتوانید موبایل را با این کش ها روی مقوا ثابت کنید. حالا مقوا را باچسب دقیقاً روی نقطه کانونی که انتخاب کرده اید، بچسبانید.

گام پنجم: پروژکتور موبایل را امتحان کنید

ویدیوی موردنظرتان را پخش کنید. سپس موبایل را برعکس کنید (ذره بین تصویر را معکوس خواهد کرد) و با کش ها روی مقوا داخل جعبه محکم کنید. حالا اتاق را تاریک کنید و محل جعبه کفش را تنظیم کنید تا ویدیو با اندازه و تصویر دلخواه تان نمایش داده شود.
پروژکتور موبایل آماده است. می توانید با افزودن یک ذره بین دیگر و یا انتخاب ذره بین بزرگتر کیفیت تصویر خروجی را افزایش دهید.

این ویدیو پروژکتور موبایل با یک جعبه کفش و یک ذره بین ساخته می شود. البته نباید از چنین پروژکتور ساده ای انتظار یک تصویر با کیفیت عالی داشته باشید اما اگر نور صفحه موبایل را زیاد کنید و اتاق را هم به اندازه کافی تاریک کنید، حتماً از نتیجه راضی خواهید بود.  برای ساخت این پروژکتور موبایل فقط باید 20 دقیقه زمان صرف کنید. این video-projector به قدری ساده و راحت است که حتی می توان از آن برای ساخت یک کاردستی برای مدرسه هم استفاده کرد.

در این ویدیو می توانید طرز ساخت این ویدیوپروژکتور موبایل را ببینید.