زمانی که در محیط ویندوز یک نرم افزار جدید نصب می‌کنیم، بعد از پایان فرآیند نصب و زدن دکمه Finish یا یک چیز مشابه، منتظر این هستیم که آیکون برنامه در دسکتاپ ظاهر شود. آیکونی که با دو بار کلیک کردن روی آن نرم افزار مورد نظر ما اجرا می‌شود. در این آموزش از digital98.ir به اوردن آیکون برنامه های نصب شده در دسکتاپ ویندوز می‌پردازیم. برای شفاف تر شدن موضوع قبل از ادامه مطلب چند نکته زیر را مدنظر داشته باشید:

  • این آموزش در ویندوزهای رایج مثل ۷، ۸ و ۱۰ قابل اجرا است.
  • این آموزش به نحوه اوردن برنامه نصب شده روی دسکتاپ می‌پردازد. یعنی یاد می‌گیریم چطور آیکون برنامه خود را به دسکتاپ اضافه کنیم و کاری با آیکون‌های پیش‌فرض ویندوز مثل This pc یا Recycle bin نداریم.
  • این آموزش هیچ ربطی به تغییر مسیر نصب نرم افزارهای نصب شده ندارد.

منظور از اوردن برنامه نصب شده روی دسکتاپ چیست؟

آیکون‌های روی دسکتاپ در واقع یک shortcut به برنامه اصلی هستند که دسترسی ما را به برنامه مورد نظر راحت می‌کنند. منظورمان چیست؟

هنگام نصب یک نرم افزار جدید، ما به ویندوز یک پوشه می‌دهیم و می‌گوییم آقای ویندوز نرم افزار من را در این مسیر نصب کن. برنامه ما فایل‌های موردنیاز خود را در آن پوشه قرار می‌دهد.حالا با داشتن یک شورتکات در دسکتاپ خود لازم نیست هر بار برای اجرای برنامه مورد نظر، کل مسیر نصب را طی کنیم.

اما بعضی وقت‌ها بعد از اتمام پروسه نصب، چیزی روی دسکتاپ قرار نمی‌گیرد. یکی از راه‌های قدیمی برای پیدا کردن برنامه و اجرای آن start ویندوز است. یعنی از قسمت Start، نام برنامه خود را تایپ کرده و آنرا اجرا می‌کنیم. اما این روش خیلی بهینه و منطقی نیست. بهتر است کار را به یک شکل دیگر انجام دهیم. پیشنهاد می‌کنم مراحل زیر را دنبال کنید:

چطور آیکون برنامه موردنظر خود را به دسکتاپ ویندوز اضافه کنیم؟

1. باید ببینیم برنامه ما کجا نصب شده است. به طور پیش‌فرض ویندوز برنامه ما را در درایو C و قسمت program files قرار می‌دهد. البته اگر این مسیر را تغییر نداده باشید. در این قسمت هر دو پوشه program files و program files(x86) را جستجو کرده و اسم برنامه خود را پیدا کنید. مثلا نرم افزار فتوشاپ در پوشه adobe و در پوشه Photoshop قرار دارد.

2. دنبال فایل اجرایی برنامه بگردید. وقتی به پوشه هدف رسیدید، یک فایل exe در آنجا وجود دارد که نرم افزار را احرا می‌کند. آن را پیدا کنید.

3. یک کپی از این فایل exe گرفته و آن را روی دسکتاپ paste کنید. البته drag and drop هم جواب می‌دهد و می‌توانید فایل اجرایی را روی دسکتاپ خود drag کنید‌.

4- با اجرای این فایل ار روی دسکتاپ برنامه ما شروع به کار می‌کند. کار ما تمام است.

جمع و جور کنیم

بعضی از برنامه‌ها بدون این که لازم باشد ما کاری انجام دهیم، بعد ار نصب روی دسکتاپ قرار می‌گیرند (بچه‌های خوبی هستند) بعضی از نرم افزارها مودب هستند و هنگام نصب از ما اجازه می‌گیرند که روی دسکتاپ قرار بگیرند یا خیر. معمولا بعد از چند بار Next زدن با گزینه‌ای به نام “Add Shortcut To Desktop” مواجه می‌شویم که با زدن تیک آن یک shortcut از برنامه ما روی دسکتاپ ساخته می‌شود.

یک راه دیگر هم drag & drop کردن آیکون برنامه از start menu روی دسکتاپ است. برای این کار از بخش Start ویندوز دنبال آیکون برنامه موردنظر خود بگیرید و بعد از پیدا کردن آن، فایل را روی دسکتاپ خود drag کنید.