امنیت مقوله‌ای مهم برای ماست. هدف ما ساده و سر راست است: حفظ امنیت آنلاین شما کاربران گرامی.

آیا تا به حال فایلی را از اینترنت دانلود کرده‌اید که بعد از بازکردن آن متوجه شده باشید که فایل آلوده به بدافزار است؟ یکی از نگرانی‌های جدی دنیای وب وجود بدافزارهای فراوان آن است. این بدافزارها مسیر خود را به سایت‌های معتبر دانلود هم باز کرده‌اند و دانستن اینکه کدام سایت قابل اعتماد است روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود.

خوشبختانه با یک اسکن ساده فایل با آنتی ‌ویروس سیستم خود می‌توانید از آلوده بودن آن اطلاع پیدا کنید، اما آیا می‌توانید به این اسکن اعتماد کنید؟ شما می‌توانید به جای اینکه با یک آنتی ‌ویروس فایل خود را اسکن کنید با ده‌ها آنتی ‌ویروس این اسکن را انجام دهید تا نتیجه اسکن قابل اعتماد‌تر باشد. در این مقاله از digital98 قصد داریم به معرفی یک آنتی ویروس آنلاین بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

به تازگی گوگل، غول جستجوگرهای اینترنتی دست به خریداری سرویس ضد ویروس، بدافزار و اسکنر لینک‌های اینترنتی VirusTotal زده است. این سرویس اینترنتی که پیش‌تر از برخی ابزارآلات گوگلی همچون App Engine و Google Storage استفاده می‌کرد هم‌اکنون یکی دیگر از دارایی‌های گوگل به حساب می آید. علی رغم این خریداری قرار است که VirusTotal همچنان به صورت مستقل به فعالیت‌های خود ادامه داده و همکاری‌های خود را با سایر شرکت‌های تولید کننده محصولات آنتی ویروس ادامه دهد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا گوگل می تواند با بهره مفید از امکانات VirusTotal و تقویت آنها هر چه بیشتر ما را در برابر انواع حمله و هجوم های اینترنتی مصون نگاه دارد؟ شاید بد نباشد شما هم قبل از مراجعه به وب‌سایت‌های تازه و ناشناس ابتدا آدرس آن را در سایت VirusTotal وارد نموده تا از سلامت آن مطمئن شوید.

Virus Total یک سرویس آنلاین جالب و کاربردی است که به وسیله آن می‌توانید به سرعت فایل‌های سیستم خود را با ده‌ها آنتی‌ویروس اسکن کنید. اگر همه اسکن‌ها، فایل را سالم نشان دادند می‌توانید مطمئن باشید که آلوده به ویروس نیست.

اما روش استفاده از سرویس VirusTotal :

1- اینجا کلیک کنید.

2- با کلیک کردن روی Choose File فایلی که می‌خواهید اسکن کنید را انتخاب کنید.

3- روی گزینه Scan It کلیک کنید.

با این کار Virus Total فایل شما را با همه موتورهای اسکن خود بررسی می‌کند. پس از تمام شدن اسکن، نتایج همه آن‌ها را به شما نشان می‌دهد. اگر در ستون Results جلوی همه موتورها تیک خورده باشد به معنی این است که هیج کدام از آن‌ها ویروسی را شناسایی نکرده‌اند. اگر یک یا چند موتور، بدافزاری را شناسایی کرده باشند، علامت X در ستون Results نشان داده می‌شود.

اگر یکی از موتورهای اسکن به دلایلی فایل شما را اسکن نکند شما یک آیکن خاکستری بجای تیک یا X خواهید دید. فایل‌های سالم در قسمت Results علامت تیک دارند و شاید هم چند قسمت آیکن خاکستری باشد. اگر فقط یکی از موتورها علامت X را نشان دهد و بقیه تیک خورده باشد به احتمال زیاد فایل شما سالم است و موتور اخطار اشتباه داده است.

اگر دو یا چند موتور علامت X را نشان بدهند به احتمال زیاد فایل آلوده است و باید سریع فایل را از کامپیوتر خود پاک کنید. شما می‌توانید همه فایل‌هایی را که دانلود کرده‌اید، قبل از اینکه باز کنید با این سرویس اسکن کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

3 وبسایت دیگر آنلاین برای اسکن و شناسایی انواع ویروس ها

Jotti’s Malware Scan
BitDefender QuickScan
ESET Free Online Scanner

دقت نمایید سایت VirusTotal نرم افزارهای اسکن آنلاین پروسس های فعال ویندوز و یا سایر موارد را برای ویندوز و جدیدا برای مک ارائه کرده است که می توانید از سایت مربوطه دانلود نمایید.