وبینار چیست؟

وبینار (Webinar) از عبارت Web-based seminar مشتق می شود و به کلاس، دوره، سمینار یا هر رویداد آنلاینی گفته میشود که در محیط وب و با اینترنت بصورت آنلاین، زنده، تعاملی و دو طرفه تو یک زمان مشخص برگزار میشود. وبینار در واقع نوعی از آموزش آنلاین است که به صورت زنده برگزار میشود.

وبینار را تحت عنوانی مانند کلاس آنلاین، سمینار آنلاین، دوره مجازی، کلاس مجازی هم میشناسند.

به بیان ساده تر در یک روز و ساعت از پیش تعیین شده مدرس و کاربران در محیط وبینار آنلاین میشوند و مدرس صدا و تصویر، فایل ارائه، وایت برد، ویدئو کلیپ آموزشی و یا دسکتاپش را به اشتراک می گذارد و کاربران هر جا که نیاز بود از طریق چت باکس یا حتی صدا و تصویر می توانند سوال و نظرات خود رو مطرح کنند.

مزایای وبینار

هر آن چیزی که یک کارگاه حضوری برای شما فراهم است وبینار به شما ارائه میدهد! نه خبری از ترافیک است و نه هزینه رفت و آمد، شما با خیالی راحت و با لباس خونگی در وبینار شرکت کنید و از آن لذت ببرید و با این کار 90 درصد از مشکلات شما حل خواهد شد… فکر میکنم این از همه چیز مهم تر باشد.

در ادامه بصورت اجمالی تر بعضی از مزایای وبینار توضیح داده می شود:

برای حضور در وبینار لازم نیست جایی بروید

برای حضور در وبینار لازم نیست از خونه، محله، شهر یا حتی کشورت خارج شوید و دردسرهای رفت و آمد و اسکان هم به کلی حذف خواهند شد. از وبینار در خانه خود لذت ببرید!

میتوانید در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی ‌کنید

هزینه رفت و آمد صفر و از طرفی هم هزینه ثبت نام در وبینار نسبت به دوره های حضوری در اکثر مواقع کمتر خواهد بود و می توانید پولتان را بیشتر سیو کنید.

به دلیل انلاین بودن وبینار‌ می توانید جوابِ سئوالات را بگیرید

همونطور از عنوان وبینار مشخصِ است می توانید تعامل مستقیم با سخنران داشته باشید و در حین برگزاری وبینار نظرات یا سوالات در مورد محتوای مطرح را بیان کنید (یعنی از قبل ضبط نشده یا پاورپوینتی نیست که فقط روش صدا گذاشته شده) پس میتوان همزمان تعامل و مشارکت داشت.

وبینار ضبط میشود

اگر محدودیت زمانی داشتید یا به هر دلیلی نتوانستید وارد وبینار شوید نگران نباشید، چون بصورت کامل ضبط خواهد شد و می توانید رد فرصتی دیگر ویدئوی وبینار را با کیفیت عالی ببینید.

وبینار هیچ فرقی‌ با دوره حضوری ندارد

در وبینار هم مانند دوره حضوری صندلی، ویدئو پروژکتور، وایت برد استفاده میشود و فقط فرق آن با دوره حضوری میان وعده، ناهار و پذیرایی آن است که اینجا خودتان باید برای خودتان قبول زحمت کنید.

نکته ای که نباید فراموش کنید این است که در وبینار همان موقع می توانید فایل های آموزشی مانند فایل ارائه، فایل اکسل و … را دانلود نمائید و لازم نیست فلش به دست به دنبال استاد این طرف و آن طرف بدوید.

با موبایل و تبلت هم میتوانید در وبینار شرکت کنید

وبینار را با هر سیستم عامل و با هر دستگاهی مانند موبایل و تبلت، کامپیوتر شخصی و رومیزی و لپ تاپ میتوان دنبال کرد.

با اینترنتِ ایران می‌شه مگه؟!!

باید بگوییم بله!! اگر همه استانداردهای برگزاری یک وبینار رعایت شود، با حداقل سرعت نرخ دانلود، ۵۰ کیلوبیت بر ثانیه می توان بدون مشکل و قطع و وصلی وبینار را دنبال کنید و از آن لذت ببرید.