APK چیست؟

اگر شما هم دارای تلفن هوشمند اندروید هستید، حتما تا به حال نام فایل های APK را شنیده اید یا چندین بار آن را دیده اید، واقعا فایل های APK چه چیزی هستند؟ چگونه ساخته می شوند؟ آیا فایل های APK امن هستند؟ فایل های APK در چه دستگاه های اجرا می شوند؟ در این مطلب پاسخ به همه سوال ها در مورد فایل ها APK را می یابیم.

اگر شما هم بخواهید به غیر از دانلود از فروشگاه رسمی اندروید یعنی Google play نرم افزاری را بر روی تلفن هوشمند اندرویدی خودتان نصب کنید حتما نیاز هست که ان را به صورت دستی از اینترنت دانلود کنید و اقدام به نصب آن کنید. در این هنگام است که شما با فایل های APK رو به رو می شود، این فایل های APK چیست و چه کاری انجام می دهند؟

فایل APK چیست؟

فرمت APK مخفف و کوتاه شده عبارات Android Package Kit می باشد که یک فرمت فایل بسته شده است که  مورد استفاده برای نصب برنامه ها و بازی های مختلف در سیستم عامل ها و تلفن های هوشمند اندرویدی می باشد. فرمت APK بسیار شبیه به فرمت EXE در کامپیوتر می باشد و حدودا همان کاری را که  EXE در نصب نرم افزار برای کامپیوتر انجام می دهد، APK  برای سیستم های اندرویدی انجام میدهد.
APK پایه و اساس برنامه های اندرویدی می باشد و قلب تپنده اندروید محسوب می شوند، APK ها همچنین به ما کمک می کنند برنامه های ممنوعه را نیز که از فروشگاه رسمی اندرید Google play حذف شده اند را بتوانید از اینترنت دانلود کنید و به صورت دستی نصب کنید و خلاصه شما را از شر فروشگاه Google play و دردسر های آن راحت می کند.

فایل های APK امن است؟

نکته مهمی که وجود دارد و اکثر منتقدین به آن اشاره کرده اند این است که فروشگاه اندرویدی Google play همانند رقیب خود یعنی فروشگاه اپل App store نظارت دقیقی بر روی برنامه های که در فروشگاه خود قرار می دهند ندارد و به صورت دقیق برنامه ها کنترل نمی شوند اما برنامه های مخرب معمولا به سرعت شناسایی و حذف می شوند. امنیت اندروید در زمینه فایل های نصبی پایین می باشد بزارید با یک مثال شما را آگاه کنم ، برای مثال شما یک برنامه را از یک سایت اینترنتی دانلود کنید. فردی که این برنامه را در سطح سایت و اینترنت قرار داده است ، میتوانید به راحتی با برنامه های مخرب و تروجان (Trojan) آن برنامه را آلوده کند و با شبیه سازی آن را کاملا قانونی نشان دهد و شما را فریب دهد.

فایل های APK در چه سیستم عامل های قابل اجرا است؟

شما علاوه بر سیستم عامل اندروید که سیستم عامل اختصاصی برای فایل های APKمی باشد میتوانید در سایر سیستم های دیگر نیز فایل های APK را اجرا،و یا ویرایش و بازنویسی کنید. در این بخش قصد داریم بفهمیم که فایل های APK در کدام سیستم عامل ها و توسط چه برنامه های قابل اجرا هستند و می توانیم از آن ها به راحتی استفاده کنیم.

در سیستم عامل Windows و Mac شما نمی توانید به صورت مستقیم فایل های APK را باز کنید و برای اجرا و باز کردن آن به برنامه های جانبی نیازمند هستید.

نتیجه گیری: فایل های APK به راحتی می توانند توسط بدافزار ها آلوده و مخرب شوند و شما نمیتوانید به راحتی این فایل های سالم APK و غیر سالم را تشخیص دهید.