چه چیزها و احتمالات و سیاست هایی وجود داره توی جنگ و مباحث نظامی و … که باعث میشه یه کشور ابر قدرت تو دنیا مثل آمریکا جرات نکنه به ایران حمله کنه !! چرا آمریکا به ایران حمله نمی کنه؟ تجهیزات نظامیش که بهترین و جدیدترین تجهیزات نظامی در دنیا هست!! کشتی ها و ناوهای هواپیمابر و کلی هواپیمای جنگی و همه چیز در به روزترین حالت ممکن در اختیارشون هست. نظامی هاشون در بهترین امکانات رفاهی نظامی زندگی می کنن و کشورهای دیگه دنیا جرات ندارن بهش چپ نگاه کنن !! پس چرا به ایران حمله نمی کنه !! ایرانی که نه آن چنان نیروی هوایی داره !! نه آنچنان تجهیزات نظامی خیلی جدید و به روزی به نسبت قدرتهای جهان داره ! نه ناو هواپیمابر داره و نه … ایران قدیمیه و اونها خیلی جدید هستن پس چرا آمریکا به ایران حمله نمی کنه و…

چرا آمریکا به ایران حمله نمی کنه؟

اگر آمریکا یا هر کشوری که سیستم نظامیش تهاجمی و استعماری هست اگر بدونه بدون شک برنده جنگی هست و در اون پیروز میشه حتی نیم ساعت هم حمله کردن رو به عقب نمیندازه !! پس چیزهایی هست که جلوی حمله آمریکا به ایران رو میگیره و آمریکا از این موضوع اطلاع داره که نمی تونه توی چنین جنگی برنده باشه ، اولین نمونه تجربیش هست که هشت سال دفاع مقدس ایران رو دیده ! 8 سال در برابر همه قدرتهای جهان وایسادن ایرانی ها و جونها فدا کردن که از خاک کشورشون دفاع کنند !! اما همش همین نیست ، تا برسیم استدلال های دیگه ای رو هم داشته باشیم.

یکی از مواردیکه به نظر من اصلی ترین فاکتور عدم توانایی حمله آمریکا به ایران هست فاکتور ایدئولوژیک یا جهان بینی سربازها و افسران دو جبهه هست !! یعنی چی ؟ یعنی اینکه یک سرباز آمریکایی برای این میجنگه چون کارش جنگیدن هست با کلی تجهیزات به روز !! یعنی شغلش این هست اما قرار نیست الزاما جونش رو برای شغلش هدر بده ! پس اگر جایی توی جنگ احساس کنه که جونش در خطر هست تسلیم میشه یا فاکتور ترس بهش غلبه می کنه !! خوب این یعنی یه چیز جالب در طرف مقابل ، در طرف مقابل ایرانی ها هستند با یک ایدئولوژی کاملا متفاوت ! البته که شغلشون هم نظامی بودن و جنگیدن هست اما بعضا اگه اعلام بشه که جنگی قرار هست انجام بشه کلی از همین مردم میرن اعلام آمادگی می کنن که برن رایگان برای کشورشون بجنگن !! چون بحث پولی نیست ! بحث اعتقادی هست ! اعتقاد یک مسلمون و یک رزمنده در جبهه ایران این هست که جهان پس از مرگی هم هست و من در راه خدا دارم میجنگم پس وقتی که بمیرم فقط فیزیک بدنیم مرده و در اون دنیا دوباره زنده میشیم و زندگی می کنیم ! خوب این یعنی یک آمریکایی وقتی به ایرانی حمله می کنه هدفش این هست که زنده بمونه و یک ایرانی وقتی به دشمنش حمله می کنه یا بهتر بگیم در برابر دشمن دفاع می کنه هدفش این هست که بمیره ( درستش شهادت هست ولی ما داریم تحلیل نظامی انجام میدیم ) و این دو تا یک تفاوت فاحش در انگیزه سربازها برای جنگیدن داره که در کمتر کشوری از دنیا وجود داره .

استدلال بعدی این هست که آمریکا علاقه ای برای حمله به ایران نداره ! چرا ؟ چون هدفش کلا چند چیز مشخص هست ! دریافت نفت و پول از خاور میانه ! خوب چجوری به دستش بیاره ؟ به جای اینکه وارد جنگ با ایران بشه مستقیم ، پروژه ایران هراسی رو جلو می بره ، یعنی کشورهای منطقه رو میندازه تو ترس اینکه دائما ایران در حال حمله به شما هست و به زودی به شما حمله می کنه و بمب اتم میزنه و موشک بالستیک و با ترس انداختن تو وجود همین کشورها ملیاردها دلار سود به جیب میزنه بدون اینکه بخاد وارد جنگ مستقیم بشه ! یه داعش درست کرد ! یه القاعده و چند تا گروه تروریستی و بعد به دنیا صدها میلیارد دلار سلاح فروخت !! این یعنی تجارت ! بترسون ! بفروش ! پس طبیعی هست که علاقه مند بیشتر به این هست که ترس باشه و تهدید تا اینکه عملا وارد حمله و جنگ بشه …

استدلال بعدی این هست که ایران چندان هم ضعیف نیست از نظر نظامی ! این تصور خیلی از ما ها هست که ضعیف هستیم چون ناو هواپیمابر نداریم ! ضعیف هستیم چون هواپیماهای به روز جنگی نداریم ! ضعیف هستیم چون ایکس و … نداریم … در صورتیکه این استراتژی دفاعی ایران هست که لزومی نمیبینه که ناو هواپیمابر داشته باشه ؟ چون قرار نیست به کشوری حمله کنه ! ما وزارت دفاع داریم نه وزارت جنگ ! یعنی همه تجهیزات و بنیه نظامی ما بر مبنای دفاع هست نه تهاجم به خاطر همین انرژی بیشتر روی مباحث دفاعی متمرکز میشه یعنی موشک های بزرگ و نقطه زن و اژدرهای متنوع و قایق های تندرو و … دقیقا نقطه برعکس یک کشور متجاوز و تهاجمی … جالبه بدونید که ایران همین الان در جنگ هست ! زیاد غر نزنیم ! تعارف که نداریم واقعا ما الان در جنگ هستیم اما سیاست دفاع در عمق رو پیشه کردیم یعنی به جای اینکه در کردستان و عراق بجنگیم در سوریه و فلسطین می جنگیم … حالا بحث زیاد هست در این مورد ما از نظر نظامی داریم بحث رو جلو می بریم و امیدوارم استدلال های من هم منطقی باشن اگر شما هم استدلال جالبی در این خصوص دارید خوشحال میشیم بشنویم.

منبع: tosinso