استفاده از افزونه یا اضافه کردن کد به قالب سایت و functions.php در وردپرس کدام بهتر است؟

شاید سوالی خیلی از شما باشد. برخی کاربران معتقداند که اضافه کردن کد به functions.php برای عملکرد و بارگذاری سایت روش بهتری است اما این امر کاملا درست نیست.

در این مطلب از digital98.ir به بررسی معایب و مزایای استفاده از افزونه یا اضافه کردن کد در وردپرس می بپردازیم.

 

نصب افزونه یا اضافه کردن کدهای دلخواه به فایل functions.php

اغلب برای حل مشکل در وردپرس دو راه وجود دارد؛ شما یا می توانید افزونه مورد نظر برای رفع مشکل را بر روی سایت وردپرس خود نصب کنید و یا می توانید کد دلخواه خود را به فایل functions.php اضافه کنید.

هر دو روش یک کار را انجام داده و هر دو نیز درست هستند. اما سوال بسیاری از کاربران این است که کدامیک از روش های مذکور برای سرعت سایت و بارگذاری و عملکرد آن مناسبتر است.

برخی کاربران از اینکه افزونه های زیادی را روی سایت وردپرس خود نصب کنند، نگران بوده و به فکر آثار آن بر روی سرعت سایت و امنیت سایت خود هستند. برخی دیگر نیز نگران این موضوع هستند که اضافه کردن کد به سایت می تواند باعث ایجاد مشکل در سایت شده و ممکن است نتوانند مشکل پیش آمده را به آسانی حل کنند.

 

مزایا و معایب فایل functions.php

فایل functions.php در وردپرس به توسعه دهندگان قالب اجازه می دهد تا برای قالب خود ویژگی ها و قابلیت های جدیدی را تعریف کنند. این فایل همانند یک افزونه در وردپرس عمل کرده و از آن می توان برای اضافه کردن کدهای دلخواه خود به سایت وردپرس استفاده کرد.

مزایا

✅ شما می توانید از ویرایشگر موجود در پیشخوان وردپرس برای ویرایش فایل functions.php خود استفاده کنید.
✅ شما می توانید تمام کدهای مورد نظر خود را به صورت یکجا درون فایل مذکور قرار دهید.
✅ شما شانس این را دارید که کدهای دلخواه مورد نظر خود را آزمایش کرده و تجربه کسب کنید.
البته در کنار این مزایا، اضافه کردن حجم زیادی از کد به این فایل معایبی نیز دارد که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

معایب

🔴 با تعویض قالب، کدهای اضافه شده به سایت از کار خواهند افتاد، پس اگر قالب را تعویض نکنید شامل شما نخواهد بود!
🔴 در صورت عدم استفاده از Child Theme، با بروز رسانی قالب، تمام کدهای موجود در functions.php پاک خواهند شد. توصیه می کنیم مقاله آموزش ساخت child theme در وردپرس را مطالعه نمائید.
🔴 به علت وجود کدهای زیاد درون این فایل، امکان قاطی شدن کدها و ایجاد اختلال در قالب و عملکرد سایت وجود دارد.
🔴 برخی کدها طولانی بوده و نیاز است تا اسکریپت و استایل هایی را نیز بارگذاری کنند.

 

درک محدودیت های مربوط به فایل functions.php در وردپرس

ترفندهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بتوانید از تمام قابلیت های این فایل استفاده کنید. اما این فایل جایگزین مناسبی برای افزونه های وردپرس نیست.

اضافه کردن کدهای دلخواهتان به فایل functions.php همان تاثیری را بر روی سایت شما خواهد داشت، که نصب افزونه های وردپرس با عملکرد مشابه دارند.

موضوع دیگری که مطرح است، این است که شما نمی توانید تمام قابلیت ها و ویژگی هایی را که می خواهید با اضافه کردن کد به این فایل روی سایت خود پیاده کنید. برای مثال، برخی کدها برای اجرای صحیح نیازمند بارگذاری اسکریپت ها و استایل هایی نیز هستند.

 

مزایا و معایب نصب افزونه در وردپرس

افزونه های وردپرس برای سایت شما همانند برنامه است. این افزونه ها شامل کدهایی هستند که تغییراتی را روی هسته وردپرس اعمال کرده و ویژگی ها و قابلیت های جدیدی را به سایت شما اضافه می کنند. در زیر به برخی از مزایای نصب وردپرس به جای استفاده از کدهای دلخواه اشاره شده است:

مزایا

✅ افزونه وردپرس وابستگی به قالب شما ندارد.
✅ اگر کدها یکسان باشند، نصب وردپرس همان تاثیر را روی عملکرد سایت شما خواهد داشت که اضافه کردن کدهای دلخواه دارد.
✅ غیرفعال کردن، بروز رسانی و نصب مجدد افزونه ها به مراتب راحت تر و آسانتر است.
✅ مدیریت افزونه ها راحت تر است چرا که هر کدام عنوان و توضیحاتی دارند که به راحتی قابل مشاهده است.
البته وجود این مزایا بدین معنی نیست که نصب افزونه روش کاملا مناسبی است چرا که این روش نیز به مانند روش قبل معایبی نیز دارد؛

معایب

🔴 با ارائه نسخه جدید وردپرس و صد البته افزونه، شما ملزم به بروز رسانی آن هستید.
🔴 در صورت رایگان بودن افزونه در مخزن وردپرس، امکان این که نویسنده بعدها از پشتیبانی افزونه سر باز بزند وجود دارد!
🔴 دیگر مانند روش قبل امکان انجام آزمایش و کسب تجربه در مورد کدها وجود ندارد و فقط خر شما از پل عبور می کند.

 

نصب افزونه یا فایل functions.php – کدامیک بهتر است؟

اگر افزونه وردپرسی وجود دارد که عملکرد مشابهی با کد موجود دارد، پیشنهاد ما به شما استفاده از افزونه است. برای مثال ما در digital98.ir از افزونه هایی هم چون Companion Sitemap Generator و Easy Digital Downloads استفاده می کنیم.

در مورد عملکرد سایت، فرقی نمی کند که کدها در کجا اجرا می شوند. چه کدهای مذکور از طریق functions.php بارگذاری شوند و چه از طریق افزونه ای که به صورت جداگانه بر روی سایت نصب شده است، اگر کدها یکسان باشند، تاثیر هر دو مورد بر روی عملکرد سایت یکی است. با توجه به اینکه کدهای افزونه از نظر طراحی بهبود داده می شوند تمایل به استفاده از آن را دو چندان می کند.

مدیریت افزونه های موجود بر روی سایت بسیار راحت تر و آسانتر از مدیریت تمام کدهای موجود در فایل functions.php است. چرا که وجود کدهای مرتبط و غیرمرتبط زیاد در فایل مذکور، کار را سخت و پیچیده می کند.

اگر افزونه ای را انتخاب کردید، می توانید از امکان دریافت بروز رسانی های آن سود ببرید چرا که این بروز رسانی ها باعث بهبود عملکرد، رفع باگ های موجود در عملکرد افزونه مذکور می شوند.

 

چه موقع باید کدهای دلخواه خود را به فایل functions.php اضافه کرد؟

پیشنهاد می شود تنها هنگامی از کد در ساختار قالب استفاده نمائید که آن کد مورد نظر شما به جزئی جدایی ناپذیر از قالب شما بدل شده باشد و به هیچ عنوان تصمیمی مبنی بر حذف نمودن آن در آینده نخواهید داشت، چرا که افزودن و حذف نمودن دائم کدها احتمال اختلال و حذف اشتباه کدهای ثابت دیگر را افزایش می دهد و شما قادر نخواهید بود به آسانی مشکل ایجاد شده را پیدا کنید و سر در گم خواهید شد.

اگر قابلیتی که می خواهید آن را به سایت خود اضافه کنید، به صورت افزونه در دسترس نبوده و کد مربوط به آن نیز بسیار ساده است، آن وقت شما می توانید کد مذکور را به فایل functions.php سایت خود اضافه کنید.

سناریوی دیگری که امکان پذیر است وقتی است که که می خواهید قابلیتی را به سایت خود اضافه کنید که به قالب شما یا Child Theme مربوط می شود. برای مثال، تعریف اندازه های جدید برای تصاویر، نمایش تاریخ، اضافه کردن کدهای دلخواه قبل و بعد از محتوای موجود در سایت و مواردی از این دست.

اگر بیشتر با کدها در سایت خود سر و کار دارید، راه های بهتری نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای اضافه کردن کدها به سایت خود استفاده کنید. شما می توانید کدهای مربوط به قالب سایت خود را درون افزونه اختصاصی سایت خود ذخیره کرده یا از افزونه Code Snippets برای مدیریت این کدها استفاده کنید.